Negeziyorum Blog

LOGO PNG.png
Ara

Seyahatname: Gaziantep Şehir Gezisi (Ağustos 2015)

En son güncellendiği tarih: Oca 2

''Ağustos ayında çıktığımız bu yolculukta bizi meraklandıran farklı bir şehir kültürünün tecrübesine sahip olmak, tarihi mimari dokusuna yakın bir mercek altından bakarak döneminin en zerafetli yapılarını keşfetmek, geleneksel yemeklerini tadarak damak tadını hafızalarda saklamaktır. Gaziantep zengin kültür mirası sebebiyle seyehatimizde bize farklı bir deneyim sundu.''

Gezi Süresi: 5 Gün (17.08.2015-21.08.2015)


1. Gün: Antep Şehri'ne Genel Bir Bakış ve İlk Gezi Rotamız

Gaziantep Havalimanı'na inişimizden sonra, daha önceden kiralamış olduğumuz binek aracımız ile konaklayacağımız otele doğru yol aldık. Ancak ağustos ayı olması itibari ile havanın yaşadığımız iklim şartlarından farklı olması bizi bir hayli tedirginleştirmişti ilk dakikalarda. Otomobilin kliması son kademede ancak dışarının sıcaklığı hala hissedilir derecedeydi. Otomobilin camları genelde kapalı olarak aracımızla konaklama yapacağımız otele yerleştik. İlk olarak bu şehrin bizi en çok meraklandıran müzesi Zeugma Mozaik Müzesi'ne gitmeyi dinlenmekten çok istiyorduk ve öyle de oldu. Büyük bir alana kurulmuş olan müze içerisindeki M.S. 2.-3. yüzyıla ait eserler ile yaşanmış bir Antik Kentin tarihte bıraktığı izleri en iyi şekilde yansıtıyordu. (Girişler Ücretlidir).

Zeugma Mozaik Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Zeugma Mozaik Müzesi'ndeki uzun bir geziden sonra kaldığımız otelin yakınlarında yemek yiyebileceğimiz bir restoran arayışına girdik. Meşhur restoranlarını biliyoruz ancak sıradan yemek yiyebilceğimiz bir mekan bulduk. Sıradan olmasına rağmen kullandıkları etin kalitesi yöreye özel yetişmiş hayvanların, baharatların lezzeti Gaziantep yemeklerinin övgüsüne değer olduğunu bize gösterdi.


2.Gün: Gezimize Kaldığımız Yerden Devam

Gaziantep'te aracınız ile gezmek istediğinizde her şehrin kendine özgü bir trafik akışı vardır. Gaziantep'deki trafik için söyleyebileceklerimiz kesinlikle daire bir kavşak bulamazsınız, cadde boyu aracınızla ilerleyerek sola yanaşıp hangi yöne dönecekseniz ordan gitmektir. Ve yabancısı olduğumuz için birden fazla bulvar olan bir yerde Navigasyon olmazsa olmazımızdır. Şehrin genel yapısı birbirine yakın olsada önemli yerleri şehrin uzağında kurulmuştur. Baklava yemek isterseniz hemen heryerde bir baklavacı bulabilirsiniz. Şehir'de raylı sistem mevcuttur.


3.Gün: Turizm Noktalarına Doğru

Gezimizin 3. gününde otelde kahvaltımızı yaptıktan sonra ilk olarak Gaziantep Kalesi'ne yol aldık. Otopark bulmakta zorlanıyorsunuz ancak boş bir yer bulduğunuzda aracınızı park etme imkanınız oluyor. Gaziantep Kalesi içerisinde tadilat çalışmaları olduğu için ziyaretçilerine kapalı. Ancak içerisinde Milli Mücadele dönemine ait Antep Panorama adı altında savaş yıllarında Gaziantep'in Fransızlara karşı vermiş olduğu kahraman mücadeleyi anlatan bir müze vardır. Para-Çokemel eğrisini takip ederek müzeyi geziyoruz.

Gaziantep Kalesi ve Antep Panorama Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Gaziantep Kalesi'ndeki Antep Panorama müzesini gezdikten sonra, Tarihi Gümrük Hanı, Almacılar Pazarı ve Bakırcılar Çarşısı'ndaki gezimize devam ediyoruz. Burada Han kafeteryaya dönüştürülmüş, üst katlarındaki dükkanlarda ise yöresel kıyafetler alabileceğiniz küçük dükkanlar bulunuyor. Buradaki kısa turumuzdan sonra meşhur Almacılar Pazarı ve hemen yanındaki Bakırcılar Çarşısı'nda yolumuza devam ediyoruz. Bu çarşılarda özellikle hediyelik olarak götürmek isteyebileceğiniz yaş Antep fıstıkları olmazsa olmazınızdır. Bakırcılar çarşısında ise bakırdan yapılmış tepsi, bardak v.b. işlemeli eşyalar bulabilirsiniz. Uzun bir gezi ardından kısa bir mola ile buranın çay bahçesinde tarihi menengiç kahvemizi yudumluyoruz ve bir sonraki rotamız Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Botanik Bahçesi. İçerisinde bitki ve ağaçların olduğu rengarenk bir bahçe, yerel halk düğün için dış çekim fotoğraflarını burada çekmeyi tercih ediyor.

Botanik Bahçesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Navigasyonumuzu açarak hemen yakınlarımızdaki Turkcell Gezegen Evi ve Uzay Parkı'na doğru yol almaya başlıyoruz. Burada Ağustos ayındanmıdır çoğu yer tadilata girmiş. Turkcell Gezegen Evi belli fizik kurallarını basit düzeneklerle ziyaretçilerine göstermek için kurulmuş bir bilim merkezidir.

Turkcell Gezegen Evi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Buradaki gezimizi tamamladıktan sonra artık Gaziantep'in büyük bir tesisine Gaziantep Hayvanat Bahçesi'ne doğru heyecanla hareket ediyoruz. Burada tesisde dev akvaryumlar, kuş gözlem evleri ve hatta görmediğiniz birçok hayvan çeşidine rastlayabilir, safari tarzı bir gezi de yapabilirsiniz. Ücretler için söylenecek birşey yok bizce çünkü Gaziantep'te nereyi gezmek isterseniz ücret ödüyorsunuz.

Hayvanat Bahçesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Hayvanat Bahçesi gezimizden sonra, şehir merkezine tekrar dönerek Emine Göğüş Mutfak Müzesi ile bugünkü gezimizi sonlandırıyoruz. Gaziantep halkına özgü yörenin yemek takımları ve mutfak eşyalarının ziyaretçilerine sergilendiği keyif alabiliceğiniz bir başka müzedir.

Mutfak Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Bugünkü gezi noktalarından aldığımız deneyimler bizim burayı ziyarete gelmemizin yerinde bir karar olduğunu gösteriyor ve ısrarla gezmenizi tavsiye ediyoruz.


4.Gün: Gezi İçin Son Duraklar

Otel'in farklı bir havası olmasına rağmen açık büfe menüsü zengin ve lezzetli. Neyse kahvaltının ardından bugünkü gezi duraklarımız ilk olarak Atatürk Anı Müzesi. Buranın önemi Atatürk'ün Selanik doğumlu olmasına rağmen Gaziantep halkı ile arasındaki kuvvetli bağdan dolayı nüfus kütüğünün burada olmasıdır. Ayrıca müzede birbirinden kıymetli eserlerde mevcuttur. Müzeden sonra Savaş Müzesi, Etnografya Müzesi ve İslam Tarihi Müzesi'ni gezmek istedik ancak müzelere gittiğimiz zaman tadilat olduğu için maalesef görme imkanımız olmadı.

Atatürk Anı Evi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Atatürk Anı Evi'nin atmosferinden çıkarak, gişede ücretimizi ödeyerek geçmişin izlerinden çıkıp, gelen Oyun ve Oyuncak müzesine adımımızı atıyoruz. Burada 7'den 70'e herkesin oyuncaklarını toplayarak bir müze haline getirmişler. Merak uyandırıcı bir müze ve dünya standartlarında bir fikir.


Oyuncak Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Buradan otopark imkanının zor olduğu ancak adını duyduğumuz başka bir gezi noktası olan Medusa Cam Eserleri Müzesine doğru yola çıkıyoruz. Burada eski dönemlere ait bulunan antik eserler yer almaktadır. Ayrıca hediyelik cam objeler de bulabilirsiniz.

Medusa Cam Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Ve son olarak bizim aslında ilk gitmemiz gereken yermiş gibi gözüken ancak, bir keşif ruhunu yaşamamız için son olarak gittiğimiz Bayazhan Kent Müzesi. Burada kentin tarihi gelişimini, yaşayan bir şehir niteliğinde bizlere sunuyor.

Bayazhan Kent Müzesi Hakkında Detaylı Bilgi İçin Blog Yazımıza Göz Atabilirsiniz!


Son gezimizi tamamladıktan sonra Negeziyorum ekibi olarak buraya gelmekten büyük bir memnuniye duyduğumuzu belirtmek isteriz. Bir anı olarak ne anlama gelir bilemeyiz. Havaalanında kiralık aracı teslim etmek için rent-a car'dan elemanı araca aldık, Gaziantep'in sıcağından dolayı klimayı açtık tabi her zamanki gibi havaalanına vardığımızda depo full dolu alıp full teslim etmemiz gerekirken klima tabi biraz mazot tüketmiştir. Arkadaki genç çocuk ücreti söylemeyeyim abi bu kadar ücret vermen gerekiyor dedi. Neden dedim, abi klima son kademe açık mazot bu kadar tutar dedi... Anlatmak istediğimiz buraya gelecekseniz cüzzi de olsa para vereceğiniz yerler olacaktır. Negeziyorum ekibi olarak başka bir gezi deneyiminde görüşmek üzere...BLOG

YAZARIMIZ

OL!