Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

49

MUŞ

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Bir rivayete göre, Muş adı, şehre, Asurlulardan kaçarak Muş yöresine gelen İbrani kabilelerinden biri tarafından verilmiştir. Nitekim 1914 Bitlis Vilayet Salnamesinde Muş adının İbrani'ce “Sulak verimli ve otlak” anlamına gelen “Muşa” kelimesinden geldiği ileri sürülmüştür. Muşun, geçmişten günümüze yemyeşil ve sulak bir ovaya sahip olması, bu rivayetin tümüyle asılsız olmadığını, nispeten belirli bir gerçeğe dayandığını gösterir.''

Muş ili sırasıyla, Urartular, Asurlar, İskitler, Medler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Selevkoslar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Sasaniler, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1914’de 1. Dünya savaşlarında Osmanlı Ordusu’nun Kafkas seferi büyük hezimetle sonuçlandı. Rus orduları Doğu Anadolu’yu işgal etmeğe başladı. 1915 yılında Ruslar Eleşkirt ve Pasinler üzerinden Malazgirt’e doğru ilerlediler. Bundan cesaret alan Ermeniler Rus işgalini kolaylaştırmak için Muş Varto ve Bulanık’ta Müslüman köylerine baskınlar düzenlemeğe başladılar. Ermenistan üzerinden Doğu Anadolu’ya giren Ermeni orduları, Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Türk ordusunca yenilgiye uğratıldı. Gümrü Antlaşmasıyla da Doğu Anadolu işgal ve katliamlardan kurtuldu.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Muş ilimizde Merkez, Bulanık, Hasköy, Korkut, Malazgirt ve Varto olmak üzere 6 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Muş otogarı mevcuttur. Havalimanı olarak şehir merkezine 17 km uzaklıktaki Muş havalimanı hizmet vermektedir.

Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-33 derece, en düşük sıcaklık 7-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Muş gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Muş'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel salamura koyun peyniri, karakovan balı, halı, kilim, keçe, örme çorap gibi hediyelik ürünleri alabilirsiniz.

Muş'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, hez dolması, çorti, Muş böreği, Muş köftesi, domatesli lahana dolması, keşkek, cavbelek, mırtoğe, herse, kaburga dolması, helimaşı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

HASPET KALESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

MALAZGİRT KALESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

ARAK MANASTIRI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

YAĞCILAR HÖYÜĞÜ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!