Negeziyorum Blog

Ara

Çağdaş Cam Eserleri Müzesi: Eskişehir - Cam Sanatının Harikaları

''Çağdaş Cam Eserleri Müzesi, içerisinde farklı kompozisyonlarda cam işleme tekniğinin hemen hemen tüm konularının işlendiği, ilginç eserler barındıran bir müzedir. Müze içerisindeki eserleri incelerken hayran kalabilirsiniz.''

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Anadolu Üniversitesi ve Cam Dostları Grubu tarafından 2007 yılında kurulan müze Odunpazarı İlçesi'nde tarihi binaları geri dönüşüme kazandırmak amacıyla hizmete açılmıştır. Müze pazartesi günleri hariç her gün ziyaretçilerine 10:00-17:00 arasında açıktır. Müze girişleri ücretlidir. Müzede yerli cam sanatçılarının eserlerinin yanında Polonya, Japonya, Almanya, Letonya gibi ülke sanatçılarının da cam eserleri bulunmaktadır.


Müzede Estonya'dan Eeva Kasper tarafından hediye edilen cam sanatının askı tekniği ile yapılmış cam eserini görmeniz mümkündür.

Müzenin bir başka bölümünde, Osmanlı Dönemi'nde cam sanatının anlatımını gösteren tablolar bulunmaktadır. Topkapı Sarayı Surname'i Humayun'da sergilenen bu eserlerde Camger olarak adlandırılan sanatçıların camı işleyişleri anlatılmaktadır. Diğer resimde ise ellerinde cam işleri taşıyarak geçen Camgeran Locası'na ait Camgerler minyatür resim sanatı ile görsellenmiştir.

Başka bir alanda Eskişehir tarihi ile alakalı sinevizyon vb. görseller de ziyaretçilerin hizmetine sunulmuştur.

Binlerce harften oluşan bu tabloda Eskişehir haritası oluşturulmuştur.

İzzettin Baki ve Selin Levi tarafından yapılmış cam tablolara da müzede rastlamanız mümkündür.

Hafize Uncuoğlu, Beyza Tükel, Emel Vardar, Mehmet Aydın, Selin Levi ve Esin Küçükbiçmen tarafından oluşturulmuş değişik kompozisyondaki bu eserler müzenin ilginç tasarımları arasında yer almaktadır.

Müzede değişik kompozisyonlarda cam sanatının farklı teknikleri kullanılmış bir çok tablo bulunmaktadır.

Bunlarda özel alanlarda oluşturulmuş cam ve diğer sanatların kompozisyonları

Negeziyorum ekibi olarak Türkiye'nin ilk cam eserleri müzesi olma özelliğini taşıyan Çağdaş Cam Eserleri Müzesini, Eskişehir'e uğradığınızda görmenizi tavsiye ederiz. Birbirinden farklı konuda işlenmiş bu cam sanatının işlendiği eserleri daha yakından görmek iyi bir tecrübe edinmemizi sağladı. İyi seyahatler dileriz.

BLOG

YAZARIMIZ

OL!

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|