Negeziyorum Blog

LOGO PNG.png
Ara

Oyun ve Oyuncak Müzesi: Gaziantep - Oyuncakların Tarihi Serüveni

''Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi Dünya Kültür Mirası'na örnek teşkil edecek bir dizaynda tasarlanmış, büyük-küçük herkesin ziyaret edebileceği, döneminin en ünlü oyuncak ve film karakterlerinin sergilendiği, daha önceleri bir çok kez okul olarak kullanılmış, ama kapasitesi bir okula uygun olmaması sebebiyle müzeye dönüştürülmüş, tarihi bir yapı içerisine kurulmuştur.''

Tanzimat Fermanı ile 1877 yılında Gaziantep'te Kız Koleji olarak açılan bu yapı, artık öğrencilerine yeterince kapasiteyi sağlayamayınca, bir vatandaşa satılarak Kurtuluş Savaşı yıllarına kadar mesken olarak kullanılmıştır. Cumhuriyetin kurulması ile Osmanlı Bankası ve Maliye Tahakkuk Şubesi olarak hizmet vermiştir. Daha sona tekrar okul binasına çevrilen yapı tekrar öğrencilerine yetersiz gelmesinden dolayı bir müddet boş kalmıştır. 2006 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilen bina restorasyon işlemlerinin tamamlanmasından sonra Oyun ve Oyuncak Müzesi adı altında hizmete açılmıştır.


Müzede 1700-1990 yılları arasında el yapımı ve fabrika yapımı yaklaşık 600'e yakın oyuncak seti sergilenmektedir. Müzenin giriş katında 9 oda bulunmaktadır. 3 kattan oluşan müzenin 2 alt katında ise mağara olarak konsept oyunlar sergilenmektedir. Müze ziyaretçilerine 08:30-17:30 arası her gün açıktır. Müze Dünya Çocukları'nın tanıtıldığı tek oyun ve oyuncak müzesi olma niteliğindedir. Bu nedenledir ki bölümde 24 ülkenin yöresel kıyafetlerini giymiş maket çocuklar o ülkeye ait mimari eserler ile görsellenmektedir.


Müze'de dönem dönem çocuklar için etkinlikler de düzenlenmektedir.

Müzenin giriş bölümü 9 galeriden oluşmaktadır. Buralarda; Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Mickey Mouse, Pinokyo Temel Reis, Charlie Chaplin gibi ünlü çizgi film karakterlerinin oyuncakları sergilenmektedir. Yıllara meydan okumuş bu oyuncaklar uzmanları tarafından bakımları yapılarak müzedeki yerlerini almışlardır.

Ayrıca bebek evleri, Lehmann oyuncakları da müzenin özel bölümlerinde sergilenmektedir. Bu oyun setleri eski dönem olmasına rağmen en ince detayına göre tasarlanmış ve çocuklara sunulmuştur.

Müzenin diğer bölümlerine baktığımızda arabalar, savaş uçakları gibi birçok oyuncağa rastlamanız mümkündür.

Başka bir bölümde Hayalet Avcıları, Kızılderililer, Zoro ve Kurşun Askerler'e de yer verilmiş.

Bu bölümde de başka tematik oyuncak setleri bulunmaktadır.

Ve müzenin alt katındaki mağaralarda oluşturulmuş dünya çocuklarına ait temalı maketler ziyaretçilerini karşılamaktadır. Asya'dan, Avrupa'ya, Antartika'ya yani tüm kıtalara özgü milletlerin çocuklarına benzer maketler burada sergilenmektedir.

Negeziyorum ekibi olarak bu muhteşem oyuncaklarla geçmişe bir yolculuk yapacağınızı garanti eder, gezi ve seyahatlerinizde Gaziantep şehir gezinizde Oyun ve Oyuncak Müzesi'ne uğramanızı tavsiye ederiz.

BLOG

YAZARIMIZ

OL!