Negeziyorum Blog

Ara

Medusa Cam Müzesi: Gaziantep - Geçmişin Bıraktığı Nadide Objeler

''Medusa Cam Eserleri Müzesi, içerisinde bir çok dönemin, Fenike, Hitit, Roma, İslami olmak üzere 4.000'e yakın cam, pişmiş toprak, altın, bronz gibi tarihi eserlerinin bir araya getirilerek arşiv haline getirildiği, genellikle cam eserlerin yoğun olarak bulunduğu ilk cam müzesidir.''

Müze büyük çalışmalar sonrasında ortaya çıkan birikimlerin, koleksiyon olarak ziyaretçilerine sunulması amacıyla 2008 yılında açılmıştır. Türkiye'nin ilk özel cam eserleri müzesi olma özelliğindedir. Müze eski Antep evlerinin restorasyonu ile yapılmıştır. Hafta içi hergün 09:00-17:00 saatleri arasında ziyaretçilerine açıktır. İçerisinde ayrıca hatıra olarak götürebileceğiniz cam objelerin sunulduğu hediyelik eşya dükkanı da bulunmaktadır. Müze girişleri ücretlidir. Müze binası 6 odadan oluşmaktadır. 5 odasında çeşitli dönemlere ait eserler sergilenmektedir. Diğer odasında ise eserlerin emitasyonlarının yapılarak ziyaretçilere satıldığı bölüm bulunmaktadır.


Müzede 4000 civarı eser bulunmaktadır. Bunların çoğunluğu cam eserler olmak üzere, bir kısmı bronz, bir kısmı pişmiş toprak eserlerdir. Diğer eserleri ise Roma dönemi ve İslami döneme ait atın, sikke ve takılardır.

Müzede eski Tunç Çağı, Roma Dönemi, İslami Dönem, Fenike Dönemi'ne ait birçok eser bulunmaktadır. Fenike Dönemi'ne ait amforalar, kandiller, bilezikler bu bölümde sergilenmektedir.

M.Ö. 2000-1200 yılları arasındaki Hitit Dönemi'ne ait heykelcikler ve Hitit oyuncak savaş arabasını burada görmeniz mümkün.

Roma Dönemine ait altın takılar ve sikkeler burada sergilenmektedir.

Tunç Çağı'na ait belki de ilk oyuncaklar bu bölümde ziyaretçilerine sunulmakta.
İlk Roma İmparatoru'nun heykelciğinide burada görebilirsiniz.

İslami Döneme ait bir satranç takımı.

Tunç Çağına ait Ana Tanrıça Heykelleri burada görülmektedir.

Fenike Dönemi'ne ait cam bilezikler ve diğer objeler Medusa Müzesi'nde sergilenmektedir.

Roma Dönemi'ne ait Cam Şişeler, Fenike Dönemi'ne ait merhem şişeleri, Yunan Dönemi'ne ait eserler ve pişmiş toprak heykeller burada sergilenmektedir.

Negeziyorum ekibi olarak bu müzede bulunan eserlerin her birinin ayrı bir özelliğinin olduğunu düşünerek, Gaziantep geziniz için görmeniz gereken bir müze olduğunu düşünüyoruz. Birbirinden kıymetli bu eserlerin bir arada toplanması yoğun bir cabanın sonucu olduğunun kanaatindeyiz. İyi seyahatler dileriz.
BLOG

YAZARIMIZ

OL!

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|