KİLİS ŞEHRİ

KONU BAŞLIKLARI;

KİLİS TARİHİ

 

Kilis İ.Ö. 1460 yıllarında Halep krallığına bağlıydı. Hitit imparatorluk döneminin başlamasıyla Hitit etkisine girdi. M. Ö 356 da Makedonya'dan yola çıkan büyük İskender kuzey batıdan güney doğuya doğru bütün Anadolu topraklarını işgal ederek İskenderun körfezine dayanarak İskenderun'u kurup Kilis üzerinden mısıra doğru yoluna devam etmiştir.

 

M. Ö. 323 yılında İskender'in ölümüyle imparatorluk 3 general arasında paylaşıldığında Kilis ve çevresi Selefki'nin egemenliği altına girmiş ve 227 yıl Selefkiler devletinin egemenliği altında kalmıştır. Türklerin bölgeye gelişi 8. yy da başlar. Harun Reşit El-Mehdi döneminde Orta Asya'dan koparak islamiyeti kabul eden horasanlı oğuz boyları gruplar halinde Abbasilerin hizmetine girmeye başlarlar. Kentin bugün bulunduğu yerde Kilis adıyla gelişmesi Mısır-Türk kölemen devleti zamanında yani 1250 li yıllarda başlamıştır.

 

Osmanlı devleti topraklarına yavuz sultan selim tarafından 23 Ağustos 1516 da Mercidabık köyü civarında yapılan ve aynı adla anılan savaş sonucunda katılan Kilis bu dönemde Halep eyaletine bağlı bir sancaktı. Kilis Mondros mütarekesiyle aralık 1918 de önce İngilizler daha sonrada Fransızlar tarafından işgal edilir.

 

Bölgedeki Ermeniler Fransızlarla birleşerek Kilislilere zor günler yaşatırlar. Tüm yurtta seferberliğin başlamasıyla Kilis'te kurulan Kilis Kuva-i Milliyesi düşmanlarla kahramanca çarpışarak 6 aralım 1921 de kendi kurtuluşunu kendi kazanır ve Gaziantep e yardıma gider. Kilis 1927 yılında Gaziantep il olunca Gaziantep'e bağlı bir ilçeolmuştur. 6 haziran 1995 tarihinde de il statüsüne kavuşmuştur

 

NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Yüzölçümü 1.521 km2 olan Kilis, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ nde, Hatay-Maraş oluğu ile Fırat ırmağı arasında uzanan Gaziantep Platosu’ nun güneybatı kısmında, Türkiye - Suriye sınırı boylarında 360 K enlemi ve 320 D boylamı değerleri arasındadır. Şehir bu konumuyla Akdeniz ve Güneydoğu bölgeleri arasındaki geçiş kuşağı üzerinde bulunur. güneyden Türkiye - Suriye sınır, batı ve kuzey batıda Gaziantep-İslahiye, kuzey ve kuzeydoğudan Gaziantep merkez ve doğuda Gaziantep- Oğuzeli ilçeleriyle çevrilidir.

Kilis'e ulaşım yanlızca Kara yolu olmak üzere 1 türlüdür.

 

Kilis Otogarı, 2010 yılında hizmete girmiştir. 14 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu olan Kilis Otogarı’nda 12 bilet satış noktası ve 20 peron bulunmaktadır. Ayrıca restoran, kafe, market gibi yolcuların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri tesisler de mevcuttur.

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER (20 Yer Eklendi)

 

Akıncı Konağı

Ayn Önü Kasteli

Bazilika

Cüneyne Camii

Eski Hamam

Kilis Müzesi

Hoca Hamamı

Kurdağa Kasteli

Kadı Camii

Kuruk Astel Ören Yeri

Karataş Parkı

Nakşibendi Tekkesi

Nemika Kasteli

Ravanda Kalesi

Neşet Efendi Konağı

Sokak Dokusu

Oylum Höyük

Tekke Camii

Paşa Hamamı

Tuğlu Hamamı

 

KİLİS'İN NELERİ MEŞHUR?

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

El İşleri; 

Kara Üzüm;

Kahvaltılık Zahter;

Menengiç Kahvesi;

Yemeni;

Kilis Yorganı;

Kilis Zeytini;

Zeytinyağlı Sabun;

Kilis Zeytinyağı;

El İşleri

Yemeni

Kara Üzüm

Kilis Yorganı

Kahvaltılık Zahter

Kilis Zeytini

Menengiç Kahvesi

Zeytinyağlı Sabun

Kilis Zeytinyağı

KİLİS MUTFAĞI

Ekşili Malhıta; 

Firik Pilavı;

Cennet Çamuru;

Gerebiç;

Hayrat Semseği;

Haytalya Tatlısı;

Katmer;

Kübbülmüşviyye;

Lebeniye;

Oruk;

Tava;

Ekşili Malhıta

Hayrat Semseği

Lebeniye

Firik Pilavı

Haytalya Tatlısı

Oruk

Cennet Çamuru

Katmer

Gerebiç

Kübbülmüşviyye

Tava

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|