Negeziyorum Blog

Ara

Zeugma Mozaik Müzesi: Gaziantep - Antik Bir Tarihin Muhteşem Kalıntıları

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2020


Gaziantep'te bulunan bu antik eser müzesi, adını dicle ve fırat nehri arasında bulunan mezopotamya bölgesinde yaşayan Büyük İskender'in komutanı Selevkos Nikator tarafından almış olsa da, bölgenin Roma hakimiyetine geçmesiyle adını ''Zeugma'' olarak değiştirmiştir. Kommagene Uygarlığı'nın dört büyük kentinden biri olan Zeugma büyük bir zenginliğe bu dönemde ulaşmıştı.


Müze, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesinde anayol kenarında bulunan büyük bir yapıya sahiptir. Otopark imkanı çok iyidir. Aracınızı rahatlıkla park edip gönül rahatlığıyla müze turunuza başlayabilirsiniz. Müze 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Zeugma Antik Kenti'nden getirilen Mozaikler, İkinci bölümde Doğu Roma Dönemindeki kiliselere ait mozaikler, üçüncü bölümde ise müzeye ait idari birimler yer almaktadır.


Zeugma mozaik müzesi genel itibari ile 3.000 m2 mozaik, 140 m2 duvar resmi, 4 adet Roma dönemine ait çeşme, 20 adet sütun, 4 adet kireç taşı heykeli, bronzdan yapılmış Mars heykeli, mezar ve lahitler içermektedir.


AKRATOS ve EUPROSYNE MOZAİĞİ

M.S. 2.-3.-Yüzyıl | Menad Villası


1998 yılında bir kurtarma kazısı esnasında Çingene kızı olarak bilinen meşhur mozaiğin yan odasında bulunmuştur. Mozaikte Akratos (Yönetici) ve Euprosyne (Su Perisi) görülmektedir. Mozaikte Akratoros kutsal şarabı bereket boynuzu ile Euprosyne'ye sunuyor.


- Müzenin bir sonraki koleksiyonunda oturan kadın heykeli ve oyun taşı dikkatimizi çekiyor.


- Zeugma Antik Kenti'deki Euphrates Villasına ait, Nehir Tanrıları isimli yer mozaiğine rastlamaktayız.


- Ve yine Zeugma Antik Kenti'deki Euphrates Villasına ait, Gaia isimli yer mozaiğine bakmaktasınız.


VENÜS'ÜN DOĞUŞU MOZAİĞİ

M.S. 3. Yüzyıl | Poseidon Villası

Aphrodithe doğadaki çoşkunun sevgi yönünü temsil etmektedir. Bu sevgi kendi başına açığa çıkmaz ve onun gelişini soyut varlıklar muştular. Bu mozaikte, Aphrodithe doğal yaşamı anlatan iki eğitici usta arasında ortaya çıkmaktadır. Bu yaşam şartları içerisinde ömrünüzü boşa geçirmeyin sevgiyi yakalayın mesajını vermektedir.


- Zeugma Antik Kenti'deki Poseidon Villasına ait, Perseus ve Andromeda isimli yer mozaiğine bakıyoruz.


- Zeugma Antik Kenti'deki Poseidon Villasına ait, Eros ve Psyke isimli yer mozaiğine bakıyoruz.


THEONOE MOZAİĞİ

M.S. 2-3. Yüzyıl - Kointhos Villası

Zeugma koleksiyonunun en büyük mozaiğidir. Mozaikte Theonoe ve rahip kılığındaki kız kardeşinin karşılaşma sahnesi tasvir edilmiştir. Hikayeye göre kahin Kalkhas'ın kız kardeşi olan Theonoe, bir gün kumsalda oynarken korsanlar tarafından kaçırılır ve Karla kralına satılır. Babası Thestor, onu aramaya çıkar ama gemisi batar ve Karla kıyılarına çıkar kralın sarayına köle olur. Ne kız kardeşinden ne de babasından haber alamayan Leukippe, onları aramak için saçlarını kesip genç bir rahip kılığında yola çıkar. Karla'ya geldiğinde, onu tanımayan Theonoe, rahip kılığındaki kız kardeşine aşık olur ve ona teklifte bulunur. Leukippe, bu teklife yanaşmayınca Thestor'u onu öldürmekle görevlendirir. Hikayenin sonunda iki kız kardeş ve baba, birbirlerini tanırlar. Karla kralı da onlara armağan sunarak yurtlarına geri gönderir.


Mozaik ilginç bir şekilde, kazısı yapılmamış bir alanda dalgaların yüzeydeki toprağı eritmesi sonucu suların altından ortaya çıkmıştır.


HAMAM MOZAİĞİ

M.S.3. Yüzyıl | Okeanos Villası

1996 yılında Birecik Barajı'nın yapım çalışmaları sırasında koleksiyona katılmıştır. Okeanos villasının hamam ve spor kompleksinde yer alan bir odanın tabanında bulunmuştur. Mozaiğin ortasında kare pano, Üç ayrı tonda simetrik olarak yerleştirilen dikdörtgen prizmalarla bezelidir. Farklı renklerdeki bu formlar, sanal bir perspektif algısı yaratmakta, bakış yönüne göre bir ilüzyonla izleyeni takip ediyor hissi vermektedir.


GEOMETRİK MOZAİK

M.S.2-.3. Yüzyıl | Okeanos Villası

Kırmızı ve siyah renkteki kareler ile sarı ve beyaz renkli eşkenar dörtgenlerin sanal perspektif yöntemine göre dizilmesiyle oluşturulan pano ilüzyon etkisi yaratmaktadır.


DIONYSOS VE ARIADNE'NIN DÜĞÜNÜ

M.S. 2.yüzyıl | Dionysos Villası

Dünyanın en özel mozaiklerinden biridir. Sahnede, Dionysos ve Ariadne divanda oturmaktadır. Etrafında üç adet menad, müzisyen, düğün tanrısı ve iki siren vardır. Kompozisyonda çok fazla figür bulunması, figürlerin resim kalitesinin çok yüksek olması mozaiğe ayrı bir özellik katmaktadır. Dionysos villası 1992 yılında kaçakçıların kazı çalışmaları yaptıkları ihbarı üzerine bulunmuştur. 1998 yılında eser kaçakçıları tarafından mozaiğin büyük bir bölümü çalınmıştır.


TELETE-MEVSİMLER MOZAİĞİ

M.S. 2.yüzyıl

Zeugma tepelerinin batıya bakan yamaçlarındaki bir villa terasının taban mozaiğidir. Pano dokuz bölüme ayrılmıştır. Orta panoda mitolojik betimlerden olan başı çelenkli Eros ve Dionysos'un kızı Telete, yanyana bir divanda oturmaktadır. Bu tasvir, aşkı henüz tatmaya, olgunlaşmaya aday olan genç bir kızın

buna hazırlanmasını konu edinmektedir. Köşelerdeki kare panolarda, mevsim tanrıçalarının büstleri yer alır. Sol alt köşedeki Bahar tanrıçası Ear'ın çelenkli başı, hafifçe sağa dönüktür. Boynu çiçekli bir gerdanlık takmıştır. Sağ omzu çıplak olup sol omzunda pelerinin kıvrımları görülmektedir. Sağ üst köşede ise nehir tanrısının büstü bulunmaktadır. Alt kısımdaki dikdörtgen panoda çimlerin üstüne yatmış bir oğlak ve kova resmedilmiştir. Batı kenarındaki dikdörtgen panoda ise bir av sepetine girip çıkan dört adet balık figürü işlenmiştir. Sağ dikdörtgen panoda, bir tavşan figürü görülür. Bu mozaikte mitoloji anlatım ile doğal yaşam iç içe işlenmiştir.


DIONYSOS BÜSTÜ MOZAİĞİ

M.S.-2.3. yüzyıl | Okeanos Villası

2003 yılında dalgaların Zeugma Antik Kenti'nde, kıyıdaki toprağı eritmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. Sarı fonda, siyah üçgen bordür çerçeveli pano içinde Dionysos büstü yer almaktadır.


EUROPE'NİN KAÇIRILIŞI MOZAİĞİ

M.S. 2.-3 Yüzyıl

Kompozisyonda Tanrı Zeus'un, boğa kılığına girerek Suriyeli kız Europe'yi kaçırması tasvir edilmiştir. Mitoloji'de Olimpos'un hakimi tanrıların tanrısı Zeus, aşklarıyla ünlüydü. Mitoloji'ye göre Fenike Kralı'nın kızı Europe'nin güzelliğine aşık olan Zeus, bir boğa kılığına girerek deniz kenarında eğlenen kızın yanına gelir. Europe, bu uysal görünümlü hayvanı okşar ve üzerine binerek boynuzlarını çiçeklerle süsler. O sırada boğa büyük bir hızla koşmaya başlar. Europe ise düşmemek için bir eliyle boğanın boynuna sarılır, bir eliyle de elbisesinin eteğini ıslanmaması için tutar.


ÇİNGENE KIZI MOZAİĞİ

M.S. 2.-3. Yüzyıl | Menad Villası

1998 yılında kazı çalışmaları sırasında bir sütunun kaldırılması ile bulunmuştur. Kulağındaki küpeler, iri gözler ve başındaki bağ nedeniyle çingene kızı olarak adlandırılıyor. Özel olarak karanlık bir odada sergilenmektedir. Mozaiğin büyük bir kısmı tahrip olduğu için gizemini korumaktadır.


MARS HEYKELİ

Zeugma Antik Kenti'nin koruyucusu olduğuna inanılan, savaşı ve barışı temsil eden bu heykel kabarık ve gür saçları ile alın ve yüzünü çevreleyerek ensesine yapışıyor. Göz bebeği gümüş ve altından yapılan bu heykelin yüzünde öfke ve kızgınlık tasvir edilmiştir.


Roma'nın bölgeyi işgalinin ardından Mars heykelinin bir elinde mızrak ve bir elinde bahar dalı tuttuğunu, başında miğferi bulunduğunu, ancak kılıcı ve kalkanının olmadığını görmektesiniz.


Bunlarda müze gezimizden derlediğimiz diğer fotoğraflar;


Negeziyorum ekibi olarak, Zeugma Mozaik Müzesi'ni görmenizi ısrarla tavsiye ederiz. İçerinde Zeugma Antik Kenti'ni yansıtan tüm oluşumlar ile kendinizi bu medeniyetin içerisinde bulacaksınız. Tamamen orjinal eserler M.S. 2.-3. yüzyıl dönemindeki bir medeniyetin yaşam tarzını, inancını, kültürünü öğrenmeniz hakkında sizde bilgi verecektir. Negeziyorum olarak iyi seyahatler dileriz.


BLOG

YAZARIMIZ

OL!

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|