Karadeniz Bölgesi

LOGO PNG.png
 

 05  AMASYA 

05-Amasya.jpg
LOGO PNG.png

AMASYA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Amasya, M.Ö. 4000'li yıllara dayanan Osmanlı Devleti zamanında bir çok şehzadenin vakit geçirdiği şehirdir. Osmanlı Sultanı II. Murad ve Yavuz Sultan Selim Han burada doğmuştur. Fatih Sultan Mehmed Han 8 yaşında Amasya'da vali olmuştur. Kanuni Sultan Süleyman Han Amasya'ya sık sık ziyarette bulunmuştur. Ayrıca II. Bayezid şehzadeliğini burada geçirmiştir.''

Amasya ili sırasıyla, Hititler, Asurlar, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Danişmendler, Selçuklular, İlhanlılar, Eratna Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı Devleti zamanında ''Şehzadeler Şehri'' olan Amasya, bir çok Osmanlı Padişahı'nın vakit geçirdiği bir şehirdir. Ankara Savaşı'nı kazanan Timur'a teslim olmayan Amasya, Timur tarafından cezalandırılacağı sırada Amasya'daki alimlerin 10 suali cevaplaması üzerine kurtuldu. Tanzimat devrinden sonra Sivas'a bağlı bir sancak olmuştur. Kurtuluş Savaşı'nda önemli bir yere sahip olmuş ve Sivas Kongresi'ne  burada karar verilmiştir. Amasya genelgesi burada imzalanmıştır. 1773 ve 1841’de iki şiddetli deprem, 1915’te büyük bir yangın Amasya’yı büyük çapta harap etmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Amasya'yı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Amasya'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Amasya Kalesi, Amasya Müzesi, Harezanlar Müzesi, Hüsn-i Hat Müzesi, Kapı Ağa Medresesi, Milli Mücadele Müzesi, Minyatür Müzesi, Sabuncuoğlu Müzesi, Şehzadeler Müzesi şehir merkezinde bulunduğundan buraları iyi bir programla bir günde gezebilirsiniz. Ferhat ile Şirin Müzesi, Kral Kaya Mezarları biraz daha teferruatlı olduğu için buralara ayrı bir zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Borabay Gölü, Küçük Ağa Külliyesi, Torumtay Türbesi, Kapı Ağa Medresesi, Kızlar Sarayı içinde ayrı bir program yapabilirsiniz. Saltanat kayığını da denemeyi unutmayın. Müzeler genel itibari ile tamamı ücretlidir. Müzelerin tamamnına yakını şehir merkezine yakın olduğundan gezi güzergahı açısından pek zorluk çekmessiniz.

LOGO PNG.png

AMASYA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Amasya ilimizde Merkez, Göynücek, Gümüşhacıköy, Hamamözü, Merzifon, Suluova, Taşova olmak üzere 7 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Amasya Otogarı mevcuttur. Merzifon'a 6 km, Amasya'ya 45 km uzaklıkta Merzifon Havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca Samsun-Amasya, Amasya-Sivas ulaşımınız için Tren yolunu tercih edebilirsiniz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 25-31 derece, en düşük sıcaklık 7-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Amasya gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Amasya'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel şifalı macunları, misket elması, semaver ve hatıra el yapımı eserlerini alabilirsiniz.

 • Amasya'da yöresel yemek tatmak isterseniz, haşhaşlı çörek, vişneli ekmek, Amasya mantısı, unutma beni tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

 08  ARTVİN 

Artvin.jpg
LOGO PNG.png

ARTVİN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Artvin'de coğrafi yapısının elverişsiz olması sebebiyle önemli arkeolojik çalışmalar yapılamamıştır. Eski adı Çoruh olan bu ilimiz Osmanlı-Rus harplerinde çok sayıda şehit vermiştir. Yörenin en önemli özelliklerinden biri doğal ürünlere sahip olmasıdır. Doğal güzellikleri ile saklı bir cennet olan Artvin zorlu doğa koşulları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.''

Artvin ili sırasıyla, Hurriler, Hititler, Urartular, İskitler,  Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, İlhanlılar, ve Osmanlı Devleti'nin himayesine geçmiştir. 1828 Osmanlı-Rus harbi sonucu imzalanan Edirne Antlaşması ile Ahıska Osmanlı Devleti'nin elinden çıkmıştır. Yine 1877-78 yılları arasında  Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi)'nde 800 den fazla şehit veren Osmanlı Devleti barış teklifinde bulunmak zorunda kaldı. İmzalanan 29 Maddelik Ayastefanos Antlaşması'ndaki tazminatı ödeyemeyen Osmanlı Devleti, Kars, Ardahan ve Batum'u Rusya'ya tazminat karşılığı vermek zorunda kalmıştır. Birçok antlaşma yapılmasına rağmen Mondoros Ateşkes Antlaşması ile sınırlarına geri çekilen Osmanlı Devleti'nden sonra Kars Antlaşması ile Kars, Ardahan Türkiye'de Batum ise Gürcistan'da kalmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Artvin gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Zorlu doğa koşullarındaki birçok turizm noktasına ulaşmak için çaba göstermeniz gerekir. Sırasıyla Ardanuç Kalesi, Artvin Kalesi, Ferhatlı Kalesi'ne ulaşmak için çabalamanız gerekir. Bunun yanında doğal güzellikleri ile ilgili olarak Camili Gorgit Tabiat Parkı, Cehennem Deresi Kanyonu, Dilberdüzü Kamp Alanı, Karagöl Tabiat Parkı, Kent Ormanı, Maral Şelalesi, Mençuna Şelalesi, Yıldız Gölü görebilmenizi tavsiye edebileceğimiz turizm noktalarıdır. Tarihi geçmişine dayanan birçok kültürün kalıntılarına burada rastlamanız mümkün. Bunlardan Barhal Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Porta Manastırı, Tibeti Kilisesi, Rabat Kilisesi, İşhan Kilisesi görebileceğiniz tarihi kalıntılardır. Ayrıca şehir deneyimleriniz için Cam Teras, Hopa Müzesi, Yaşam Tarzı Müzesi'ni gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

ARTVİN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Artvin ilimizde Merkez, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Murgul, Şavşat ve Yusufeli olmak üzere 9 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Artvin otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-26 derece, en düşük sıcaklık 11-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Artvin gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Artvin'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Anzer Balı, dut pekmezi, kara hurma, pestil-köme, tereyağ, çam sakızı, çay, zeytin,  gibi hediyeliklerini alabilirsiniz. Ayrıca, folklorik bebekler, ahşap eşyalar, yöresel kilimler, taş bebekler de hediyelik eşya olarak alabileceğiniz alternatifler arasındadır.

 • Artvin'de yöresel yemek tatmak isterseniz, hamsi buğlama, hamsili ekmek, kara lahana sarması, laz böreği, Artvin pidesi, cağ kebabı, silor, turşulu pilav, katmer, kaymaklı börek, hinkal, kabaklı pilav gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 74  BARTIN 

Bartın.jpg
LOGO PNG.png

BARTIN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Homeros İlyada adlı eserinde bu yörede Paflagonyalılar’ın oturduğunu yazar ve bunların Parthenios çayı çevresindeki ünlü saraylarından bahseder. Bartın ırmağı çevresinde bulunduğu belirtilen bu sarayların bugünkü Bartın’ın yerinde mi, yoksa ona yakın Amasra veya yine bu ırmak çevresindeki başka bir yerde mi olduğunu tesbit etmek şimdilik mümkün görünmemektedir.''

Bartın ili sırasıyla, Gaskalar, Hititler, Frigler, Fenikeliler,  Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bartın Irmağının antik çağdaki adı olan PartheniosYunan mitolojisinde,Tanrıların Babası Okeanos’ un çocukları olan yüzlerce tanrıdan birisi ve “Sular Tanrısı “ dır. ”Sular İlahı veya Muhteşem Akan Su “anlamlarına gelir. Romalılar devrinde Bartın Çayına Parthenius deniliyordu. Çayın kıyısında kurulan şehre ise Parthenia adı verildi.  Bu isim zamanla Bartın’a dönüşmüştür. Şehirden geçen Bartın Çayı'ndan denize gemiyle gidilebilir. Türkiye'de deniz trafiğine uygun tek deredir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bartın'ın en önemli turizm beldesi Amasra İlçesi'dir. Amasra'da gezebileceğiniz bir çok yer vardır. Bunlardan başlıcaları Amasra Feneri, Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Cenova Şatosu, Delikli Şili, Direkli Kaya, Gürcüoluk Mağarası, Kemerdere Köprüsü, Kuşkayası Yol Anıtı, Çekiciler Çarşısı'dır. Bunlardan sonra Batın Merkez İlçesi'nde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Güzelcehisar Lav Sütunları, Batın Kent Müzesi gezebileceğiniz önemli turizm noktalarıdır. Aynı zamanda Ulus'da bulunan Ulukaya Şelalesi, Kurucaşile'de bulunan Göldere Şelalesi de gezebileceğiniz diğer doğal harikalardır. Genel anlamda Bartın'a gelmek istediniz de ekibimiz olarak size tavsiyemiz Merkez'de bulunan gezi noktalarını görmeniz ve Amasra'da konaklayarak manzarası ve atmosferi ile harika olan bu turizm beldesini tadını çıkartarak gezmeniz. Bartın'da yapabileceğiniz geziler belirli noktalarda sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle Safranbolu'yu da görmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

BARTIN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bartın ilimizde Merkez, Amasra, Kurucaşile, Ulus, 4 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bartın otogarı mevcuttur. Uzay mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-28 derece, en düşük sıcaklık 10-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bartın gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bartın'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel el dokumaları, gemi maketi ve tel kırma gibi  eserlerini hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

 • Bartın'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Amasra salatası, kabak burması, pirinçli mantı, pum pum çorbası, yumurtalı isbut gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

 69  BAYBURT 

Bayburt.jpg
LOGO PNG.png

BAYBURT: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Bayburt, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Yusufeli ile Şebinkarahisar arasında ki dağlık hat boyunca uzanan bölge; Urartu'nun Baş Tanrı'sı olan Khalt'ın izinden gidenlerin yurdu anlamına Haldiya olarak tarih boyunca adlandırılmıştır. eri geçmişin karanlık çağlarına ışık tutmaktadır. Darül Celal adı ile anılan ve iktisadi bakımdan canlılık kazanan şehir aynı zamanda bir kültür merkezi konumundaydı.''

Bayburt ili sırasıyla, Azziler, Hayasalar, Hattiler, Hititler, Urartular, İskitler, Pontos, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Saltuklu Beyliği, Danişmentliler, Selçuklular, Eretnaoğulları, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Şehir 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşı esnasında Rus birliklerinin işgaline uğradı. 1878 ve 1916'da Ruslar tarafından yeniden işgal edilen Bayburt bu işgaller sırasında önemli oranda tahrip edildi. Marko Polo, Moğolistan seferi sırasında Bayburt'tan geçerek bölgede zengin gümüş madeni yataklarının bulunduğunu belirtmiştir. 1927'ye kadar Erzurum'a bağlı olan Bayburt bu tarihte Gümüşhane'ye bağlandı. 1989 yılında ise il statüsüne kavuşmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bayburt'u gezmek için uzunca bir seyahatten sonra bir kaç günde gezebileceğiniz turizm noktalarına sahip şehrimizdir. Dağlık bir alana sahip olduğundan ve geçmişte yaşamış kültürel zenginliklere sahip olduğu için turizm açısından farklı kültürel tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Önerebileceğimiz gezilecek yerler, Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Buz Mağarası, Dede Korkut Kümbeti, Korgan Köprüsü, Sarıkayalar Şelaleleri, Çımağıl Mağarası, Şehit Osman Türbesi Bayburt Merkez ilçesinde gezebileceğiniz turizm noktalarıdır. Ayrıca, Aydıntepe ilçesinde Soğanlı Geçidi ve Yeraltı Şehri'ni de görmenizi tavsiye ederiz. Bayburt gezisi kısa sürecek olması sebebiyle Karadeniz Turu olarak gezi programınıza eklemeniz daha faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca konaklamalı bir seyahat yapmak isterseniz rezervasyonunuzu önceden ayarlamanız ve gezilecek yerler hakkında detaylı bir inceleme ile listenize almanız daha faydalı olacaktır.

LOGO PNG.png

BAYBURT ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bayburt ilimizde Merkez, Aydıntepe ve Demirözü olmak üzere 3 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bayburt otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Ağustos ayları arasında; en yüksek sıcaklık 23-27 derece, en düşük sıcaklık 8-11 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bayburt gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bayburt'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bayburt balı, erham ürünleri, kuşburnu çayı ve kuşburnu reçeli gibi belirli ürünleri almanız mümkündür

 • Bayburt'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, kara lahana çorbası, galacoş yemeği, kara pancar, kesme çorbası, lor dolması, tatlı çorbası, tel helvası, yalancı dolması gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.                                     

 14  BOLU 

Bolu.jpg
LOGO PNG.png

BOLU: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Mondros Mütarekesi’nin yürürlüğe girmesi ve İzmir’in işgal edilmesinin ardından Bolu yöresinde ilk Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Gerede’de örgütlendi. Bolu 1. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında düşman işgaline uğramadı fakat maddi zarar gördü. Zengin doğal güzellikleri ve zorlu iklim koşulları sebebiyle Anadolu'dan Avrupa'ya açılan bir kapı olan şehir turizm noktaları açısından yeterli bir konumdadır.''

Bolu ili sırasıyla, Bebrikler, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans),  Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bolu Osman Gazi döneminde (1299-1324) Konur Alp tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve sancak merkezi yapıldı. 1324-1692 yılları arasında Bolu'yu sırasıyla yöneten sancak beyleri Konur Alp, Gündüz Alp, I. Süleyman (Kanuni) ve Zor Mustafa Paşa'dır.  Roma döneminde Bithynium olarak anılan kente İmparator Claudius’un hüküm sürdüğü yıllarda Claudiopolis adı verildi. Bir piskoposluk merkezi olan ve Bizans döneminde Polis denen kenti, 11. yüzyılda yöreye gelmeye başlayan Türkmenler Bolu olarak adlandırdılar. Batı Anadolu ağzı kullanılmaktadır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bolu ilimizde muhteşem manzaralara sahip Abant gölü, Çubuk gölü, Karamurat gölü, Seben gölü, Akkayalar traverterleri ve Yedi göller milli parkı önerebileceğimiz yerlerdir. Bunun yanında tarihi ve manevi değerlere sahip Akşemseddin Türbesi, Armutçular Konağı, Ceneviz Kalesi, Kaya Evleri, Keçi Kalesi, Zafer Kulesi, Çeltikdere Kilisesi gezebileceğiniz bazı turistik yerlerdir. Ayrıca Bolu tarihini daha iyi anlamak için Bolu Müzesi önerebileceğimiz en iyi yerdir. Bolu'da iklim koşulları diğer şehirlerimize göre daha soğuk olacağı için seyahat çantalarınızı hazırlarken bu koşulları da dikkat almanızda fayda vardır. Ayrıca gezilecek yerleri kendi aracınızla gezmek ve konaklama yapmak daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Konaklama yapacağınız yeri iyi bir araştırma ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Gezi noktaları açısından daha çok doğal manzaralar ve geçmiş tarihi yapıları ile sınırlı kalan bu şehir tavsiye edebileceğimiz bir yerdir.

LOGO PNG.png

BOLU ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bolu ilimizde Merkez, Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağa olmak üzere 9 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bolu otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 10-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bolu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bolu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel keş peyniri, mengen peyniri, Bolu patatesi, saray helvası, Bolu çikolatası, şakşak helvasıdır.

 • Bolu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bakla çorbası, cincile çorbası, düğün çorbası, kabak hoşafı, kabak tatlısı, kara kabak tatlısı, kaşık sapı, patates çorbası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 19  ÇORUM 

Çorum.jpg
LOGO PNG.png

ÇORUM: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Çorum, M.Ö. 5000'li yıllara dayanan dünyanın en eski yerleşim yerlerindendir. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, bıraktığı kalıntılarla gezi severlere unutulmaz anılar bırakmaktadır. Son dönemlerde gün yüzüne çıkan Alacahöyük ve Hattuşaş Antik Kentleri geçmişin karanlık çağlarına ışık tutmaktadır. Gezi rotanızı Çorum'a çevirdiğinizde gitmeniz gereken belli noktalar olsa da gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir çok eser olabilir.''

Çorum ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Kimmerler,  Medler, Persler, Galatlar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Danişmendler, Moğallar, Ertena, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Yontma taş devri ve cilalı taş devrinde de burada insanların yerleşim halinde olduğu bilinmektedir. M.Ö. 5000 li yıllara dayanan taş aletlerinin varlığı buranın çok eski bir medeniyete ait olduğunun önemini vurgulamaktadır. 1. Dünya Savaşı'nda Çorum'da karışıklıklar meydana gelmiş O dönemde Ankara'ya bağlı olan bu sancak Çorum halkının milli mücadeleye olan bağlılığı sayesinde bölgede çıkan isyanları bastırmasıyla kurtulmuştur. Çorum en çok şehit veren ve İstiklal Madalyası ile onurlandırılan illerimizdendir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Çorum'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Çorum'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Gerdek Kaya Mezarı, Alacahöyük Ören Yeri, Alacahöyük Müzesi, Hattuşa Antik Kenti ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'dır. Buraları tamamladıktan sonra Boğazköy Müzesi'ne bir bakabilirsiniz. Buraları tamamlamanız neredeyse 1 gün sürüyor. Bir sonraki gün Çorum Müzesi, Çorum Kalesi, Çorum Saat Kulesini gezdikten sonra İskilip'e doğru ilerleyerek İskilip Kalesi, İskilip Kaya Mezarını gezebilirsiniz. Osmancık yolu üzerindeki Laçin İlçesinde bulunan Laçin Kaya Mezarlarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan Osmancık ilçesindeki Osmancık Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü'ne doğru yol alarak buraları da gezebilirsiniz. Gezinizin 3. gününde İncesu Kanyonu, Kybele Kabartması, Şapinuva Ören Yeri'ni gezdikden sonra gezi turunuz büyük bir kısmı tamamlanmış demektir.

LOGO PNG.png

ÇORUM ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Çorum ilimizde Merkez, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Osmancık, Kargı, Sungurlu, Ortaköy, Oğuzlar, Uğurludağ, Laçin, Mecitözü, Alaca ve Bayat olmak üzere 14 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Çorum otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 5-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Çorum gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Çorum'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel leblebi çeşitleri, süs eşyaları, kargı tulumu ve taş oymacılığı eserlerini alabilirsiniz.

 • Çorum'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Çorum mantısı, Çorum baklavası, İskilip dolması, madımak gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

 81  DÜZCE 

Düzce.jpg
LOGO PNG.png

DÜZCE: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Düzce, Osmanlı İmparatorluğu döneminde donanmanın kereste gereksinimini karşılamada önemli bir rol oynamıştır. Roma devrinde şehir Latin kültürünün tesiri altında kaldı adıda ''Prusias ad Hypium'' olarak değişti. Roma devrinde şehirde Hıristiyanlık hakimiyeti hüküm sürdü. Ayrıca İstanbul'u Sivas ve Erzurum'a bağlayan yolun üzerinde olması Düzce'nin önemini arttırmıştır.''

Düzce ili sırasıyla, Bithanya Devleti, Pontuslar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), OsmanGazi'nin emriyle Konuralp Bey, Sungur Bey ve Gündüz Bey tarafından feth edilerek Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Abdüllaziz ve Abdülmecit döneminde Kafkasya'dan Doğu Karadeniz'den Doğu Anadolu'dan ve Rumeli'den gelen göçmenler Düzce'nin nüfusunun artmasında ve şehrin büyümesinde önemli rol oynamışlardır.  1944 yılındaki Düzce Depremi, 1957 yılındaki Abant Depremi, 1967 yılındaki Adapazarı Depremi ve 17 Ağustos Körfez Depremlerinden büyük ölçüde etkilenen illerimiz arasındadır. 12 Kasım Düzce Depremi ise şehri yerle bir etmiştir. Deprem yaralarının daha kolay ve hızlı sarılabilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu kararınca Düzce “Türkiye’nin 81. ili” olmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Düzce'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Düzce'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Aydınpınar şelalesi, kentpark, Konuralp antik tiyatrosu, Konuralp müzesi ve Samandere şelalesidir. Buraları tamamladıktan sonra Akçakoca ilçesindeki, Aktaş Şelalesi, Ceneviz Kalesi, Cumayanı Mesire Alanı, Fakıllı Mağarası, Kurugöl Kanyonu'na bakabilirsiniz. Daha sonra Gölyaka ilçesinde bulunan, Efteni Gölü, Gölyaka Kültür Parkı, Güzeldere Şelalesi'ne uğrayabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Cumayeri ilçesindeki Harmankaya Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi ve Sarıkaya Mağarası da gezebileceğiniz doğa harikalarındandır. Düzce gezi yeri itibari ile doğal zenginliklere sahip birçok yeri barındırmaktadır.

LOGO PNG.png

DÜZCE ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Düzce ilimizde Merkez, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Düzce otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-29 derece, en düşük sıcaklık 10-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Düzce gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Düzce'de hediyelik olarak götürebileceğiniz fındık, çimen kolonyası, tütün kolonyası, Konuralp hatıra eşyaları gibi Düzce şehrimize özel ürünleri alabilirsiniz.

 • Düzce'de yöresel yemek tatmak isterseniz, hamsili börek, hamsi pilavı, isli balığı, buğulama, Çerkez tavuğu, mamalika, boşnak böreği, bazlama, Melengücceği tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                  

 28  GİRESUN 

Giresun.jpg
LOGO PNG.png

GİRESUN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Evliya Çelebi’nin (1611-1682) Seyahatnamesinde; Giresun, İstanbul Kostantin’inin yapısıdır. Sonra Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın eline geçmiş ise de, yine Ceneviz Frengi istilâ etmiştir. Sonra Fatih zamanında muhasip Mahmut Paşa eliyle zapt olunmuştur. Fatih, kale fethedilirken Mahmut Paşa’ya “Bu gece kale altına Giresun!” diye ferman edince kaleye metrise girip fethettiğinden adına “Giresun”denilmiştir. 17. iklim enlemindedir.''

Giresun ili sırasıyla, Eski Anadolu Kavimleri, Talipler, Tiberenler,  Mosinekler, Miletoslular, Kimmerler, İskitler, Pontos Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Moğollar ve Fatih Sultan Mehmed'in 1461'de Trabzon'u Fethi ile Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Giresun Adası'nda yaşadığı ileri sürülen Amazonlar'ın menşei İskitler'e dayandırılmıştır. Anadolu’da yaşayan her Türk insanının katıldığı İstiklal Savaşının Giresun için de önemli ve özel bir yeri ve kahramanlık yönü vardır. 19 Eylül 1924 Cuma günü Hamidiye Vapuruyla Giresun’u ziyaret eden Ulu Önder Atatürk “Afyonkarahisar’da, Dumlupınar’da sizin Uşaklar da vardı” cümlesiyle Giresun’u Milli Mücadele tarihine mal etmiştir. Başında Gazi (Topal) Osman Ağa’nın bulunduğu birlik düşman karşısında çetin savaşlar vermiş, Ruslar tarafından işgali önlemiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Giresun'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Giresun'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Giresun Adası'nı gezmenizdir. Merkez ilçede bulunan, Çocuk Kütüphanesi, Giresun Kalesi, Giresun Müzesi, Meryem Ana Kaya Tapınağı gezilmesi gerekenler arasındadır. Daha sonra Bulancak ilçesinde bulunan Acısu Kaya Kilisesi'ni görebilirsiniz. Yağlıdere ilçesinde bulunan Ağa Köprüsü görülmesini tavsiye edebileceğimiz yerler arasındadır. Şebinkarahisar ilçesindeki Atatürk Evi, Meryem Ana Manastırı, Şebinkarahisar Kalesi'ni de görebilirsiniz. Espiye ilçesinde bulunan Andoz Kalesi de tavsiye edebileceğimiz eski medeniyet kalıntılarındandır. Tirebolu ilçesinde bulunan Bedrama Kalesi ve Tirebolu Kalesi Giresun geziniz için daha fazla anlam katacak yerler arasındadır. Gezi noktaları arasında mesafe olması sebebiyle binek aracınız ile gezmenizi öneririz.

LOGO PNG.png

GİRESUN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Giresun ilimizde Merkez, Piraziz, Bulancak, Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele ve Eynesil olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Giresun otogarı mevcuttur. Ordu'nun Gülyalı ilçesinde Giresun-Ordu Havalimanı bulunmaktadır.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 19-27 derece, en düşük sıcaklık 13-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Giresun gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Giresun'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel fındık, çay, Giresun balı, pekmez, pestil, tamzara dokuması, anahtarlık, magnet ve el ürünleri eserlerini alabilirsiniz.

 • Giresun'da yöresel yemek tatmak isterseniz, karalahana çorbası, tel kadayıf, Görele pidesi, darı un helvası, ısırgan çorbası, Mendek çorbası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 29  GÜMÜŞHANE 

Gümüşhane.jpg
LOGO PNG.png

GÜMÜŞHANE: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmanlı İmparatorluğu'nun darphanesi haline gelen Gümüşhane, imparatorluk hazinesinin altıda birini karşılamaktaydı. Yöreyi gezen Katip Çelebi'nin "Önemli ve Canlı" olarak tanıttığı, Evliya Çelebi'nin "Burada olan gümüş başka hiç bir diyarda yoktur." cümlesiyle bize aktardığı Gümüşhane 19.yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde tükenmiş, çıkarmaya değecek miktarda gümüş yatağı kalmadığından şehir geri plana düşmeye başlamıştır.''

Gümüşhane ili sırasıyla, Persler, Makedon Kralı Büyük İskender, Pontus Krallığı,  Karadeniz illeri gibi Gümüşhane de Pontus Kralı Büyük Mithridates'in yanında Roma İmparatorluğu'na karşı cephe almıştır. Mithridates'in oğlu Pharnakes'in Zela'da Jül Sezar'a kaybetmesiyle, o devirde tüm Roma'yı korkutan Karadeniz kabilelerini yenmesiyle gururlanan Sezar dünyaca ünlü "Geldim, gördüm, yendim..." sözlerini söylemiş ve neticede bölgede Roma hakimiyeti başlamıştır, daha sonra Doğu Roma (Bizans) ve Fatih Sultan Mehmed'in 1461'de Trabzon'u Feth etmesinden sonra 1473'de Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bizans İmparatorluğu'nun 1071'de Selçuklular'a kaybetmesinin ardından Anadolu'da Bizans otoritesi zayıflamış Trabzon ve Gümüşhane çevresi, Gümüşhane kökenli aileler tarafından yönetilmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gümüşhane'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Gümüşhane'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, İkizevler Kent Müzesi, İmera Manastırı, Kent Ormanı ve Kov Kalesi'dir. Daha sonra Kürtün ilçesinde bulunan Kabaktepe Şehitliği ve Örümcek Ormanlarını gezebilirsiniz. Torul ilçesinde bulunan meşhur Karaca Mağarası ve Limni Gölü'ne gidebilirsiniz. Ayrıca Kelkit ilçesindeki Sadak Antik Kenti, Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesi'ni de gezi güzergahınıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır. Gümüşhane engebeli arazileri ve zorlu doğa koşulları sebebiyle gezi noktalarına ulaşımda sorun yaşayabilirsiniz. Bazı noktalara binek aracınız ile gidebilir binek aracınızın erişemediği yerlerde tırmanma yaparak gezinize devam edebilirsiniz. Bu nedenle seyahat programınızı iyi planlamanız gerekmektedir.

LOGO PNG.png

GÜMÜŞHANE ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Gümüşhane ilimizde Merkez, Kelkit, Köse, Şiran, Kürtün ve Torul olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Gümüşhane otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-29 derece, en düşük sıcaklık 8-14 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Gümüşhane gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Gümüşhane'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel pestil, köme, sultan ballısı, dut pekmezi, marmelat, zilli kilim, ipek halılar ve gümüş objeler eserlerini alabilirsiniz.

 • Gümüşhane'de yöresel yemek tatmak isterseniz, gendime pilavı, evelik dolması, borani, kartol yahnisi, Kürtün pidesi, erişte tatlısı, fasülye bulgurlusu, kete gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 78  KARABÜK 

Karabük.jpg
LOGO PNG.png

KARABÜK: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Karabük'ün Ovacık ve Eskipazar ilçelerinde yapılan arkeolojik yüzey araştırmalarına bakılacak olursa, Karabük ve çevresinin en eski yerleşmesi Eskipazar İlçesindeki “Yazıboy” köyüdür. Burada bulunan bir höyüğün, ilk Tunç Devri (MÖ 2500) olarak yerleşmeye konu olması, İl sınırları içinde Eskipazar'ın önemini artırmaktadır. Ayrıca bölgede Atatürk tarafından temelleri atılan Karabük Demir Çelik Fabrikası ile şehrin önemi artmıştır.''

Karabük ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Helenistik Krallıklar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Eskipazar'da Tamışlar Köyü'ne adını veren Tamış, Bizans'ın emrinde bir Oğuz Beyi olup, saptamalara göre, Malazgirt Savaşı'nda Selçuklu ordusuna karşı savaşırken, giysilerde kullanılan renk ve dil benzerliklerinden dolayı kısa zamanda saf değiştirmiş, Selçukluların tarafına geçmiştir. Fatih Sultan Mehmet, 15. yüzyılın ikinci yarısında Amasra'yı fethedince, kentte bulunan Cenevizlileri İstanbul'a gönderirken, Eflani'de yaşayan Kıpçakları da Amasra kentine sürmüştür. Bugün Amasra'da özellikle ağaç işlemeciliğinde çok ünlü olan bu insanlar, Kıpçak Türklerinin torunlarıdır. Eflani-Bartın arası ve Amasra bu açıdan önemli araştırma malzemesi sunmaktadır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Karabük'ü birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Karabük'e geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan Bulak Mencilis Mağarası'nı görmenizdir. Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti ve Çitdere Tabiat Parkı'na uğrayabilir, Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonu'na göz atabilirsiniz. Karabük'ün turizm merkezi olan Safranbolu ilçesi'nde konaklama yaparak, burada bulunan Alt-Üst Konak, Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi, Mümtazlar Gezi Evi, Safranbolu Evleri, Safranbolu Kalesi, Seyir Terası, Sipahioğlu Konağı, Yemeniciler Çarşısı'nı gezebilirsiniz. Gezi noktalarının büyük yoğunluğu Safranbolu ilçesinde olması sebebiyle burada eski konaklarda kalarak gezinizi tarihi yaşayarak geçirebilirsiniz. Ayrıca kendi binek aracınız ile gezi yapmanız ulaşım kolaylığı olarak size daha avantaj sağlayacaktır. Ancak eski Safranbolu trafik yoğunluğuna müsait olmayan bir ilçemizdir.

LOGO PNG.png

KARABÜK ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Karabük ilimizde Merkez, Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu ve Yenice olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Karabük otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-33 derece, en düşük sıcaklık 6-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Karabük gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Karabük'te hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin safran lokumu, safran, ahşap hediyelik eşyalar, geleneksel safranbolu ev maketleri ve yemeni işlemeli hediyelik eşyaları eserlerini alabilirsiniz.

 • Karabük'te yöresel yemek tatmak isterseniz, uzun fasulye, peruhi, mısır çorbası, ev makarnası, karamancar, çullu börek, Safranbolu bükmesi, zerde, Safranbolu baklavası ve bandırma gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                              

 37  KASTAMONU 

Kastamonu.jpg
LOGO PNG.png

KASTAMONU: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kastamonu’ya uğrayan ünlü gezgin İbn Batuta,"Kastamonu (Anadolu'daki) şehirlerin en büyük ve en güzellerindendir. Hiçbir ülkede fiyatları bu şehirden daha ucuz bir yer görmedim." şeklindeki açıklamalarıyla şehrin büyüklüğüne ve hayat şartlarının elverişliliğine ışık tutmuştur. Komnenler'in kalesi anlamında olan “Kastra Komneni” Türkmenlerin hakimiyetiyle (“Kastamoni”, "Kastamonu") bugünki adını almıştır.''

Kastamonu ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar, Candaroğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı devletinin kuruluş sürecinde Bizans'a karşı düzenlenen seferlerde Kastamonu'da yerleşik Türkler, Osmanlı Beyliğine destek vermişlerdir.  Moğol istilası önünde Türkistan ve İran’dan kaçan Türklerin, ikinci büyük göç dalgasından da en fazla etkilenen şehirlerin başında Kastamonu gelmiş ve İç Anadolu’da Moğollara karşı tutunamayan birçok Türk boyu Kastamonu’ya sığınmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda cepheye en çok asker gönderen ildir. Türk egemenliğine geçtikten sonra hiç düşman istilasına uğramamış olan Kastamonu, Çanakkale ve İstiklâl savaşında en fazla şehit veren illerimizden biridir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Kastamonu'yu birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Kastamonu'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan, Arkeoloji Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Ev Kaya Mezarları, Hologram Müzesi, İsmail Bey Külliyesi, Kastamonu Kalesi, Kent Tarihi Müzesi, Liva Paşa Konağı, Nasrullah Külliyesi, Şapka Müzesi ve Yakupağa Külliyesi'ni gezebilirsiniz. Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu, Kuyluca Mağarası, Loç Vadisi, Rıfat Ilgaz Müzesi gezebileceğiniz yerler arasındadır. Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu ve Küre ilçesindeki Evsizlerdere Kanyonu, Pınarbaşı ilçesindeki Valla ve Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi da görülebilecek doğal güzellikler arasındadır. İnebolu ilçesindeki Geriş Tepesi, Türk Ocağı ve Şerife Bacı Anıtı görülmesi gereken yerler arasındadır. Son olarak Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeipolis Antik Kenti de tavsiye edebileceğiniz yerler arasındadır.

LOGO PNG.png

KASTAMONU ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kastamonu ilimizde Merkez, Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü ve Tosya olmak üzere 20 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kastamonu otogarı mevcuttur. Havalimanı olarak Uzunyazı havalimanı hizmet vermektedir.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 8-12 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kastamonu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kastamonu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin pastırma, Siyez bulguru, Taşköprü sarımsağı, çekme helva, Kastamonu simidi, sarı yazma, Evrenye bıçağı, pınar bebek ve Tosya çakısı eserlerini alabilirsiniz.

 • Kastamonu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, ala pilav, banduma, biryan, Ecevit çorbası, ekşili pilav, etli ekmek, köle hamuru, oğmaç çorbası, paça, simit tiridi ve cırık tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 52  ORDU 

Ordu.jpg
LOGO PNG.png

ORDU: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig” adlı ünlü eserinde Ordu isminin manası, şehir, saray, başşehir, sahil şehri olarak geçer. Bu duruma göre, Hacı Emir Beyi İbrahim’in oğlu Bayram Bey tarafından kurulan Eskipazar’ın o günkü adı şöyledir: “Bölük-i Niyabet-i Ordu bi, ism-i Alevi (Sülale)” dir.  Kaşgarlı Mahmud’un yazdığı çok tanınmış olan “Divan-ı Lügat’it-Türk” adlı büyük eserde, Ordu, bir yere yerleşmek, Hakan’ın yurdu gibi anlamlara gelmekteydi.''

Ordu ili sırasıyla, Kimmerler,  Miletliler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Devleti, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Oğuz Beylikleri ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Ordu'da, temmuz gecesinde Pavli isimli fırıncı kadayıf dökerken, kıvılcımlar birden bire fırının çatısını tutuşturur. Derken, yangın başka binalara da sıçrar. Gece başlayan yangın söndürülemez. Çünkü Belediye’nin itfaiye teşkilatı yoktur. Üstelik yapıların çok büyük kısmı, hartama çatılı ve ahşap malzemelidir. O gece başlayan talihsiz yangın, ertesi günü öğleye kadar devam etmiş, ne kadar ahşap bina varsa hepsi yanıp kül olmuştur. 1939 senesinde meydana gelen Erzincan depremi de Ordu’yu ikinci kez büyük yıkıma uğratmıştır. Şehrin merkezinde bulunan birçok önemli eser yıkılarak ortadan kalkmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Ordu'yu birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Ordu'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan Ordu Müzesi'ni görmenizdir. Daha sonra Ünye ilçesinde bulunan Asarkaya Milli Parkı, Çifte Hamam, Kadılar Yokuşu, Ünye Kalesi ve Yaşayan Miras Müzesi'ni görebilirsiniz. Fatsa ilçesinde bulunan Boloman Kalesi ve Gaga Gölü gezilebilecek yerler arasındadır. Çamaş ilçesindeki Çamaş Kanyonu, Gürgentepe ilçesindeki Dikenlice Kaya Mezarı, İkizce İlçesindeki Gençağa Kalesi, Gölköy ilçesindeki Gölköy Kalesi, Ulubey ilçesindeki Ohtamış Şelalesi, Perşembe ilçesindeki Yason Burnu'nu görebilirsiniz. Son olarak Altınordu ilçesinde bulunan Boztepe'de teleferiğe binebilir hemen yanındaki Ters Ev'i gezebilir ve Kurul Kalesi'ni görebilirsiniz. Ordu engebeli arazi olması sebebiyle bazı noktalara ulaşımı yürüyerek sağlayabilirsiniz.

LOGO PNG.png

ORDU ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Ordu ilimizde Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye olmak üzere 19 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Ordu otogarı mevcuttur. Havalimanı olarak Ordu'nun Gülyalı ilçesinde Ordu-Giresun havalimanı hizmet vermektedir.

 • Haziran-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-27 derece, en düşük sıcaklık 13-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ordu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Ordu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Porçini mantarı, palaz fındığı, cevizli helva, kestan