Nevşehir ve civarının yaklaşık beş bin senelik bir târihî geçmişi vardır. Bölgenin ilk sâkinleri Hititler olup, bu bölgeye “Nissa” ismini verdiler. Hititlerden sonra Frigler ve Lidyalılar bölgeye hâkim oldu. Kapadokya’ya Asurlular “Katputuka” ismini verdiler. M.Ö. 6. asırda Persler bu bölgeyi ele geçirdiler ve M.Ö. 4. asırda Makedonya Kralı Pers (İran) Devletini ortadan kaldırarak Anadolu ve İran’ı Makedonya Krallığına kattı.

 

Makedonya Kralı İskender’in ölümü ve Makedonya İmparatorluğunun dağılışı üzerine bu bölge Kapadokya Krallığının eline geçti. Roma İmparatorluğu Kapadokya Krallığını ilhak edince bu bölge de Roma İmparatorluğunun eline geçti. M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu'nun bölünmesi üzerine Anadolu’nun diğer bölgeleri gibi Doğu Roma (Bizans)ın payına düştü. İslâm orduları “Niğde-Aksaray-Kayseri” üçgeni içinde kalan bu bölgeyi 8. asırda fethederek 300 sene hâkim oldular.

 

İslâm Devleti, iç isyan ve bölücü faaliyetlerle zayıflayınca bölge tekrar Bizans’ın eline geçti. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra AnadoluFâtihi Kutalmışoğlu Süleyman Şah, bütün Anadolu gibi bu bölgeyi de fethetti. Türkler bu köye “Muşkara” ismini verdiler. Selçuklu Devletinin yıkılışından sonra İlhanlılar 14. asır ortalarında da Eratnaoğulları ve Karamanoğulları bölgeye hakim oldular. On dördüncü asrın sonlarında Nevşehir ve civârı Osmanlı Devletinin hâkimiyeti altına girdi. Bu esnâda “Muşkara” köyü 10-12 hânelik bir yerleşim merkeziydi. Lâle devrinin sadrâzamı (1718-1730) Nevşehirli Dâmâd İbrahim Paşa “Muşkara” köyünü genişleterek îmâr etti. Yeni kurulan şehre “Yeni şehir” mânâsına gelen “Nevşehir” ismi verildi ve bir kazâ olarak Niğde Sancağına bağlandı.

 

Cumhuriyet devrinde Niğde iline bağlı iken, 20.7.1954 târihinde 6429 sayılı kânunla il hâline geldi.

 

Nevşehir ili İç Anadolu Bölgesinde, 38 ve 39 derece kuzey enlemleri ile 34 ve 35 derece doğu boylamları arasında yer almaktadır. İlin yüzölçümü 5467km 2 dir. İl merkezinin rakımı 1150 m dir. Doğudan Kayseri'nin Yeşilhisar, İncesu ve Merkez, Kuzeydoğudan Yozgat'ın Boğazlıyan ve Şefaatli, Güney, Güneybatı ve Batısından Niğde, Aksaray, Merkez ve Ortaköy ilçesi ile çevrilidir.

Nevşehir'e ulaşım yanlızca Kara yolu ve Hava yolu olmak üzere 2 türlüdür.

 

Nevşehir Otogarı, 2008 yılında hizmete açılan Nevşehir Otogarı da modern yapısı ve şık tasarımıyla Türkiye’nin en iyi otogarları arasındadır. Nevşehir-Niğde ve Antalya yolu üzerinde bulunan otogar, 6500 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 60 bin metrekare alan üzerine kurulmuştur.

 

Kapadokya Havalimanı, Havalimanı şehir merkezine 30 km, ilçe merkezine ise 11 km. uzaklıktadır. Ulaşım hizmetleri otobüs, dolmuş ve taksi işletmeciliği ile sağlanmaktadır. Kapadokya Havalimanı Nevşehir’in yanı sıra çevre illerin de sivil hava ulaşımına açılan kapısı niteliğindedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen uluslararası nitelikteki 12 havalimanından biridir.

 

Bağlıdere Aşk Vadisi

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Fırkatan Kilisesi

Hallaç Manastırı

Kızılçukur Vadisi

Paşabağ Vadisi

Sanat ve Tarih Müzesi

Yeraltı Seramik Müzesi

Özkonak Yeraltı Şehri

Belisırma Köyü

Dervent Hayal Vadisi

Göreme Açık Hava M.

Ihlara Vadisi

Mazı Yeraltı Şehri

Peri Bacaları

Saruhan

Yılanlı Kilise

Ürgüp Kadıkalesi

D.İbrahim P. Külliyesi

El Nazar Kilisesi

Güvercinlik Vadisi

Kapadokya Kültür M.

Nevşehir Müzesi

Polis Müzesi

Tatlarin Yeraltı Şehri

Zelve Ören Yeri

Ürgüp Müzesi

Damsa Barajı

Elmalı Kilise

Hacı Bektaşi Veli Müzesi

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Orta Hisar Kalesi

Saklı Kilise

Uçhisar Kalesi

Çavuşin Kilisesi

Üzengi Vadisi

Üzümlü Kilise

 

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

NEVŞEHİR MUTFAĞI

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|