Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

16

BURSA

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmanlılar Bursa'yı aldıklarında kent sadece hisar içinden ibaretken Orhan Gazi şehri hisarın dışına çıkararak Orhan Gazi Külliyesini kurdurtmuştur. Surlar dışında mevcut yerleşmeye yakın, hakim noktalarda cami, hamam, imarethane, darüşşifa, medrese gibi kamu yapıları inşa edilerek bu külliyelerin çevrelerinde konut alanları yaratılmış ve böylece bir yerleşme geleneği başlamıştır.''

Bursa adı, bu şehri kuran Bitinya Kralı Prusias'dan gelmektedir. MÖ 7. yy'da bu bölgeye göç eden Bityn'ler buraya Bitinya adını verirler. MÖ 185'te, Kartaca'nın yetiştirdiği büyük generallerden Hannibal'ın Kral I. Prusias'a, Prusias ve Olympus kentinin kurulmasını örgütlediği bilinmektedir. Prusias adı zamanla Prusa, sonra da Bursa'ya dönüşmüştür. Orhan Gazi zamanında Başkent olan kent, 1363yılında I. Murad döneminde Edirne'ye taşınmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden sonra ise Bursa'nın faal rolü son bulmuş ve yönetim merkezi niteliğini kaybetmiştir. Milli mücadele dönemlerinde çeşitli ayaklanmaların yaşandığı Bursa, 8 Temmuz 1920 de Yunanlarca işgal edilmiş; Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nden savaşından sonra 11 Eylül 1922'de Türk birliklerince geri alınmıştır.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Bursa ilimizde Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keleş, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir olmak üzere 17 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Borulaş otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-31 derece, en düşük sıcaklık 10-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bursa gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Bursa'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bursa bıçağı, dağ çileği, Bursa havlusu, kestane şekeri, Bursa kirazı, Bursa kumaşları, Mihaliç peyniri, siyah incir, ipekli dokumalar, İznik çinisi, Bursa şeftalisi gibi ürünleri alabilirsiniz.

Bursa'da yöresel yemek tatmak isterseniz, balık çorbası, beğendili kebap, damat paçası, dede çorbası, dilber dudağı, enginar çorbası, Bursa kebabı, pideli köfte, İnegöl köftesi, tahinli pide, sütlü kabak gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

CUMALIKIZIK KÖYÜ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

DEREKÖY KİLİSESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

ESKİ İPEK HAN

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

HALK KIYAFETLERİ TAKILAR MÜZESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!