Türkiye Şehir Turu

LOGO PNG.png

19

ÇORUM

LOGO PNG.png

ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Çorum, M.Ö. 5000'li yıllara dayanan dünyanın en eski yerleşim yerlerindendir. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, bıraktığı kalıntılarla gezi severlere unutulmaz anılar bırakmaktadır. Son dönemlerde gün yüzüne çıkan Alacahöyük ve Hattuşaş Antik Kentleri geçmişin karanlık çağlarına ışık tutmaktadır. Gezi rotanızı Çorum'a çevirdiğinizde gitmeniz gereken belli noktalar olsa da gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir çok eser olabilir.''

Çorum ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Kimmerler, Medler, Persler, Galatlar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Danişmendler, Moğallar, Ertena, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Yontma taş devri ve cilalı taş devrinde de burada insanların yerleşim halinde olduğu bilinmektedir. M.Ö. 5000 li yıllara dayanan taş aletlerinin varlığı buranın çok eski bir medeniyete ait olduğunun önemini vurgulamaktadır. 1. Dünya Savaşı'nda Çorum'da karışıklıklar meydana gelmiş O dönemde Ankara'ya bağlı olan bu sancak Çorum halkının milli mücadeleye olan bağlılığı sayesinde bölgede çıkan isyanları bastırmasıyla kurtulmuştur. Çorum en çok şehit veren ve İstiklal Madalyası ile onurlandırılan illerimizdendir.

LOGO PNG.png

ŞEHİR TURUNUZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

Çorum ilimizde Merkez, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Osmancık, Kargı, Sungurlu, Ortaköy, Oğuzlar, Uğurludağ, Laçin, Mecitözü, Alaca ve Bayat olmak üzere 14 ilçe vardır.

Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Çorum otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 5-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Çorum gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

Çorum'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel leblebi çeşitleri, süs eşyaları, kargı tulumu ve taş oymacılığı eserlerini alabilirsiniz.

Çorum'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Çorum mantısı, Çorum baklavası, İskilip dolması, madımak gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

İNCESU KANYONU

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

KYBELE KABARTMASI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

BOĞAZKÖY MÜZESİ

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!

Harita Konumuna Gidin!

YAZILIKAYA AÇIK HAVA TAPINAĞI

Blog Yazımıza Bir Göz Atın!