Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

78

KARABÜK

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Karabük'ün Ovacık ve Eskipazar ilçelerinde yapılan arkeolojik yüzey araştırmalarına bakılacak olursa, Karabük ve çevresinin en eski yerleşmesi Eskipazar İlçesindeki “Yazıboy” köyüdür. Burada bulunan bir höyüğün, ilk Tunç Devri (MÖ 2500) olarak yerleşmeye konu olması, İl sınırları içinde Eskipazar'ın önemini artırmaktadır. Ayrıca bölgede Atatürk tarafından temelleri atılan Karabük Demir Çelik Fabrikası ile şehrin önemi artmıştır.''

Karabük ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Helenistik Krallıklar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Eskipazar'da Tamışlar Köyü'ne adını veren Tamış, Bizans'ın emrinde bir Oğuz Beyi olup, saptamalara göre, Malazgirt Savaşı'nda Selçuklu ordusuna karşı savaşırken, giysilerde kullanılan renk ve dil benzerliklerinden dolayı kısa zamanda saf değiştirmiş, Selçukluların tarafına geçmiştir. Fatih Sultan Mehmet, 15. yüzyılın ikinci yarısında Amasra'yı fethedince, kentte bulunan Cenevizlileri İstanbul'a gönderirken, Eflani'de yaşayan Kıpçakları da Amasra kentine sürmüştür. Bugün Amasra'da özellikle ağaç işlemeciliğinde çok ünlü olan bu insanlar, Kıpçak Türklerinin torunlarıdır. Eflani-Bartın arası ve Amasra bu açıdan önemli araştırma malzemesi sunmaktadır.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Karabük ilimizde Merkez, Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu ve Yenice olmak üzere 6 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Karabük otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-33 derece, en düşük sıcaklık 6-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Karabük gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Karabük'te hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin safran lokumu, safran, ahşap hediyelik eşyalar, geleneksel safranbolu ev maketleri ve yemeni işlemeli hediyelik eşyaları eserlerini alabilirsiniz.

Karabük'te yöresel yemek tatmak isterseniz, uzun fasulye, peruhi, mısır çorbası, ev makarnası, karamancar, çullu börek, Safranbolu bükmesi, zerde, Safranbolu baklavası ve bandırma gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

SEYİR TERASI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

ŞEKER KANYONU

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

HADRİANAPOLİS ANTİK KENTİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

MÜMTAZLAR GEZİ EVİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!