Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

75

ARDAHAN

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Milli Şura Hükümetince Mondros Mütarekesi şartları reddedilmiş, I. Ardahan Kongresi (3-5 Ocak 1919) ve II. Ardahan kongresi (7-9 Ocak 1919) ile kurtuluşa giden yol açılmıştır. Ardahan, Kazım Karabekir Paşa ve Halit Paşa komutasındaki ordumuz tarafından 23 Şubat 1921’de düşman işgalinden kurtarılmıştır. 7 Temmuz 1921 tarihinde Kars iline bağlanmış, Halkın talebi ve SSCB’nin dağılmasıyla İl statüsüne kavuşmuştur.''

Ardahan ili sırasıyla, Kimmerler, Arda Türkleri, Selçuklular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1828-1855 yıllarında Rus işgaline maruz kalan Ardahan, 1878 Berlin Antlaşmasıyla savaş tazminatı yerine Kars ve Batum’la Ruslar’a bırakılmıştır. Esaret altında kalan Ardahan’da yer yer ayaklanmalar olmuş ise de bu ayaklanmalar kanlı bir şekilde bastırılmıştır. 1918 yılında imzalanan Brest-Litovsk Anlaşması ile Osmanlılar’a iade edilmiştir. Böylece Ardahan 40 yıllık Rus hakimiyeti son bulmuştur. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşmasıyla ordumuzun çekilmesi sonucu Ermeni ve Gürcülerin işgaline uğramıştır. Bunun üzerine Ardahan, 5 Kasım 1918’de ilk Müdafaa-i Hukuk teşkilatımız olarak Kars’ta kurulan Milli Şura adlı geçici hükümete katılmış; 6 ay Ermenilerle, kuzeyde Gürcüler’le mücadele edilmiştir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Ardahan ilimizde Merkez, Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Pasof olmak üzere 6 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Ardahan otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-25 derece, en düşük sıcaklık 4-9 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ardahan gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Ardahan'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Hanak Balı, kaşar peyniri, tel peyniri, tereyağ, Damal bebeği gibi hediyelik ürünleri alabilirsiniz.

Ardahan'da yöresel yemek tatmak isterseniz, hasuta, helle aşı, kaygana, keleçoş, kuymak, lalanga, peynir eritme, pişi, sütlaç, un helvası, elma dolması gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

ARDAHAN KALESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

ATATÜRK SİLÜETİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

KURT KALE

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

ŞEYTAN KALESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!
</