Negeziyorum Blog

LOGO PNG.png
Ara

Paşa Tabyaları: Sinop - Kardeniz'de Bir Savunma Hattı

''Karadenizin ilk liman şehri olan Sinop'un kıyı kesimlerinin korunması amacıyla kurulan bu yapı Osmanlı Dönemi'nde inşası tamamlanmış, ancak kullanılmamıştır. Dünya'da 2. sırada olan bu yapıyı gezi listenize almanızı tavsiye ederiz.''

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet'in emriyle kurulan bu yapı, 19. yüzyılda Liman ve Tersane güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılmış, belli bir dönem de karantina binası olarak da hizmet vermiştir. Doğu-Batı konumu olan bu yapı Osmanlı Dönemi'nin mimari özelliklerini yansıtan Askeri bir savunma mevziidir. Paşa Tabyaları'na girişler ücretlidir. 2014 yılında hizmete açılan bu yer içerisinde kafeterya ile ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Burada düğün organizasyonları, kahvaltılar ve yöresel yemeklerle hizmet verilmektedir. Tabya aynı zamanda Kuzey İtalya'nın doğusundaki Venedik Tabyaları'ndan sonra dünyada 2. sıradadır.


Tabyanın 1. katında asker koğuşları yer almaktadır. 3 kapıdan geçilen bu yapıda, kapılar kemer formunda kesme taşlardan yapılmıştır. İç mekan ise tamamen kesme taşlardan örülmüştür. Ayrıca ince bir koridor ile odaların başka bölümlerine geçiş verilmiştir. Yıllara meydan okuyan bu yapı hala eski sağlamlığını göstermektedir.

Tabyanın 2. katında taş örgü duvarları arasındaki topraklarla örülmüş siperler ve 11 adet top yuvası bulunmaktadır. Görsellerde bu tabyalarda mevzilenmiş toplar sergilenmektedir.

Koğuşların kuzeyinde merkezde üzeri toprak yığılı cephanelik bulunmaktadır.


Patrona (Koramiral) Osman Paşa: Osmanlı donanması Karadeniz filo komutanı Rus donanmasının 30 Kasım 1853 tarihinde Sinop'a yaptığı baskında Ruslar tarafından esir alınarak, Sivastopol şehrine getirildiğinde, Rus Çarı'nın kardeşi tarafından misafir olarak kabulü'nü gösteren tablo Paşa Tabyaları'nda sergilenmektedir.

Negeziyorum ekibi olarak bu emsalsiz yapıyı Sinop gezinizde görmenizi tavsiye ederiz. İyi seyahatler dileriz.

13 görüntüleme0 yorum

BLOG

YAZARIMIZ

OL!