MALATYA ŞEHRİ

KONU BAŞLIKLARI;

MALATYA TARİHİ

 

Malatya'nın sınırları içerisinde birçok höyük bulunmaktadır. Bunlardan en eski yerleşmenin görüldüğü yer ve ayrıca Malatya'nın ilk yerleşim alanı olan Arslantepe Höyüğüdür. İlk yerleşim alanı suyun kenarına kurulmuş bir verimli tarım alanıdır. Yaklaşık 6000 yıl kullanıldı. Yaklaşık olarak 35250 m2'lik bir alandır. Bugün ilk yerleşim yeri olan Arslantepe Höyüğü, Orduzu beldesinin Arslantepe mahallesinde bulunmaktadır.

 

Malatya 5 milyon yıl önce denizdi. Hititler MÖ 2000 yıllarının başında bu bölgede hüküm sürmeye başlamışlardır. MÖ 1750 yıllarında Kuşsara Kralı Anitta, Anadolu'yu tek bir yönetim altında toplayarak siyasi birliği sağlamış ve Malatya'yı da bu birliğe dâhil etmiştir. II. Murşili, Muvattalli ve III. Hattuşili dönemlerinde Malatya, Hitit merkezine bağlı kalmıştır. Asur Kralı Sanherib (MÖ 705-MÖ 681) döneminde Asur egemenliğine giren Malatya, daha sonra Med ve Perslerin hâkimiyetine girmiştir. MÖ 4. yüzyılda Makedonya Kralı İskender'in Anadolu'yu ele geçirmesinden sonra, Malatya Helenistik kültürün etkisinde kalmıştır. Bu tarihten sonra Malatya sırasıyla, Medlerin, Perslerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların egemenliği altına girmiştir.

 

Kuruluş ve isim itibarıyla başlangıçtan zamanımıza kadar büyük bir değişikliğe uğramadan gelen Anadolu şehirlerinden birisidir. Kültepe vesikalarında "Melita" şeklinde görülen Malatya'dan Hitit vesikalarında "Maldia" olarak bahsedilmektedir. Asur İmparatorluk devri vesikalarında ise Meliddu, Melide, Melid, Milid, Milidia olarak geçmektedir. Urartu kaynaklarında ise Melitea denilmektedir. Malatya kelimesinin Hititçe "bal" anlamına gelen "Melid"den türediği anlaşılmaktadır.[kaynak belirtilmeli] Hitit hiyeroglif kitabelerinde Malatya şehri, bir öküz başı ve ayağı ile ifade edilmektedir. 

 

1515 yılından itibaren Osmanlı yönetimi altına giren Malatya, Harput Vilayeti’ne bağlı iken, Cumhuriyetle birlikte (20 Nisan 1924 Anayasası 89. maddesi ile) il olmuştur. İl olduktan sonraki ilk belediye başkanı, Hasanbey Caddesi'ne de ismi verilen son Osmanlı beyi Hasan Derinkök'tür. 

 

Malatya ili 1927-1931 yıllarında; Adıyaman, Kahta, Arapgir, Akçadağ, Hekimhan, Pütürge ve Kemaliye (Eğin) ilçelerinden oluşuyordu. Toplam nüfusu 258.331 olup merkez nüfusu köylerle birlikte 56.528’di. Vali Mehmet Tevfik Bey, belediye başkanı Mehmet Naim Karaköylü idi. Belediye binası Emir Ahmedoğlu Hanı’ndaydı. Şehirde Cumhuriyet Halk Partisi, Türk Ocağı, Türk Hava Kurumu, Kızılay kurumlarının birer şubesi bulunmaktaydı.[10]2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile Malatya'da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı.

 

NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde bulunan Malatya ilinin komşuları kuzeyde Sivas veErzincan güneyde Adıyaman batıda Kahramanmaraş doğuda Diyarbakır ve Elazığ'dır. Yüzölçümü 12.313 m2dir. Denizden yüksekliği 910-950m.dir. 35.54' ve 39.03' kuzey enlemleri ile 38.45' ve 39.08' doğu boylamları arasındadır.

Malatya'ya ulaşım yanlızca Kara yolu, Hava yolu ve Demir yolu olmak üzere 3 türlüdür. Ayrıca Şehir içi ulaşımda Trambüs hizmet vermektedir.

 

Malatya Otogarı, 1999 yılında hizmete açılan Malatya Otogarı, bölgenin en geniş ve modern otogarlarından biridir. MAŞTİ olarak da bilinen otogar, merkeze yakın Karakavak civarında bulunur ve 178 bin metrekarelik oldukça geniş bir alan üzerine kurulmuştur. 4 katlı tesis binasının 7 bin metrekarelik zemin katında bekleme salonları, 50 adet yazıhane, her türlü ihtiyacın karşılanabileceği iş yeri ve kafeler bulunmaktadır.

 

Erhaç Havalimanı, Malatya il sınırları içinde olup, Sivil-Askeri kategoridedir. 1941 yılında hizmete girmiştir, şehre uzaklığı 34 km olup, kuzey konumda kurulmuştur. Toplam 8.590.890 m² kurulu alanı bulunan Meydanda; yolcu kullanım alanı 1065 m², toplam kullanım alanı ise 3585 m²'dir. 98 araçlık otopark mevcuttur. 3350x45 m boyutlarında asfalt kaplamalı bir pist bulunmaktadır.VIP salonu da bulunan Malatya Hava Alanında, belirlenen Yaz-Kış tarifelerine göre sivil havacılık hizmeti verilmektedir.2007 yılından itibaren uluslararası uçuşlara da açılmıştır.

 

Malayta Garı, Malatya İl Emniyet Müdürlüğü karşısında faaliyetine devam etmektedir.

 

Motaş A.Ş. Trambüs, Malatya Çevreyolu üzerinde MAŞTİ - İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ üzerinde kurulmuş olan Elektrik ile çalışan 36km uzunluğunda 55 adet istasyon bulunan bu istasyonlardan, 11 tanesi turnikeli 44 tanesi normal biniş istasyonu olan Maşti(Yeşilyurt belediyesinden) başlayarak Yeni Devlet Hastanesi, Köy Garajı, Emeksiz, Battalgazi Kavşağı, Tandoğan, Araştırma Hastanesi ve İnönü Üniversitesine kadar devam eden seyir hattı ile Türkiye'de ilk kez Malatya'ya kurulan toplu taşıma sistemidir.

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER (43 Yer Eklendi)

 

Abdullah Ağa Konağı

Ansır Mağaraları

Arapgir Kalesi

Arslantepe Höyüğü

Atatürk Evi Müzesi

Doğal Akvaryum

Battal Gazi Heykeli

Günpınar Şelalesi

Battal Gazi Ulu Camii

Halfetih Minaresi

Beşkonaklar Müzesi

Hasan Gazi Türbesi

Kanlı Kümbet

Kutsal Balıklar Parkı

Karakaya Baraj Gölü

Kırkkardeşler Şehitliği

Karakaş Konağı

Levent Vadisi

Kemek Şelalesi

Malatya Kalesi

Malatya Müzesi

Çınar Ağacı

Sultan Suyu At Harası

Melik Sunullah Camii

Ozan Kanyonu

Sütlü Minare

Millet Hanı

Sulu Mağara

Sıddı Zeynep Kümbeti

Pınarbaşı

S.M.Paşa Kervansarayı

Taşhan

Taşhoron Kilisesi

Turgut Özal Müzesi

Venk Manastırı

Y.Z.Paşa Bedesteni

Zengibar Kalesi

İnönü Müzesi

Zeynel Abidin Türbesi

İstanbulluoğlu Konağı

Çobanlı Konağı

Çırak Konağı

Şire Pazarı

 

MALATYA'NIN NELERİ MEŞHUR?

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

Malatya Halısı; 

Kabuklu Badem;

Kayısı Cezeryesi;

Kayısı Döneri;

Kayısı Pekmezi;

Kayısı Sucuğu;

Kayısı Reçeli;

Kuru Kayısı;

Köpük Pestili;

Sofra Bezi;

Dövme Tarhana;

Malatya Halısı

Kayısı Pekmezi

Köpük Pestili

Kabuklu Badem

Kayısı Sucuğu

Sofra Bezi

Kayısı Cezeryesi

Kayısı Reçeli

Dövme Tarhana

Kayısı Döneri

Kuru Kayısı

MALATYA MUTFAĞI

Abuzer Giffari Kebabı; 

Ahıtma Biciği;

Analı Kızlı;

Ayva Dolması;

Bumbar Dolması;

Ciğer Kıyma Tava;

Fırında Tavuk;

Geleli Kebabı;

Herse;

Kayısı Dolması;

Kayısı Hoşafı;

Kayısı Tatlısı;

Kağıt Kebabı;

Kuymak;

Kuzu İnci Gelelik;

Kömbe;

Külbastı Kebabı;

Muzlu Ballı Kadayıf;

Pirpirim Çorbası;

Saç Kavurma;

Soğan Dolması;

Susuz Kebap;

Terayağlı Kuşbaşı Şiş;

Tiritli Sulu Köfte;

Un Helvası;

Yandım Çavuş Ayranı;

Yarmacalı Pilav;

Yassı Kadayıf;

Çökelek Salatası;

İçli Köfte;

Şam Tatlısı;

Abuzer Giffari Kebabı

Bumbar Dolması

Herse

Kağıt Kebabı

Külbastı Kebabı

Soğan Dolması

Un Helvası

Çökelek Salatası

Ahıtma Biciği

Ciğer Kıyma Tava

Kayısı Dolması

Kuymak

Muzlu Ballı Kadayıf

Susuz Kebap

Yandım Çavuş Ayranı

İçli Köfte

Analı Kızlı

Fırında Tavuk

Kayısı Hoşafı

Kuzu İnci Gelelik

Pirpirim Çorbası

Tereyağlı Kuşbaşı Şiş

Yarmacalı Pilav

Şam Tatlısı

Ayva Dolması

Geleli Kebabı

Kayısı Tatlısı

Kömbe

Saç Kavurma

Tiritli Sulu Köfte

Yassı Kadayıf

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|