Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

45

MANiSA

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Tarihte ilk altın parayı basan Lidya Krallığı'nın başkenti, bugün Salihli ilçesi sınırlarında yer alan Sardes kentidir. Manisa şehri Yunan ordusu tarafından 26 Mayıs 1919'da işgal edildi ve 8 Eylül 1922 tarihinde Türk ordusu tarafından geri alındı. Yunan ordusu Batı Anadolu'dan geri çekilirken yakıp yıkma taktiği uyguladı. Manisa'da 18 bin binadan sadece 500'ü ayakta kalabilmişti.''

Manisa ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Yunanlılar, Lidyalılar, İranlılar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Saruhanlılar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Magnetler, Batı Anadolu'ya göç ettiklerinde önce Menderes Nehri kıyısındaki Magnesia’yı, daha kuzeye giden bir koluda Sipylos Dağı eteğindeki Magnesia’yı kurmuşlardır. Sonra kurulan şehri Menderes Magnesia’sından ayırt etmek için “Magnesia ad Sipylum” adını kullanmışlardır. Magnesia, Türk hakimiyeti sırasında zamanla Mağnisiye, Mağnisa, Manisa şekline dönüşmüştür. Kelime “Büyük şehir” anlamına gelmektedir. Manisa topraklarının geçmişi Yontma Taş Devri'ne kadar uzanır. Osmanlılarda ise Manisa Sancağı, geleceğin padişahlarının Osmanlı dönemi adıyla Saruhan Beylerbeyliği ilk görev yeridir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Manisa ilimizde Ahmetli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gölmarmara, Gördes, Kırkağaç, Köprübaşı, Kula, Salihli, Sarıgöl, Saruhanlı, Selendi, Soma, Şehzadeler, Turgutlu ve Yunusemre olmak üzere 17 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Manisa otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-35 derece, en düşük sıcaklık 9-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Manisa gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Manisa'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel el dokuması halıları, pamuklu iç ve dış giyim eşyaları, şile bezi ve mesir macunu, Kırkağaç kavunu, sultan çayı, sultaniye üzümü gibi hediyelikleri alabilirsiniz.

Manisa'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Manisa kebabı, keşkek, kulak çorbası, kapama mantı, şekerli pide, sinkonta, mantar tatlısı, tahinli ekmek, Salihli odun köftesi, şehzade tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

MEVLEVİHANE

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

MANİSA MÜZESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

SPİL DAĞI MİLLİ PARKI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

YENİ HAN

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!