Marmara Bölgesi

LOGO PNG.png
 

 10  BALIKESİR 

Balıkesir Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BALIKESİR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''I. Dünya Savaşı'ndan sonra Yunanlar, 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir'i zapt etmişlerdir. Ertesi gün bu haber telgraf ile Balıkesir'e de ulaşmıştır. 17 Mayıs günü Balıkesir şehrindeki Alaca Mescitte toplantı yapılmasına karar verilmiş ve Balıkesir Redd-i İlhak Cemiyeti kurulmuştur. 18 Eylül 1922 tarihinde Erdek'in de Yunan işgalinden kurtulmasıyla Balıkesir tamamen Türklerin eline geçmiştir.''

Balıkesir ili sırasıyla, Hititler, Troyalılar, Lidyalılar, Makedonya Kralı İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Karesi Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Balıkesir'in bulunduğu bölgenin adı eski çağlarda Misya'dır. 1402 tarihli Ankara Muharebesi'nde Karesi kuvvetleri, Osmanlı büyük ordusunun sağ kolunda bulunmuştur. Yenilgi sonrası Balıkesir'in bulunduğu bölge Timur ordusunun  saldırılarına maruz kalmıştır. Timur'un kendilerine bağımsızlık verdiği öteki beylikler gibi Karesi Beyliği, yeniden bir canlanma dönemi yaşamamıştır. Anadolu'nun genelinde yaşanan kıtlık, 1494 ile 1503 yılları arası Balıkesir genelinde de yaşanmıştır. 1525 yılından 1527 yılına kadar 3 mahsul yılında çekirge felaketi yaşanmıştır. 21 Eylül 1577 tarihinde ise bu yörede çok şiddetli bir deprem olmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Amasya'yı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Amasya'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Amasya Kalesi, Amasya Müzesi, Harezanlar Müzesi, Hüsn-i Hat Müzesi, Kapı Ağa Medresesi, Milli Mücadele Müzesi, Minyatür Müzesi, Sabuncuoğlu Müzesi, Şehzadeler Müzesi şehir merkezinde bulunduğundan buraları iyi bir programla bir günde gezebilirsiniz. Ferhat ile Şirin Müzesi, Kral Kaya Mezarları biraz daha teferruatlı olduğu için buralara ayrı bir zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Borabay Gölü, Küçük Ağa Külliyesi, Torumtay Türbesi, Kapı Ağa Medresesi, Kızlar Sarayı içinde ayrı bir program yapabilirsiniz. Saltanat kayığını da denemeyi unutmayın. Müzeler genel itibari ile tamamı ücretlidir. Müzelerin tamamnına yakını şehir merkezine yakın olduğundan gezi güzergahı açısından pek zorluk çekmessiniz.

LOGO PNG.png

BALIKESİR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Balıkesir ilimizde Altıeylül, Ayvalık, Balya, Bandırma, Bigadiç, Burhaniye, Dursunbey, Edremit, Erdek, Gömeç, Gönen, Havran, İvrindi, Karesi, Kepsut, Manyas, Marmara, Savaştepe, Sındırgı ve Susurluk olmak üzere 20 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu, demir yolu yada deniz yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bursa Otogarı mevcuttur. Hava ulaşımı için Koca Seyit Havalimanı yada Merkez Havalimanını kullanabilirsiniz. Ayrıca İstanbul'a Bandırma üzerinden İDO ile deniz seferleri düzenlenmektedir.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-33 derece, en düşük sıcaklık 6-18 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Balıkesir gezileriniz için uygun zamanlardır. 

 • Balıkesir'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel höşmerim, iğne oyası, kolonya, Yağcıbedir halıları, zeytin ve zeytinyağı, zeytin şekeri, Balıkesir balı gibi ürünleri alabilirsiniz. 

 • Balıkesir'de yöresel yemek tatmak isterseniz, düğün çorbası, börülce ekşimesi, Balıkesir kaymaklısı, mafiş tatlısı, peynirli patlıcan, sarımsaklı bulgur, saçaklı mantı, tavuklu mantı, zerde, tirit gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 11  BİLECİK 

Bilecik Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BİLECİK: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Ertuğrul Bey, Kayı Türklerinin önemli bir lideridir. Kayı boyu ise Osmanlı Devletinin kurucu bir kolu olmuştur. Söğüt'te bulunan bir 400 çadırlık uç beyliğinden Osmanlı Devleti doğmuştur. Ertuğrul Bey'in vefat etmesinden sonra Kayıların başına Osman Gazi geçti. Osman Gazi ve silah arkadaşlarının en önemli manevi destekçisi Şeyh Edebali idi. Şeyh Edebali Kayı Boyunun Ahilik teşkilatının önderi idi.''

Roma İmparatorluğu'nun yıkılmasıyla Doğu Roma (Bizans) hakimiyetine giren Bilecik Bizans Döneminde Tekfurluk ile yönetiliyordu. Kayıların bir bölümü Ertuğrul Bey liderliği ile batıya doğru gelerek Söğüt ilçesi ve çevresinde ikamet etmeye başlamışlardır. Kayıların Söğüt ve çevresine yerleşmeleri 1230’lu yıllar olarak bilinmektedir. 1231 yılında İznik İmparatoru Selçuklu sınırına saldırmaya tenezzül edince Büyük Selçuklular Sultanı I. Aleaddin Keykubat Bizans İmparatorluğuna karşı bir sefer düzenlemiş, Ertuğrul Bey ve beraberindekiler de bu sefere bir akıncı olarak katılmıştır. Selçuklu ve Bizans orduları arasında Sultanönü mevkiinde meydana gelen savaşın sonucunda Bizans ordusu yenilmiş, Karacadağ ve Söğüt alanları Büyük Selçuklu Devleti’nin eline geçmişti. Ertuğrul Bey’e Söğüt’ü sahibi olarak, Domaniç’i de yaylak arazi olarak verdi.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Artvin gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Zorlu doğa koşullarındaki birçok turizm noktasına ulaşmak için çaba göstermeniz gerekir. Sırasıyla Ardanuç Kalesi, Artvin Kalesi, Ferhatlı Kalesi'ne ulaşmak için çabalamanız gerekir. Bunun yanında doğal güzellikleri ile ilgili olarak Camili Gorgit Tabiat Parkı, Cehennem Deresi Kanyonu, Dilberdüzü Kamp Alanı, Karagöl Tabiat Parkı, Kent Ormanı, Maral Şelalesi, Mençuna Şelalesi, Yıldız Gölü görebilmenizi tavsiye edebileceğimiz turizm noktalarıdır. Tarihi geçmişine dayanan birçok kültürün kalıntılarına burada rastlamanız mümkün. Bunlardan Barhal Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Porta Manastırı, Tibeti Kilisesi, Rabat Kilisesi, İşhan Kilisesi görebileceğiniz tarihi kalıntılardır. Ayrıca şehir deneyimleriniz için Cam Teras, Hopa Müzesi, Yaşam Tarzı Müzesi'ni gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

BİLECİK ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bilecik ilimizde Merkez, Bozüyük, Gölpazarı, İnhisar, Osmaneli, Pazaryeri, Söğüt ve Yenipazar olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bilecik otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-29 derece, en düşük sıcaklık 11-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bilecik gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bilecik'te hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel nar lokumu, ayva lokumu, boza, pancar pekmezi, helva, ahşap oymaları, Kınık çömlekleri, kıymetli taş süsleme eserleri gibi hediyeliklerini alabilirsiniz. 

 • Bilecik'te yöresel yemek tatmak isterseniz, bıldırcın kebabı, cevizli büzme, kaçamak, nohutlu mantı, mercimekli Bozüyük mantısı, parmak köftesi, Bilecik güveci, büzme tatlısı, nişasta helvası, ovmaç çorbası, dağ eriği ekşili kesme çorbası gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 16  BURSA 

Bursa_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BURSA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmanlılar Bursa'yı aldıklarında kent sadece hisar içinden ibaretken Orhan Gazi şehri hisarın dışına çıkararak Orhan Gazi Külliyesini kurdurtmuştur. Surlar dışında mevcut yerleşmeye yakın, hakim noktalarda cami, hamam, imarethane, darüşşifa, medrese gibi kamu yapıları inşa edilerek bu külliyelerin çevrelerinde konut alanları yaratılmış ve böylece bir yerleşme geleneği başlamıştır.''

Bursa adı, bu şehri kuran Bitinya Kralı Prusias'dan gelmektedir. MÖ 7. yy'da bu bölgeye göç eden Bityn'ler buraya Bitinya adını verirler. MÖ 185'te, Kartaca'nın yetiştirdiği büyük generallerden Hannibal'ın Kral I. Prusias'a, Prusias ve Olympus kentinin kurulmasını örgütlediği bilinmektedir. Prusias adı zamanla Prusa, sonra da Bursa'ya dönüşmüştür. Orhan Gazi zamanında Başkent olan kent, 1363yılında I. Murad döneminde Edirne'ye taşınmıştır. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesinden sonra ise Bursa'nın faal rolü son bulmuş ve yönetim merkezi niteliğini kaybetmiştir. Milli mücadele dönemlerinde çeşitli ayaklanmaların yaşandığı Bursa, 8 Temmuz 1920 de Yunanlarca işgal edilmiş; Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nden savaşından sonra 11 Eylül 1922'de Türk birliklerince geri alınmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bartın'ın en önemli turizm beldesi Amasra İlçesi'dir. Amasra'da gezebileceğiniz bir çok yer vardır. Bunlardan başlıcaları Amasra Feneri, Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Cenova Şatosu, Delikli Şili, Direkli Kaya, Gürcüoluk Mağarası, Kemerdere Köprüsü, Kuşkayası Yol Anıtı, Çekiciler Çarşısı'dır. Bunlardan sonra Batın Merkez İlçesi'nde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Güzelcehisar Lav Sütunları, Batın Kent Müzesi gezebileceğiniz önemli turizm noktalarıdır. Aynı zamanda Ulus'da bulunan Ulukaya Şelalesi, Kurucaşile'de bulunan Göldere Şelalesi de gezebileceğiniz diğer doğal harikalardır. Genel anlamda Bartın'a gelmek istediniz de ekibimiz olarak size tavsiyemiz Merkez'de bulunan gezi noktalarını görmeniz ve Amasra'da konaklayarak manzarası ve atmosferi ile harika olan bu turizm beldesini tadını çıkartarak gezmeniz. Bartın'da yapabileceğiniz geziler belirli noktalarda sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle Safranbolu'yu da görmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

BURSA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bursa ilimizde Osmangazi, Nilüfer, Büyükorhan, Yıldırım, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Keleş, Kestel, Mudanya, Mustafakemalpaşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir olmak üzere 17 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Borulaş otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-31 derece, en düşük sıcaklık 10-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bursa gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bursa'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bursa bıçağı, dağ çileği, Bursa havlusu, kestane şekeri, Bursa kirazı, Bursa kumaşları, Mihaliç peyniri, siyah incir, ipekli dokumalar, İznik çinisi, Bursa şeftalisi gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Bursa'da yöresel yemek tatmak isterseniz, balık çorbası, beğendili kebap, damat paçası, dede çorbası, dilber dudağı, enginar çorbası, Bursa kebabı, pideli köfte, İnegöl köftesi, tahinli pide, sütlü kabak gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 17  ÇANAKKALE 

Çanakkale Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ÇANAKKALE: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Çanakkale Savaşı Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında 1. Dünya Savaşı esnasında gerçekleşti. 18 Mart 1915 tarihinde başlayan savaş 9 Ocak 1916 yılında büyük bir zaferle sonuçlandı. Nedenleri ve sonuçları ile önemi üzerinde Çanakkale Savaşı dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış en önemli muharebelerden biridir. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk'ün ülkede ve dünyada ismini duyurarak güven sağladığı savaştır.''

Çanakkale ili sırasıyla, Hititler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Bergama Krallığı, Seleukos Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Karesi Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1345’te Karesi Beyliği topraklarının büyük bölümünü Osmanlılar kendi topraklarına kattılarsa da Çanakkale Boğazı üzerindeki hakimiyeti 1354 yılında Süleyman Paşanın Gelibolu Kalesi’ni fethi ile gerçekleşmiştir. Ardından da 1356’da Gelibolu’dan sonra Tekirdağ’a kadar Rumeli kıyıları fethedilmiştir. I.Murad döneminde Anadolu kıyılarının tamamı Osmanlı hakimiyetine geçmiş, fakat Boğaz’ın tamamen kontrolü Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethinden sonra, Boğaz’ın en dar yerine 1462’de inşa ettirdiği kalelerden sonra gerçekleşmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bayburt'u gezmek için uzunca bir seyahatten sonra bir kaç günde gezebileceğiniz turizm noktalarına sahip şehrimizdir. Dağlık bir alana sahip olduğundan ve geçmişte yaşamış kültürel zenginliklere sahip olduğu için turizm açısından farklı kültürel tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Önerebileceğimiz gezilecek yerler, Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Buz Mağarası, Dede Korkut Kümbeti, Korgan Köprüsü, Sarıkayalar Şelaleleri, Çımağıl Mağarası, Şehit Osman Türbesi Bayburt Merkez ilçesinde gezebileceğiniz turizm noktalarıdır. Ayrıca, Aydıntepe ilçesinde Soğanlı Geçidi ve Yeraltı Şehri'ni de görmenizi tavsiye ederiz. Bayburt gezisi kısa sürecek olması sebebiyle Karadeniz Turu olarak gezi programınıza eklemeniz daha faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca konaklamalı bir seyahat yapmak isterseniz rezervasyonunuzu önceden ayarlamanız ve gezilecek yerler hakkında detaylı bir inceleme ile listenize almanız daha faydalı olacaktır.

LOGO PNG.png

ÇANAKKALE ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Çanakkale ilimizde Merkez, Ayvacık, Bayramiç, Biga, Bozcaada, Çan, Eceabat, Ezine, Gelibolu, Gökçeada, Lapseki ve Yenice olmak üzere 12 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve deniz yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Çanakkale otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-31 derece, en düşük sıcaklık 12-19 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Çanakkale gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Çanakkale'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bozcaada şarabı, koyun yoğurdu, hediyelik eşyalar, Ezine peyniri ve pamuk dokumalar gibi belirli ürünleri almanız mümkündür

 • Çanakkale'de yöresel yemek tatmak isterseniz, ahtapot salata, börülce köftesi, mafiş tatlısı, midye dolma, peynir helvası, yumurtalı tiken, iskorpit çorbası, papaz yahnisi ve patlıcan kapama gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.     

 22  EDİRNE 

Edirne_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

EDİRNE: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''1700 senesinde, Edirne 350 bin nüfusu ile dünyanın en büyük şehrinden biriydi. Bunlar; İstanbul, Paris, Londra ve Edirne idi. On sekizinci asırdan itibaren gerilemeye başladı. 1745 senesinde çıkan büyük bir yangınla 60 mahalle kül oldu. 1751 yangını da 1745’teki yangın şiddetindeydi. Edirne 4 defa istilaya uğramış ve çok zarar görmüştür. Birinci Dünya Harbinden sonra Lozan Antlaşması ile Edirne Türkiye sınırları içine alındı.''

Osmanlı Türklerinin Rumeli’ye geçmesinden kısa bir müddet sonra, 1361 Temmuzunda Hacı İl Bey ve Evranos Bey emrindeki Türk ordusu tarafından Bizanslılar'dan alınarak fethedilmiştir. Edirne tekfuru kuşatma esnasında Enez’e kaçmıştır. Tekfursuz kalan şehir halkı, dinî liderlerine “Ne yapalım?” diye sorar. Papazlar güzel kızları su almak için sur dışına gönderirler. Türk askerleri bu kızlara bakmaz bile. Ayrıca üzüm bağlarından yenilen üzüm kütüklerine paralarının bir mendil içinde bağlanmış olması üzerine, bu ordunun yenilmeyeceğini anlayan papazların tavsiyesi üzerine şehir halkı, Osmanlı komutanı Lala Şahin Paşaya teslim olurlar. Edirne 1361-1453 arasında Osmanlı Devletinin başşehri olmuş ve 91 sene baş şehirlik yapmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bolu ilimizde muhteşem manzaralara sahip Abant gölü, Çubuk gölü, Karamurat gölü, Seben gölü, Akkayalar traverterleri ve Yedi göller milli parkı önerebileceğimiz yerlerdir. Bunun yanında tarihi ve manevi değerlere sahip Akşemseddin Türbesi, Armutçular Konağı, Ceneviz Kalesi, Kaya Evleri, Keçi Kalesi, Zafer Kulesi, Çeltikdere Kilisesi gezebileceğiniz bazı turistik yerlerdir. Ayrıca Bolu tarihini daha iyi anlamak için Bolu Müzesi önerebileceğimiz en iyi yerdir. Bolu'da iklim koşulları diğer şehirlerimize göre daha soğuk olacağı için seyahat çantalarınızı hazırlarken bu koşulları da dikkat almanızda fayda vardır. Ayrıca gezilecek yerleri kendi aracınızla gezmek ve konaklama yapmak daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Konaklama yapacağınız yeri iyi bir araştırma ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Gezi noktaları açısından daha çok doğal manzaralar ve geçmiş tarihi yapıları ile sınırlı kalan bu şehir tavsiye edebileceğimiz bir yerdir.

LOGO PNG.png

EDİRNE ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Edirne ilimizde Merkez, Enez, Havsa, İpsala, Keşan, Lalapaşa, Meriç, Süloğlu ve Uzunköprü olmak üzere 9 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Edirne otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-32 derece, en düşük sıcaklık 10-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Edirne gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Edirne'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Edirne peyniri, mis sabun, aynalı süpürge, kavala kurabiyesi, badem ezmesi ve edirnekari gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Edirne'de yöresel yemek tatmak isterseniz, ciğer tava, Elbasan tavası, Hayrabolu tatlısı, mutacana, zirva, Arnavut ciğeri, mamzana, ciğer sarma, badem ezmesi, bademli baklava gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 34  İSTANBUL 

İstanbul Şehri.JPG
LOGO PNG.png

İSTANBUL: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''(İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur). Kentin 29 Mayıs 1453'te II. Mehmed tarafından fethedilmesinden sonra Osmanlı dönemi başlar. Müslümanlarca Konstantiniyye olarak adlandırılan, 13 Kasım 1918 tarihinde İtilaf devletleri tarafından işgal edilen şehir, 6 Ekim 1923 tarihinde Türk ordusunun şehre girmesiyle sona ermiştir.''

İstanbul bin altı yüz yıl boyunca, 330’dan 1922’ye kadar bulunan dönemde; Roma İmparatorluğu (330-395), Bizans İmparatorluğu (395-1204, 1261-1453), Latin İmparatorluğu (1204-1261) ve Osmanlı İmparatorluğu (1453-1922) olmak üzere 4 farklı imparatorluğa başkentlik yapmış bir şehirdir.  İstanbul 4. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar on altı yüzyıl boyunca dünyanın en büyük ve en önemli metropolleri arasında yer almıştır. 1923'te Ankara'nın başkent olmasıyla köklü başkentlik özelliğini yitiren İstanbul, 4. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar on dört yüzyıl boyunca koruduğu her alanda etkin bir 'dünya kenti' olma özelliğini Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra cumhuriyet tarihiyle birlikte tekrar kazanmaya başlamış, günümüzde Orta Doğu ve Avrupa'nın en önemli merkezleri arasında yerini almıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Çorum'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Çorum'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Gerdek Kaya Mezarı, Alacahöyük Ören Yeri, Alacahöyük Müzesi, Hattuşa Antik Kenti ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'dır. Buraları tamamladıktan sonra Boğazköy Müzesi'ne bir bakabilirsiniz. Buraları tamamlamanız neredeyse 1 gün sürüyor. Bir sonraki gün Çorum Müzesi, Çorum Kalesi, Çorum Saat Kulesini gezdikten sonra İskilip'e doğru ilerleyerek İskilip Kalesi, İskilip Kaya Mezarını gezebilirsiniz. Osmancık yolu üzerindeki Laçin İlçesinde bulunan Laçin Kaya Mezarlarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan Osmancık ilçesindeki Osmancık Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü'ne doğru yol alarak buraları da gezebilirsiniz. Gezinizin 3. gününde İncesu Kanyonu, Kybele Kabartması, Şapinuva Ören Yeri'ni gezdikden sonra gezi turunuz büyük bir kısmı tamamlanmış demektir.

LOGO PNG.png

İSTANBUL ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • İstanbul ilimizde Avrupa Yakasında; Arnavutköy, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Eyüpsultan, Esenler, Esenyurt, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri, Sultangazi, Sişli, Zeytinburnu, Anadolu Yakasında; Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kartal, Kadıköy, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Şile, Tuzla, Ümraniye ve Üsküdar olmak üzere 39 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu, demir yolu, deniz yolu, tramvay, hızlı tren, metrobüs ile sağlanmaktadır. 

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-29 derece, en düşük sıcaklık 12-19 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar İstanbul gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • İstanbul'un, meşhur çarşılarında her çeşit baharat, her türlü tekstil, elektronik gibi bir çok hediyelik ürüne ulaşabilirsiniz.

 • İstanbul'da Sultanahmet köftesi, Ortaköy kumpiri, Sarıyer börek, Eminönü balık ekmek, Sütlüce uykuluk, Süleymaniye kuru fasulye, vefa bozacısı, Kanlıca yoğurdu, Pierre Loti Kahvesi, Beyoğlu çikolatası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 39  KIRKLARELİ 

Kırklareli Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KIRKLARELİ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Balkan Harbinde 28 Eylül 1912’den 8 Temmuz 1913’e kadar 9 ay 10 gün Bulgar işgalinde kalmıştır. Birinci Dünya Harbinden sonra Yunanlılar, Kırklareli ve çevresini işgal ettiler. Şehir iki sene Yunan işgal ve istilası altında kaldıktan sonra 10 Kasım 1922’de Türkler tarafından geri alınmıştır. Bulgar ve Yunanlılar Kırklareli ve çevresini baştan aşağı yakıp, yıkmış ve yağma etmiştir. Halkın büyük kısmı göç etmiştir.''

Kırklareli ili sırasıyla, Traklar, Truvalılar, Frikler, İskitler, Persler, Atina Devleti, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans) ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyetine girmiştir. Osmanlı Devleti Kırklareli’yi, Sultan Birinci Murad Han zamanında 1362’de fethetti. Bizanslılar geri alınca Sultan Birinci Murad Han 1363’te Edirne ve Kırklareli’yi tekrar fethetti. 1402 Ankara Savaşı ile Osmanlı Devleti sarsıntı geçirdi. Fetret Devrinde Süleyman Çelebi’nin, 1411’de kardeşi Musa Çelebi’nin eline geçti. 1413’te Çelebi Sultan Mehmed bütün Rumeli’yi alıp, bölünen Osmanlı Devletini yeniden birleştirdi. Çelebi Sultan Mehmet Han ile Sultan İkinci Murad Han zamanında, Mustafa Çelebi ele geçirse bile tutunamamıştır. 1878 senesine kadar çok sakin bir yer olan Kırklareli iki büyük şehir arasında kaldığı için fazla gelişememiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Düzce'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Düzce'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Aydınpınar şelalesi, kentpark, Konuralp antik tiyatrosu, Konuralp müzesi ve Samandere şelalesidir. Buraları tamamladıktan sonra Akçakoca ilçesindeki, Aktaş Şelalesi, Ceneviz Kalesi, Cumayanı Mesire Alanı, Fakıllı Mağarası, Kurugöl Kanyonu'na bakabilirsiniz. Daha sonra Gölyaka ilçesinde bulunan, Efteni Gölü, Gölyaka Kültür Parkı, Güzeldere Şelalesi'ne uğrayabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Cumayeri ilçesindeki Harmankaya Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi ve Sarıkaya Mağarası da gezebileceğiniz doğa harikalarındandır. Düzce gezi yeri itibari ile doğal zenginliklere sahip birçok yeri barındırmaktadır.

LOGO PNG.png

KIRKLARELİ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kırklareli ilimizde Merkez, Babaeski, Demirköy, Kofçaz, Lüleburgaz, Pehlivanköy, Pınarhisar ve Vize olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kırklareli otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-31 derece, en düşük sıcaklık 12-18 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kırklareli gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kırklareli'nde hediyelik olarak götürebileceğiniz boş mantı, hardaliye, Kırklareli peyniri, kilim, heybe ve el işi dokumaları, tekstil ürünleri gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Kırklareli'nde yöresel yemek tatmak isterseniz, kalın kıyı, kaçamak, Kırklareli köftesi, kuzu kapama, pekmezli kaçamak, sini mantısı, soğan pidesi, manca gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                  

 41  KOCAELİ 

Kocaeli Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KOCAELİ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmanlı devrinde İzmit, Üsküdar’dan doğuya giden büyük ticaret yolu üzerinde önemli konaklardan biri olmuştur. Şehirde birçok ticaret hanları ve kervansaraylar yapılmıştır. Osmanlı Devletinin ilk tersanesi İzmit’te kurulmuştur. Bu tersanede savaş ve ticaret gemileri yapılırdı. Tersanede on dokuzuncu asrın ikinci yarısına kadar faaliyet gösterilmiştir. On dokuzuncu asır başlarına kadar tuz işletmeleri bölgenin başlıca gelir kaynağı idi.''

Kocaeli ili sırasıyla, Frikyalılar, Traklar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 28 Temmuz 1402’de Ankara Meydan Savaşında Yıldırım Bayezid’in ordularını yenen Timur’un ordusu İzmit’e kadar gelmiş ve İzmit’i ele geçirmişlerdir. Timur’un geri çekilişinden sonra “Fetret Devri'nde Osmanlı şehzadeleri arasında saltanat kavgasından faydalanan Bizans, İzmit’i geri almıştır. 1481 senesinde Fatih Sultan Mehmed Han büyük bir ordu ile İtalya üzerine sefere çıkarken, İzmit’in Gebze ilçesinde şehid olmuştur. Tarihte isim yapmış Fatih Sultan Mehmed Han, Anibal ve Konstantin İzmit’te vefat etmişlerdir. İzmit, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en gelişmiş bir sanayi merkezidir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Giresun'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Giresun'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Giresun Adası'nı gezmenizdir. Merkez ilçede bulunan, Çocuk Kütüphanesi, Giresun Kalesi, Giresun Müzesi, Meryem Ana Kaya Tapınağı gezilmesi gerekenler arasındadır. Daha sonra Bulancak ilçesinde bulunan Acısu Kaya Kilisesi'ni görebilirsiniz. Yağlıdere ilçesinde bulunan Ağa Köprüsü görülmesini tavsiye edebileceğimiz yerler arasındadır. Şebinkarahisar ilçesindeki Atatürk Evi, Meryem Ana Manastırı, Şebinkarahisar Kalesi'ni de görebilirsiniz. Espiye ilçesinde bulunan Andoz Kalesi de tavsiye edebileceğimiz eski medeniyet kalıntılarındandır. Tirebolu ilçesinde bulunan Bedrama Kalesi ve Tirebolu Kalesi Giresun geziniz için daha fazla anlam katacak yerler arasındadır. Gezi noktaları arasında mesafe olması sebebiyle binek aracınız ile gezmenizi öneririz.

LOGO PNG.png

KOCAELİ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kocaeli ilimizde Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, İzmit, Körfez, Gölcük, Kandıra, Karamürsel ve Karatepe olmak üzere 12 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, demiryolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kocaeli otogarı mevcuttur. 

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-30 derece, en düşük sıcaklık 12-19 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kocaeli gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kocaeli'nde hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel, Hereke ipek halısı, Karamürsel sepeti, lokum, İzmit pişmaniyesi, saray helvası gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Kocaeli'nde yöresel yemek tatmak isterseniz, mancar yemeği, ebegümeci, höşmerim, pasi, tarhana çorbası, tavuklu keşkek, irmik helvası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                        

 54  SAKARYA 

Sakarya Şehri.JPG
LOGO PNG.png

SAKARYA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Evliya Çelebi Sakarya yöresinden ağaç denizi olarak bahseder. Yöreyi gezen Fransız kontu A.De. Moustier 1862 yılında şunları yazmıştır: "Adapazarı nehrin kenarında 10.000 kişilik bir kent. Ceviz ağacı bol fakat kesilenlerin yerine yenileri dikilmiyor. Bu gidişle Adapazarı ağaçsız kalacak." Adapazarı'nda o yıllarda ceviz ağacından tabanca ve tüfek kabzası yapılmaktaydı.''

Sakarya ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Adapazarı yöresi Kurtuluş Savaşı'na; Ali Fuat Cebesoy, Hasan Cavit Bey, Sırrı Bey, Çerkez Sait Bey, Metozade Hüseyin Bey, Koçzade Mahmut Bey, Abdurrahman Bey, Kaymakam Tahir Bey, Cevat Bey, Kazım Kaptan, Halit Molla ve İpsiz Recep gibi kahramanlarıyla katkıda bulunmuştur. İzmit’i işgal eden 11. Yunan Tümeni, 24 Mart’ta Sapanca ve Kırkpınar'ı, 25 Mart tarihinde Adapazarı'nı işgal etti. Milli kuvvetler Yunan ilerleyişini durdurmak amacıyla Sakarya Nehri üzerindeki ahşap olan Tavuklar ve Taşlık köprülerini yaktı. Nehri geçen ilk Yunan birlikleri milis güçlerce geri püskürtüldü.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gümüşhane'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Gümüşhane'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, İkizevler Kent Müzesi, İmera Manastırı, Kent Ormanı ve Kov Kalesi'dir. Daha sonra Kürtün ilçesinde bulunan Kabaktepe Şehitliği ve Örümcek Ormanlarını gezebilirsiniz. Torul ilçesinde bulunan meşhur Karaca Mağarası ve Limni Gölü'ne gidebilirsiniz. Ayrıca Kelkit ilçesindeki Sadak Antik Kenti, Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesi'ni de gezi güzergahınıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır. Gümüşhane engebeli arazileri ve zorlu doğa koşulları sebebiyle gezi noktalarına ulaşımda sorun yaşayabilirsiniz. Bazı noktalara binek aracınız ile gidebilir binek aracınızın erişemediği yerlerde tırmanma yaparak gezinize devam edebilirsiniz. Bu nedenle seyahat programınızı iyi planlamanız gerekmektedir.

LOGO PNG.png

SAKARYA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Sakarya ilimizde Adapazarı, Akyazı, Arifiye, Erenler, Ferizli, Gevye, Hendek, Karapürçek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Sapanca, Serdivan, Söğütlü ve Taraklı olmak üzere 16 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Sakarya otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-29 derece, en düşük sıcaklık 11-18 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Sakarya gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Sakarya'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin ağaç işlemeleri, baston, çanta, çorap ve eldivenler, çömlek, dokumacılık, şimşir kaşık gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Sakarya'da yöresel yemek tatmak isterseniz, pekmezli ayva dolması, Adapazarı usulü kuzu but, ıslama köftesi, kara lahana, çerkez tavuğu, balkabaklı ekmek gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                       

 59  TEKİRDAĞ 

Tekirdağ Şehri.JPG
LOGO PNG.png

TEKİRDAĞ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Birinci Dünya Harbi sonunda Osmanlı Devleti toprakları muhtelif devletler tarafından işgal edilince, Tekirdağ Yunanlıların istilasına uğradı. 1922 sonlarına kadar burada kalan Yunanlılar en az Bulgarlar kadar masum halka zulmettiler. İstiklal Harbi sonunda diğer yerlerden olduğu gibi buradan da çekilmek mecburiyetinde kaldılar. Lozan Antlaşmasıyla buradaki Rumlar Yunanistan’daki Türklerle mübadele edildi.''

Tekirdağ ili sırasıyla, Traklar, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans) ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı devrinde Tekirdağ, şimdi Kırklareli sınırlarında bulunan Vize’ye bağlı bir sancaktı. Balkan Harbinde Bulgarlar Tekirdağ’ın büyük bir bölümünü işgal ettiler. Nesillerden nesillere anlatılacak tüyler ürpertici büyük cinayetler işlediler. İhtiyar, çocuk, kadın demeden binlerce masum insanı şehit ettiler. Annelerin gözleri önünde küçük çocukları süngülere takmaktan, fırına atmaktan büyük zevk duydular. Eski Bahriye Nazırı Ferik (Korgeneral) Hurşit Paşa, Tekirdağ’ı tamamen Bulgarlardan kurtarmak için Marmara’dan bir kolorduyla çıkarma yaptı. Şarköy’ü aldı. Fakat Tekirdağ’ı kurtaramadan geri döndü.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Karabük'ü birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Karabük'e geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan Bulak Mencilis Mağarası'nı görmenizdir. Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti ve Çitdere Tabiat Parkı'na uğrayabilir, Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonu'na göz atabilirsiniz. Karabük'ün turizm merkezi olan Safranbolu ilçesi'nde konaklama yaparak, burada bulunan Alt-Üst Konak, Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi, Mümtazlar Gezi Evi, Safranbolu Evleri, Safranbolu Kalesi, Seyir Terası, Sipahioğlu Konağı, Yemeniciler Çarşısı'nı gezebilirsiniz. Gezi noktalarının büyük yoğunluğu Safranbolu ilçesinde olması sebebiyle burada eski konaklarda kalarak gezinizi tarihi yaşayarak geçirebilirsiniz. Ayrıca kendi binek aracınız ile gezi yapmanız ulaşım kolaylığı olarak size daha avantaj sağlayacaktır. Ancak eski Safranbolu trafik yoğunluğuna müsait olmayan bir ilçemizdir.

LOGO PNG.png

TEKİRDAĞ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Tekirdağ ilimizde Süleymanpaşa, Çerkezköy, Kapaklı, Çorlu, Ergene, Hayrabolu, Malkara, Marmaraereğlisi, Muratlı, Saray ve Şarköy olmak üzere 11 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Tekirdağ otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-28 derece, en düşük sıcaklık 12-19 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Tekirdağ gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Tekirdağ'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin kiraz, Karacaklavuz dokuma halıları, Tekirdağ rakısı, Şarköy şarapları, burma sucuk, hardaliye, üzüm turşusu gibi hediyelik ürünleri alabilirsiniz.

 • Tekirdağ'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Tekirdağ köftesi, hayrabolu tatlısı, peynir tatlısı, tarhana, sini mantısı, kandilli mantı, manda yoğurdu, bulama gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                               

 77  YALOVA 

Yalova_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

YALOVA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yalova İli, Samanlı Dağları’nın kuzeye bakan eteklerinde kurulmuş, doğal güzellikleri, plajları ve ünlü kaplıcalarıyla önemli yerleşim yerlerinden biridir. Yalova yöresinde yerleşim çok eski tarihlere kadar gider. Önceleri bataklık bir alan olan bugünkü il merkezinde yerleşim ise çok daha sonradır. Kent merkezi yakınında bulunan kaplıcalar, Antik Çağ’da Pythia Therma olarak adlandırılıyordu.''

Yalova ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. İlk çağdan beri yararlanılan şifalı sıcak maden suyu kaynaklarından tesislerin kurulması ve geliştirilmesi, kentin büyüyüp tanınmasında rol oynadı. 1301’te, Osmanlılar, Hersek-Yalakdere Vadisi-İznik yolu üzerinde bulunan Koyunhisar (Çobankale)’da, Bizanslıları yendiler ve akınlarını deniz kıyısına kadar sürdürdüler. Osman Gazi komutasındaki Türkler, Yalakdere Vadisi’nin denize açılan ağzında ve Hersek civarında yapılan Bafeus Muharebesi’nde Bizanslıları büyük bir mağlubiyete uğrattılar. Bazı tarihçiler, bu olayı Osmanlı Devleti’nin kesin kuruluş tarihi olarak kabul ederler.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Kastamonu'yu birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Kastamonu'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan, Arkeoloji Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Ev Kaya Mezarları, Hologram Müzesi, İsmail Bey Külliyesi, Kastamonu Kalesi, Kent Tarihi Müzesi, Liva Paşa Konağı, Nasrullah Külliyesi, Şapka Müzesi ve Yakupağa Külliyesi'ni gezebilirsiniz. Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu, Kuyluca Mağarası, Loç Vadisi, Rıfat Ilgaz Müzesi gezebileceğiniz yerler arasındadır. Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu ve Küre ilçesindeki Evsizlerdere Kanyonu, Pınarbaşı ilçesindeki Valla ve Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi da görülebilecek doğal güzellikler arasındadır. İnebolu ilçesindeki Geriş Tepesi, Türk Ocağı ve Şerife Bacı Anıtı görülmesi gereken yerler arasındadır. Son olarak Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeipolis Antik Kenti de tavsiye edebileceğiniz yerler arasındadır.

LOGO PNG.png

YALOVA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Yalova ilimizde Merkez, Altınova, Armutlu, Çınarcık, Çiftlikköy ve Termal olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yalova otogarı mevcuttur. 

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 12-18 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Yalova gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Yalova'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel, hat sanatı işlemeleri, Çınarcık işi iğne oyası, sabun çiçekler ve halı kilim dokumaları, çini işlemeleri gibi ürünlerini alabilirsiniz.

 • Yalova'da yöresel yemek tatmak isterseniz, termal çorbası, milföylü Yalova kebabı, Yalova köftesi, papara, yaprak pidesi, kaçamak gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.