Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

43

KÜTAHYA

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yunan ordusu 21 Temmuz 1921’de girdiği Kütahya’yı bir yıldan fazla işgal etti. Yunan Kralı Konstantinos Kütahya’ya gelerek burada toplanan savaş konseyine başkanlık etti (28 Temmuz 1921). 26 Ağustos 1922 sabahı Afyon’dan başlayan Büyük Taarruz, Yunan ordusunun direnişini kısa sürede kırdı ve 30 Ağustos günü bir süvari tümeni geri çekilen Yunan kuvvetlerinin yakıp yıktığı Kütahya’yı kurtardı.''

Kütahya ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Avrupa'da 1848 ihtilalleri sırasında, Macarlar da ayaklanmışlardı. Macar Ulusal Hareketi Avusturya ve Rusya tarafından bastırılınca hareketin önde gelenlerinden bazıları 1849'da Osmanlı Hükümetine sığındı. Başta Lajos Kossuth olmak üzere Kütahya 'ya yerleştirilen Macarlar, 1851'e kadar burada kaldılar. Kütahya, 17 Temmuz 1921'deKütahya-Eskişehir Muharebelerinde TBMM Batı Cephesi ordusunun yenilmesi üzerine Yunanların işgaline uğradı. Büyük Taarruz'a kadar işgal altında kalan Kütahya, 30 Ağustos 1922'de kurtuldu. Kütahya 8 Ekim 1923'de Vilayet durumuna getirilmiştir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Kütahya ilimizde Aslanapa, Altıntaş, Çavdarhisar, Domaniç, Dumlupınar, Emet, Gediz, Hisarcık, Pazarlar, Simav, Şaphane, Tavşanlı olmak üzere 12 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kütahya otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 8-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kütahya gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Kütahya'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Simav göl fasülyesi, leblebi, Kütahya porseleni, çini hediyelik eşyaları alınabilir.

Kütahya'da yöresel yemek tatmak isterseniz, höşmerin, haşhaşlı pide, ıspanaklı şibit, zerdeli pilav, tosunum böreği, güllaç, gül şurubu, gelincik şerbeti gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

ZAFERTEPE ANITI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

MİLLİ MÜCADELE MÜZESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

EVLİYA ÇELEBİ MÜZESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

HAVA MÜZESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!