Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

71

KIRIKKALE

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Cumhuriyet’in başlarında ise Ankara vilayetinin Keskin kazası köyleri içinde küçük bir yerleşme yeri durumundaydı. Cumhuriyet’in sanayileşme programları arasında kurulması öngörülen savunma sanayii için yer aranırken o tarihte on iki haneli olarak bilinen Kırık köyü uygun görüldü. Bu yer seçiminde Kırık köyünün ulaşım imkanları açısından uygun olması planlanan demiryolunun o tarihte buraya çok yaklaşmış olması önemli rol oynadı.''

Kırıkkale ili sırasıyla, Asurlar, Hititler, Frigler, Kimmerler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Persler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Ankara’nın 77 km. kadar doğusunda Çoraközü deresinin Kızılırmak’a kavuştuğu yerde kurulmuştur. Tarihi bir geçmişi olmadığı halde Cumhuriyet döneminde ortaya çıkan ve çok hızlı gelişen şehirlerden biridir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmaya başlanan Savunma Sanayisi ile gelişmeye yönelen Kırıkkale; kazılarda elde edilen çok çeşitli medeniyetlere ait değerli buluntuları, 150 – 200 yıllık tarihe sahip ahşap konakları, Savunma Sanayisi üretimleriyle MKEK Fabrikaları, Tüpraş Rafinerisi gibi diğer sanayi tesisleri ve Üniversitesi ile tarih, kültür, sanayi ve bilimin mükemmel bir bileşimi olan önemli bir Cumhuriyet Şehri’dir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Kırıkkale ilimizde Merkez, Bahşili, Balışeyh, Çelebi, Delice, Karakeçili, Keskin, Sulakyurt ve Yahşihan olarak 9 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kırıkkale otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-31 derece, en düşük sıcaklık 7-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kırıkkale gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Kırıkkale'de hediyelik olarak götürebileceğiniz halı dokumaları, kilim dokumaları gibi ürünleri alabilirsiniz.

Kırıkkale'de yöresel yemek tatmak isterseniz, bazlama, dönderme, erişte, haside, keskin tava, omaç gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

KARAAHMETLİ TABİAT PARKI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

CERİTKALE KAYA MEZARLARI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

SULUMAĞARA

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

KARIŞTIRAN KİLİSESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!