Negeziyorum Blog

LOGO PNG.png
Ara

Kahramanlık Panoraması: Gaziantep - Milli Mücadele Dönemini Yaşamak

''Gaziantep, Milli Mücadele döneminde çocuk, genç, yaşlı herkesin varını yoğunu koyarak savaştığı bir milletin kaderini değiştiren en önemli cephelerden biridir. Burada yaşanan şehitlik hikayelerine okurken o dönemin ne zorluklar içerisinde geçtiğini, yaşadığınız bu coğrafyanın ne kadar değerli, ne kadar şehadetlerle alındığına tanık olacaksınız''.


Gaziantep Kalesi içerisinde bulunan bu müze 2009 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından ziyaretçilerine açılmıştır. İçerisinde Gaziantep'in Milli Mücadele döneminde Fransızlara ve İngilizlere karşı göstermiş olduğu destansı savunmanın ve yaşanan olayların sesli ve görsel anlatıdığı müze bir kahramanlık müzesidir. İçerisinde 80'e yakın pano, 40 civarı rölyef, 13 büst, 52 heykel ve 120 civarı portre bulunmaktadır.


Osmanlı İmparatorluğu hakimiyet kurduğu topraklarda, müttefiklerinin fiili ve diplomatik saldırgan tavırları doğrultusunda, paylaşılma planları ile karşı karşıya kalmıştır. Ruslar, boğazları kullanarak Akdeniz'e inmeyi ve Balkanlar'ı hakimiyeti altına alarak Anadolu dahil bütün Türk devletleri'ni idaresi altına almayı planlamışlardı. Ancak Rusya'da çıkan Bolşevik İhtilali ile bu emellerine ulaşamamışlardır.


İngilizler ise Mısır ve Süveyş kanalına hakim olmak gayesiyle Osmanlı Harbi'nden istifade ederek Kıbrıs'a bir üst konuşlandırmıştır. Fransızların Uzakdoğu sömürgelerini korumak ve ticaret merkezi oluşturmak amacı, İtalyanların ise Kuzey Afrika'yı ele geçirerek, Akdeniz'de kendi topraklarından ve karasularından bir geçiş noktası yaratma planları 1. Dünya Savaşı öncesi temel paylaşım planlarını oluşturmuştur. Osmanlı Devleti ise Avrupa'ya hakimiyet kurmak isteyen Almanlar ile İttifak haline girmiştir. 1. Dünya Savaşı'nda Almanlar yenilerek, Avusturya-Macaristan İmparatoruluğu parçalanmış, Rusya Çarlığı yıkılmış, Osmanlı İmparatorluğu'nun toprakları ise istila edilmiştir. Osmanlı İmparatorlu'ğu 30 Ekim 1918'de İngilizler ile Mondoros Ateşkes Antlaşması'nı imzalayarak Antep, İngilizler tarafından İşgal edilerek Fransızlara bırakılmıştır.

Ancak 19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Atatürk Samsun'a çıkarak milli mücadele ateşini başlatmıştır.

Antep'te yaşanan Kanlı Dokurcum Değirmeni olayı, Elmalı köyünde başlayan savunma için, Şahin Bey tarafından Fransız askerlerinin Antep'e girişini önlemek amacıyla oluşturduğu çetelerle birlikte Kilis yoluna karargah kurmasıyla başlamıştır. Şahinbey ve Çetelerine erzak getiren 14-15 yaşlarındaki 14 çocuk 1920'de hayvanlarla erzak getirmek için Elmalı sırtlarına gelmiş, geceyi Dokurcum Değirmen'inde geçirmişlerdir. Ancak savaşın başlamasıyla değirmende sıkışıp kalmışlardır. Günler süren çatışmalar sonunda cephane ve erzağı tükenen Şahin Bey daha fazla direnememiş, Şehit olmuştur. Değirmene sığınan çocukları gören fransızlar kapıyı zorlayıp içeri girmiş, silahsız 14 çocuğu dışarı çıkarıp ellerini bağlayarak, kurşuna dizerek öldürmüşler, cansız bedenlerini süngüleyerek katletmişlerdir.


Mayıs 1920'de Molla Mehmet Karayılan, bir çok cephede savaşmış, Sarımsak Tepe'deki savaşta düşman kaçmaya başlayınca sevinerek mevzi değiştirmek için ayağa kalkmış, ancak talilsiz bir kurşunun kalbini parçalaması ile şehit olmuştur. Şahin Bey'den sonra ikinci şehidini veren Antep hüzne boğulmuştur.

Antep, toplamda bu savunma savaşında 6347 şehit vermiştir.

Negeziyorum ekibi olarak, bu eşsiz kahramanlık mücadelesinin anlatıldığı ve nice şehitlerimizin olduğu Gazi şehir Gaziantep'in kahramanlık serüvenini merak ederseniz sizi Gaziantep Kalesi'ndeki Gaziantep Savunması ve Kahramanlık Panoraması Müzesi'ne gelmenizi tavsiye ederiz. İyi seyahatler dileriz.

BLOG

YAZARIMIZ

OL!