Negeziyorum Blog

LOGO PNG.png
Ara

Sinop Tarihi Cezaevi: Sinop - Kale Şehri

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2020


Rotanızı Sinop iline çevirdiğinizde şehire ilk giriş yaptığınızda sağ tarafınızda Tarihi Sinop Cezaevi nam'ı değer Anadolu Alkatrazını göreceksiniz. Yapılışı ilginçtir ki 4000 yıl öncelere dayanıyor. Hititler medeniyetine hiç bir zaman baş eğmemiş, kabileler halinde yaşayan bir toplum olan Gaşkalılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış olup, Greki Pontus, Roma ve Bizans toplumları tarafından da kullanılmıştır. Sinop Kalesinin bir parçası olan iç kale (Sinop Tarihi Cezaevi), Selçuklu Devleti zamanında üç tarafının denizle çevrili olması sebebiyle KaAle Sur'u olarak kullanılmıştır. 1887 yılında Osmanlı Devleti zamanında bu kale içindeki yapı cezaevine çevrilmiştir. Hapisane 3.000 m2 alan üzerine kurulmuş olup, dönemsel olarak ek binaların yapılması ile günümüzdeki görünümünü almıştır. Cezaevi 1999 yılında kapatılarak müze haline getirilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır.

İçerisinde dolaşırken ağır bir matem havası hissedeceğiniz bu cezaevi namını çoğu mahkumun yüksek nemden hastalanarak daha cezasını tamamlayamadan ölmesi ile almıştır. Ayrıca rivayetlere göre iki mahkum burdan kaçmaya kalksa da kanalizasyonda ölerek can vermiştir.


Sinop Cezaevi birçok ünlüyede ağırlamıştır. Meşhur 'Aldırma Gönül' eseri bu cezaevinde Türk Şairi ve Yazarı olan Sebahattin Ali tarafından kaleme alınmıştır. Ayrıca Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refii Cevat, Hüseyin Hilmi, Burhan Felek, Osman Cemal Kaygılı, Celal Zühtü Benneci, Osman Deniz, Zekeriya Sertel gibi ünlülerde bu cezaevinde ağırlanmıştır.

Sinop Cezaevi tarihi dokusu itibariyle birçok dizi ve filme de ilham kaynağı olmuş ve burada birçok eser ortaya çıkmıştır. En ünlüsü Meşhur Tatar Ramazan'dır. Ayrıca, Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Pardon, Bizim Hikaye, Esir Şehrin Gözyaşları, Köpek ve Parmaklıklar Ardında, burada çekilmiştir.

Mimarisine baktığımızda, 4000 yıllık dönem içerisinde her döneme ait bir tarih barındırmaktadır. Yıllara meydan okuyan demir kapıları, yüksek duvarları, zindanlar, her medeniyetten bir iz taşıyan Cezaevi Surları, Islahevleri, Birçok esere ilham kaynağı olmuş izleri ile ilginç bir deneyimi ziyaretçilerine sunuyor.


Sinop Cezaevine giriş ücretlidir. Yılda 300.000 ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Gezi alanı İki Ana bölümden oluşmaktadır. İçeri girdiğinizde ilk sağ taraftan ilerlediğinizde çocuk ıslah evi yolu ve diğer yapıları, direk ileri gittiğinizde 2. sağ taraftan ilerlediğinizde ise ünlü mahkumların kaldığı koğuşları ve meydanı göreceksiniz. Duvarlarına tarihin kazındığı, her ne kadar mutsuz bir hüznün içinizi kaplayacağı yer de olsa Sinop cezaevi 1-2 saatlik tur için gezilmesi ve görülmesi gereken önemli yerler listenizde yaşayacağınız bir tecrübedir.
BLOG

YAZARIMIZ

OL!