Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

40

KIRŞEHiR

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''13.yy.’da Anadolu Türk birliğini ve özellikle esnaf ve sanatkarlarını teşkilatlandıran Ahi Evran, Denizli, Konya ve Kayseri’den sonra Kırşehir’e gelerek çalışmalarını burada sürdürmüş ve Kırşehir’i Ahiliğin merkezi durumuna getirmiştir. Ahi Evran’dan sonra Kırşehir Ahiliğin merkezi olmaya devam etmiştir. Ayrıca Kırşehir’in Anadolu’nun önemli mevlevilik merkezlerinden biri olduğu bilinmektedir.''

Kırşehir ili sırasıyla, Asurlar, Hititler, Frigler, Kimmerler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Persler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1240 yılında Kösedağı yenilgisi ile bütün anadoluyu işgal eden moğollar Kırşehir’i yaylak ve kışlak haline getirmişlerdir. Kırşehir’de Moğolların uzun süren askeri vardığı bu kenti önemli bir siyasi ve askeri merkez haline getirmiştir. 1260’lı yıllarda Kırşehir emiri olan Nureddin Cibril Bin Cacabey Moğollarla kurduğu iyi ilişkiler sonucu Kırşehir’de Türk döneminde iki esaslı imar faaliyetini gerçekleştirmiştir. İlk astronomi medreselerinden biri olan Cacabey medresesine Kızılırmak yanındaki Cacabey hanına ve bunun yanında pek çok irili ufaklı yapıyı inşaa ettirmiştir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Kırşehir ilimizde Merkez, Akçakent, Akpınar, Boztepe, Çiçekdağı, Kaman ve Mucur olmak üzere 7 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Kırşehir otogarı mevcuttur.

Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 6-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kırşehir gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Kırşehir'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Kaman cevizi, oniks taşı süslemeleri gibi ürünlerini satın alabilirsiniz.

Kırşehir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, aside tatlısı, ayva borani, höşmerim, kedi batmaz, kuru patlıcan yemeği, çullama gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

MUCUR YERALTI ŞEHRİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

SEYFE GÖLÜ KUŞ CENNETİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

ÜÇ AYAK KİLİSESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

AŞIKPAŞA TÜRBESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!