Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

09

AYDIN

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''27 Mayıs 1919’da Yunan ordusu tarafından işgal edilen Aydın, halkın gayreti ile 30 Haziran 1919 senesinde düşman işgalinden kurtulmuştur. Aynı senenin 4 Temmuz tarihinde tekrar işgal edilse de 7 Eylül 1922 senesinde tamamen işgalden arınmıştır. Şehir günümüzde ülkemizin antik bölgeler bakımından en zengin noktalarından biri olarak her yıl birçok turisti misafir etmektedir.''

Aydın ili sırasıyla, Hititler, Frikya Krallığı, Lidya Krallığı, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Selevkoslar, Bergama Krallığı, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, İlhanlılar, ve Osmanlı Devleti'nin himayesine geçmiştir. Roma İmparatorluğuna da ev sahipliği yapan Aydın tarih boyunca birçok isimle anılmıştır. 11. yüzyılda Türklerin hakimiyeti altına giren Aydın sonrasında Bizans hakimiyetine girmiştir. 1280 tarihinde önce Menteşe Beyliği sonrasında ise Aydınoğlu Beyliği ele geçirmiştir. Bu tarihten sonra bu bölgeye Aydın Güzelhisar denilmiştir. Sonraki zamanlarda ise Aydın olarak kalmıştır. 1425 yılında II. Murat tarafından Osmanlı topraklarına katılan kent Anadolu eyaletine bağlı bir sancak olur. Batı Anadolu’nun önemli bir kültür merkezi olan Aydın 16. yüzyıl sonlarında bir çok ayaklanmalara sahne olur.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Aydın ilimizde Bozdoğan, Buharkent, Çine, Didim, Efeler, Germencik, İncirliova, Karacasu, Karpuzlu, Koçarlı, Köşk, Kuşadası, Kuyucak, Nazilli, Söke, Sultanhisar ve Yenipazar olmak üzere 17 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu, demiryolu ve denizyolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Aydın otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-36 derece, en düşük sıcaklık 10-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Aydın gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Aydın'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel zeytinyağı, üzüm, el dokumaları, incir gibi hediyelik eşyalarını alabilirsiniz.

Aydın'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bolama, ciğer dolması, dalgan kavurması, ebegümeci kavurması, kabak tatlısı, mantar kavurması, keşkek, yuvarlama, zerde gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

ESKİ GÜLLÜBAHÇE

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

FAUSTINA HAMAMI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

KUŞADASI MİLLİ PARKI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

MİLET MÜZESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!