Negeziyorum Blog

LOGO PNG.png
Ara

Atatürk Anı Müzesi: Gaziantep - Gazi Şehir'de Tarih Kokan Bir Anı Evi

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2020


Atatürk Anı Müzesi, 1933 yılında Kurtuluş Savaşı'nda Fransızlara karşı verilen mücadelede Mustafa Kemal Atatürk'ün kaldığı, içerisinde şehir tarihin anılarını, kültürünü, şehri önemli değerlerini içeren bir yapıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Selanik doğumlu olmasına rağmen, Gaziantep'in Şehitkamil ilçesine bağlı olan Bey Mahallesi'nde nüfus kaydının yapıldığı yer burasıdır. Antep'in Kurtuluş Savaşındaki başarısından dolayı Gazi ünvanını alması ile Gaziantep olması ve bu nedenle verilen İstiklal Madalyası bu müzenin avlusunda Atatürk'ün nüfus cüzdanı ile beraber sergilenmektedir.


Atatürk Antep Halkı İçin Söylediği Sözler;


”Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilirler. En eski çağlardan beri tarihi Türk yurtlarında, Türklüğün yüksek varlığını kahramanlıkla tespit etmiş olanlarla şahsen beraber olduğumu beyan etmekten duyduğum zevk ve saadet yücedir.”


Aynı zamanda Antep'e Gazi Ünvanını verirken Atatürk şu sözcükleri dile getirmiştir;


''Ben Gazianteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep'i kurtardıkları gibi Türkiye'yi de kurtardılar''


Müze 2013 yılında Konukoğlu ailsine ait bir konağın Atatürk Anı müzesi olarak dönüştürülmesi amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmıştır. Binanın restorasyonu yapıldıktan sonra dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey tarafından başkanlığını ettiği komite ile beraber müzenin konsepti onaylandı. 19 Mayıs 2013 günü müze açılışı yapılarak hizmete sunulmuştur. Açılış günü tüm Gaziantep halkının yoğun ilgisine mazhar olan bu müze Atatürk'e, Gaziantep tarihine, Milli Mücadele'ye ait en doğal eserleri barındıran müzeler arasında yerini almıştır.

Müzenin en üst katında, çoğu bağış yoluyla toplanan kitaplardan oluşan Atatürk Araştırma Kitaplığı bulunmaktadır. Cumhuriyet dönemi ve Türk tarihini içeren binlerce kitaptan oluşan bir arşiv barındırmaktadır. Ayrıca Antep Savunmasını anlatan dokunmatik bir ekran da masada mevcuttur. Ayrıca müzede bulunan kitapları dışarı çıkarmamak şartıyla inceleyebilir ve araştırmanız için kullanabilirsiniz.


Atatürk Anı Müzesi içinde bulunan odalar; Atatürk Araştırma Kitaplığı, Geleneksel Antep Evi Odası, Cumhuriyet Kazanımları ve Gaziantep Odası, Sözlü Tarih Odası, Atatürk ve Gaziantep Odası, Seminer Odası, Hediyelik Eşya Odası, Sinevizyon Odası, Kafeterya olmak üzere toplam 9 bölümden oluşmaktadır.


Müze içerisinde Atatürk'e ait bir karyola bulunmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Gaziantep'te kaldığı süre boyunca burada istirahat etmiştir. Ve yine konaklaması süresince burada kullanmış olduğu yemek ve fincan takımlarıda müzenin envanterleri arasında yer almaktadır.


Zemin katta Antep harbini tüm ayrıntılarıyla anlatan sinevizyon gösterilerinin bulunduğu bir oda ile beraber girişte seminer odası bulunmaktadır. Üst katlarda şehrin önde gelenlerine ait röportajların yer aldığı sinevizyonlar, ilk baskısı olan nutuk kitabı, Kurtuluş Savaşı'ndaki mevzilerin krokileri bulunmaktadır. Bu kitaplarda savaşın ne yönde ilerlediği cepheler, dönemin önemli olayları hakkında detaylı inceleme yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz.


Üst katta ise Atatürk ve Gaziantep'e ait teşhir alanı yer almaktadır. Bir anlamda Kent Müzesi tadında bir müze yer almaktadır.


Müze girişleri ücretlidir. Aracınızı şehir içerisinde park ederek müzeye gelmeniz gerekmektedir. Haftanın hergünü 8:30-18:00 saatleri arasında ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Müze heryıl 60.000 ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Mimari dokusu itibari ile Gaziantep şehir kültürünü yansıtacak bir şekilde restorasyonu yapılmış olan bu müze görülmeye değer bir atmosfere sahiptir.


Müze ziyaretinizden sonra yine burada restorasyonu tamamlanan Hasan Süzer Etnografya müzesinide ziyaret edebilirsiniz.


Negeziyorum ekibi olarak yaptığımız bu gezi araştırması neticesinde anlıyoruz ki Atatürk ve Gaziantep arasında kuvvetli bir bağ oluşturan bu Atatürk Anı Müzesi tarihin en kıymetli eserleri arasında yerini almaktadır. Gaziantep halkının da Atatürk'e olan sevgisi bu eser ile daha iyi anlaşılmaktadır. Negeziyorum olarak yolculuğumuza devam ederken iyi seyahatler dileriz.


....

BLOG

YAZARIMIZ

OL!