Negeziyorum Blog

LOGO PNG.png
Ara

Botanik Bahçesi: Gaziantep - Renklerin Ayrı Dünyası

''Botanik Bahçesi, Gaziantep şehrine kazandırılan en değerli turizm noktalarından biridir. Şehir kültürünü ayrı bir medeniyete taşıyan, içerisinde farklı bitki türleri ile doğal yaşamlarını kompozisyon haline getirdikleri bir kültür bahçesidir Botanik Bahçesi. Bu huzur dolu bahçede birbirinden renkli, birbirinden farklı şekillerde, hoş kokularda, desenlerde çiçekleri bir arada görecek ve farklı bir haz duyacaksınız. Ayrıca hatıra fotoğraflarınız içinde anlamlı hale getirilen bu bahçeler, değişik figürlerde dizayn edilmiş, Gaziantep halkı ve ziyaretçilerinin hizmetine sunulmuştur.''

Bu eser Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 2009 yılında Şehitkamil İlçesi'nde kurulmuştur. 17.000 m2 alana kurulu olan bu bahçe zengin bitki türüne sahiptir. Bitkilerin doğal güzelliği İlkbahar aylarında kendisini göstermeye başlamaktadır. Aynı zamanda içerisinde özel tasarım bahçe konseptleri de mevcuttur. Botanik Bahçesine girişler ücretlidir. Genellikler düğünlerde, nişanlarda, özel günlerde, dış çekim fotoğrafları içinde şehir halkı tarafından seçilen uğrak mekanlardandır diyebiliriz.


Botanik bahçesine girişte önünüze bitkilerin budanma tekniğiyle oluşturulmuş hayvan figürleri sizi karşılamaktadır. Bu eserler aynı zamanda çeşitli süsleme sanatları ile süslenerek bitki heykeli görünümüne getirilmiştir. Kelebek, Arı gibi hayvan görünümlü bu eserler özenle tasarlanmış olup, doğada hayvanlar ile bitkilerin bir arada yaşadıklarını ziyaretçilerine göstermek için yapılmıştır.

İlerleyen bölümlerde Zen Bahçesine rastlamaktayız. Orjinali Japonya'da bulunan bu bahçe Zen olarak bilinen bir tarikatın Myoshinji okuluna aittir. Bahçede kayalar öyle bir yerleşime sahiptir ki, hangi açıdan bakılırsa bakılsın kayaların sadece dört tanesi görülmektedir. Japon efsanelerine göre sadece derin Zen meditasyonuna sahip olan kişi beşinci taşı görmektedir. Biz ekip olarak baktık 5. taşı göremedik. Belki de siz görebilirsiniz.

Bir sonraki bölümlerde Osmanlı Bahçesi ve Gül Bahçesine rastlamaktasınız.

Osmanlı Bahçesi: Osmanlı kültürünün bir parçası olan bu bahçede şadırvan havuzu bulunmaktadır. İlkbahar aylarında Lale Devri'ni anımsatan yüzlerce lale açmaktadır. Aynı zamanda birçok çeşitte adalyalar da görebilirsiniz. Gül bahçesinde ise 60'a yakın çeşitte gül vardır.

Bu bahçeleri de gezdikten sonra Japon Bahçesine doğru giriş yapıyorsunuz. Adacıklı bir havuz sistemi ile kurulan bahçede şelale, köprü, japon fenerleri, kuş evi, ördek evi bulunmaktadır. Japonya'ya has bitkilerden, Japon ayvası, Japon kriptomeryası, Japon kirazları, şakayıklar ve mahonyaları görebilirsiniz.

Su Bitkileri Bahçesi de size ayrı bir doğallık göstermektedir. Yapay bir gölet kurulmuş olan bu bölümde nilüfer çiçekleri, japon şemsiyeleri, elodeya bitkileri, eğreltiler, su tereleri ve balıklara bir göz atıp kurbağa seslerini dinleyerek bahçenin atmosferine kendinizi kaptırabilirsiniz.

Bunun yanında detaylı bir gezi yapmak isterseniz eğer Kokulu ve Renk Bahçesi, Açık Tohumlu Bitkiler Bahçesi, Tıbbi ve Endemik Bitkiler Bahçesi ve Kaya Bahçesi de bulunmaktadır. Endemik bitkiler bahçesinnde adaçayları, sedefotu, rezene, biberiye, melisa, ıhlamur, kaya yarpuzu, kataron, enginar, hint yağı, datura, cırtatan, lavantin, hatmi, at kestanesi, defne, filex, ısırganotu, ispirya, altın çilek gibi bir çok değerli bitki çeşidi sergilenmektedir. Açık tohumlu bitkiler bahçesinde ise köknarlar, ladinler, sedirler ve göknarlar bulunmaktadır. Koku ve Renk bahçesini gezmek isterseniz, sümbül, lilyum, nergis, glayöl, reyhan, acı pelin, yasemin, fesleğen gibi bitkilerin çeşitli koku ve renklerine hayran kalabilirsiniz.


Ayrıca Botanik Bahçesi'nde çocuklarınızın da eğlenebileceği bir alan mevcuttur.

Gezi ekibimiz olarak yapmış olduğumuz bu deneyimler neticesinde, Gaziantep'e geldiğinizde, bu özenle hazırlanmış bahçelere, değişik bitki türlerine bir de yakından bakmanızı tavsiye ederiz. İçerisindeki doğal yaşamın karmasını bir arada görerek huzurla dolabilirsiniz. Ayrıca, çocuklarınızın da oynayabileceği alanların da olması burayı daha ayrıcalıklı bir hale getiriyor. Negeziyorum ekibi olarak iyi seyahatler dileriz.

BLOG

YAZARIMIZ

OL!