Güneydoğu Anadolu Bölgesi

LOGO PNG.png
 

 02  ADIYAMAN 

Adıyaman Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ADIYAMAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Adıyaman şehrini doğu, batı ve güney yönlerinde derin vadiler çevirmiştir. Bu vadilerin yamaçları zengin meyve ağaçları ile kaplı olduğu gibi, şehrin çevresinin de meyve ağaçlarıyla kaplanmış olmasından dolayı güzel vadi anlamında olan “VADİ-İ LEMAN” (Güzel vadi) kelimesinin söylenişi zamanla değişmiş ve halk arasında “ADIYAMAN” şekline dönüşmüştür.''

Adıyaman ili sırasıyla, Hititler, Mitaniler, Kummuh Devleti, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Abbasiler, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Moğollar, Memlüklüler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1515 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun hükümdarı Yavuz Sultan Selim, İran seferi dönüşünde Dulkadiroğulları Beyliği’nin egemenliğine son vererek, Adıyaman ve çevresini topraklarına katar. Böylece Adıyaman’da Osmanlı İmparatorluğu dönemi başlamış olur. Adıyaman ve çevresi Osmanlı yönetimine girdikten sonra, sınır boyu olmaktan çıkar. Bunun sonucu olarak savaş, baskın ve istila korkusundan kurtulur, huzura ve sükuna kavuşur. Anadolu’nun diğer yerlerinde olduğu gibi bu yörede de zaman zaman isyanlar meydana gelir; ancak bu isyanlar bastırılır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Amasya'yı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Amasya'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Amasya Kalesi, Amasya Müzesi, Harezanlar Müzesi, Hüsn-i Hat Müzesi, Kapı Ağa Medresesi, Milli Mücadele Müzesi, Minyatür Müzesi, Sabuncuoğlu Müzesi, Şehzadeler Müzesi şehir merkezinde bulunduğundan buraları iyi bir programla bir günde gezebilirsiniz. Ferhat ile Şirin Müzesi, Kral Kaya Mezarları biraz daha teferruatlı olduğu için buralara ayrı bir zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca Borabay Gölü, Küçük Ağa Külliyesi, Torumtay Türbesi, Kapı Ağa Medresesi, Kızlar Sarayı içinde ayrı bir program yapabilirsiniz. Saltanat kayığını da denemeyi unutmayın. Müzeler genel itibari ile tamamı ücretlidir. Müzelerin tamamnına yakını şehir merkezine yakın olduğundan gezi güzergahı açısından pek zorluk çekmessiniz.

LOGO PNG.png

ADIYAMAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Adıyaman ilimizde Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tut olmak üzere 8 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Adıyaman Otogarı mevcuttur. Şehir merkezine 22 km uzaklıkta bulunan, İstanbul ve Ankara seferlerini yapan Adıyaman Havalimanı bulunmaktadır. 

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-38 derece, en düşük sıcaklık 10-24 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Adıyaman gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Adıyaman'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin Besni üzümü, pestil, muska, Nemrut heykelleri, cicim heybe ve besi bebek gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Adıyaman'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Adıyaman çiğ köfte, mercimek köftesi, yapıştırma köftesi, çılbır, içli köfte, çılbır gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 72  BATMAN 

Batman_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BATMAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Cumhuriyet döneminde kurulan ve çok hızlı gelişen şehirlerden biri olan Batman, petrol sanayisinin son 20-30 yıl içinde ortaya çıkarıp geliştirdiği bir şehirdir. Batman burada eskiden mevcut olan İluh adlı bir köyün yerini almıştır. İluh köyünün ne zaman kurulduğu hakkında bilgi yoktur. Yörenin eskiden beri, idarî bakımdan bağlı olduğu Siirt’in tarihine paralellik gösterdiği bilinmektedir. ''

Batman ili sırasıyla, Hurriler, Mitaniler, Asurlular, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Selovoslar, Makedonya Kralı Büyük İskender, Lesepkoslar, Patlar, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Artuklular, Moğollar, Ilhanlılar, Celaliler, Karakoyunlu (Pezrese) Akkoyunlular, Savefiler ve Osmanlı Devleti'nin himayesine geçmiştir. Batman tarihi itibarıyla Sümerlere kadar uzanır. İluh Tepesi'nin bulunduğu alanda bir Sümer şehir yerleşiminin bulunduğu, ancak bataklık bir arazi üzerine kurulu olduğundan şehrin zaman içerisinde yeraltına göçtüğü düşünülmektedir. Ayrıca İluh Tepesi olarak adlandırılan Arazi, araştırmalar sonucunda doğal olmadığı ve yapay bir tepe olduğu kanıtlanmıştır. Batman'ın adını "batmak" teriminden bu nedenle almış olabileceği düşünülmektedir. 1940 yılında Batman civarında petrol bulunmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Artvin gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Zorlu doğa koşullarındaki birçok turizm noktasına ulaşmak için çaba göstermeniz gerekir. Sırasıyla Ardanuç Kalesi, Artvin Kalesi, Ferhatlı Kalesi'ne ulaşmak için çabalamanız gerekir. Bunun yanında doğal güzellikleri ile ilgili olarak Camili Gorgit Tabiat Parkı, Cehennem Deresi Kanyonu, Dilberdüzü Kamp Alanı, Karagöl Tabiat Parkı, Kent Ormanı, Maral Şelalesi, Mençuna Şelalesi, Yıldız Gölü görebilmenizi tavsiye edebileceğimiz turizm noktalarıdır. Tarihi geçmişine dayanan birçok kültürün kalıntılarına burada rastlamanız mümkün. Bunlardan Barhal Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Porta Manastırı, Tibeti Kilisesi, Rabat Kilisesi, İşhan Kilisesi görebileceğiniz tarihi kalıntılardır. Ayrıca şehir deneyimleriniz için Cam Teras, Hopa Müzesi, Yaşam Tarzı Müzesi'ni gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

BATMAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Batman ilimizde Merkez, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Kozluk ve Sason olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Batman otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-40 derece, en düşük sıcaklık 8-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Batman gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Batman'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel karpuz çekirdeği, Sason balı, Sason cevizi, tiftik dokumaları, el yapımı bebekler gibi hediyeliklerini alabilirsiniz.

 • Batman'da yöresel yemek tatmak isterseniz, ayran çorbası, bumbar, kaburga dolması, kuru dolma, perde pilavı, tandır ekmeği, türlü, çiğ köfte, işkembe dolması, şam böreği gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.             

 21  DİYARBAKIR 

Diyarbakır Şehri.JPG
LOGO PNG.png

DİYARBAKIR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kanuni Sultan Süleyman döneminde Amid İç Kalesi genişletilmiş ve İç Kaleye 16 burçlu iki kapılı bir bölüm daha eklenmiştir. Hükümdarlığı döneminde dört defa şehri ziyaret eden Kanuni su kemerleri inşa ettirmiş ve Diyarbakır’a ünlü Hamravat suyunu getirtmiştir. Osmanlı döneminde büyük bir gelişme gösteren Diyarbakır hanlar, kervansaraylarla ticaret hayatı canlandırılarak önemli bir ticaret merkezi haline getirilmiştir.''

Diyarbakır ili sırasıyla, Hititler, Hurri-Mitaniler, Asurlular, Aramiler, Urartular, İskitler, Medler, Persler, Makedonyalılar, Selevkoslar, Partlar, Ermeniler, Romalılar, Sasaniler, Bizanslılar, Emeviler, Abbasiler, Şeyhoğulları, Hamdaniler,Mervaniler, Selçuklular, İnaloğulları, Nisanoğulları, Artuklular, Eyyübiler, Moğollar, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde özellikle I. Dünya Savaşı'nın yakın zamanlarında hastalık, yangın ve sefalet yüzünden büyük sıkıntı çeken Diyarbakır; Cumhuriyet devrinde büyük ve önemli imar, sosyal, kültürel ve ekonomik hareketler yaşamıştır. 1950'lerden sonra yeni şehir kurulmuş; yollar, hastaneler, okullar ve modern yapılarla gün geçtikçe büyümüş ve gelişmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bartın'ın en önemli turizm beldesi Amasra İlçesi'dir. Amasra'da gezebileceğiniz bir çok yer vardır. Bunlardan başlıcaları Amasra Feneri, Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Cenova Şatosu, Delikli Şili, Direkli Kaya, Gürcüoluk Mağarası, Kemerdere Köprüsü, Kuşkayası Yol Anıtı, Çekiciler Çarşısı'dır. Bunlardan sonra Batın Merkez İlçesi'nde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Güzelcehisar Lav Sütunları, Batın Kent Müzesi gezebileceğiniz önemli turizm noktalarıdır. Aynı zamanda Ulus'da bulunan Ulukaya Şelalesi, Kurucaşile'de bulunan Göldere Şelalesi de gezebileceğiniz diğer doğal harikalardır. Genel anlamda Bartın'a gelmek istediniz de ekibimiz olarak size tavsiyemiz Merkez'de bulunan gezi noktalarını görmeniz ve Amasra'da konaklayarak manzarası ve atmosferi ile harika olan bu turizm beldesini tadını çıkartarak gezmeniz. Bartın'da yapabileceğiniz geziler belirli noktalarda sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle Safranbolu'yu da görmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

DİYARBAKIR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Diyarbakır ilimizde Bağlar, Bismil, Çermik, Çınar, Çüngüş, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir 17 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Dişti otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-38 derece, en düşük sıcaklık 7-22 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Diyarbakır gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Diyarbakır'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel meyan şerbeti, hasır, bakır işlemeli eserler, puşi, kiniş gerdanlık, el dokuması halı ve kilim gibi  eserlerini hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

 • Diyarbakır'da yöresel yemek tatmak isterseniz, ayvalı kavurma, babaganuç, ciğer kebabı, duvaklı pilav, kaburga dolması, Diyarbakır kadayıfı, Diyarbakır çöreği, nuriye tatlısı, meftune, lebeni gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 27  GAZİANTEP 

Gaziantep_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

GAZİANTEP: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Gaziantep, birçok milletin tarihi ve kültürel mirasını içerisinde taşıyan, herbir medeniyetin kalıntılarını içerisinde barındıran adını Antep Kalesi'nden alan bir şehirdir. Günümüzde Gaziantep mutfak kültürü zenginliği ile anılmaktadır. Gezi seyahaleriniz için listenizde bulunması gereken bu sakin şehir ortamını mutlaka görmelisiniz. Şehir turizm noktaları açısından sizi tatmin edebilecek bir potansiyeldedir.''

Gaziantep ili sırasıyla, Hititler, Asurlar, İranlılar, Makedon Kralı İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Araplar, 1067 yılında ise Türklerin hakimiyetine girmiştir. 1258 yılında Moğol İstilası ile şehir Moğallar'ın eline geçmiştir. Bölge daha sonra Memlüklüler himayesine girse de 1516'da Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1. Dünya savaşında İngilizlerin şehre girmesi ile anlaşma gereği şehir Fransızlar tarafıdan kuşatılmıştır. Şahin Bey liderliğinde Fransızlara karşı büyük bir savunma gösteren şehir Gazi ünvanını almıştır. Milli Mücadele döneminde Fransızlar ile yapılan Ankara Antlaşması sonrası Fransızlar şehri terketmiştir. Şehrin en önemli sembollerinden Antep kalesi, M.S. 499 yılında meydana gelen büyük bir depremde Dülük Kalesi'nin tahrip olmasından dolayı yapılmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gezi programı yapmak isterseniz, ilk olarak Şahinbey İlçesindeki, Almacı Pazarı, Bakırcılar Çarşısı, Atatürk Anı Müzesi, Bayazhan Kent Müzesi, Etnografya Müzesi, Gaziantep Kalesi ve İçerisindeki Antep Panorama, İslam Tarihi Müzesi, Kaleoğlu Mağarası, Oyun ve Oyuncak Müzesi, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Savaş Müzesi, Pişirici Mescidi ve Kasteli, Medusa Cam Eserleri Müzesi, Park Antep, Şelale Park, Tabiat Parkı ve Hayvanat Bahçesine 4 gününüzü ayırmanız gerekmektedir. Daha sonraki gün Şehitkamil İlçesi'de bulunan Botonaik Bahçesi, Dülük Kaya Mezarları, Tarihi Gümrük Hanı, Uzay Parkı, Turkcell Gezegen Evi ve Bilim Merkezi son olarak Zeugma Mozaik Müzesini 2 günde gezebilirsiniz. Daha detaylı bir gezi yapmak isterseniz, Yavuzeli'ndeki Rum Kalesi ile Islahi'yedeki Yesemek Açık Hava Müzesi de dahil 1 haftalık bir programla Gaziantep'i gezmeniz mümkündür. 

                                                                                                                                                                                              

LOGO PNG.png

GAZİANTEP ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Gaziantep ilimizde Araban, Islahiye, Karkamış, Nizip, Nurdağı, Oğuzeli, Şahinbey, Şehitkamil ve Yavuzeli olmak üzere 7 ilçede vardır. Nüfus yoğunluğu Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde toplanmaktadır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Gaziantep havalimanı uluslararası düzeyde iç hatlar ve dış hatlar olmak üzere her yere uçuş imkanı sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Gaziantep otogarı mevcuttur. Ayrıca şehir içi ulaşımda Gaziantep Hafif Raylı Sistem kullanılmaktadır.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-35 derece, en düşük sıcaklık 7-21 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Gaziantep gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Gaziantep'te hediyelik eşyaları Bakırcılar Çarşısı yada Almacı Pazarında bulabilirsiniz. Antep Fıstığı (Yaş-Kuru), Bakır hediyelik eşyalar, Baklava, yöreye özel baharatlar en genel olanlarıdır.

 • Gaziantep'te yöresel yemek tatmak isterseniz, herhangi bir restoran yada lokantada aradıklarınıza ulaşabilirsiniz.

 79  KİLİS 

Kilis_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

KİLİS: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kilis Mondros mütarekesiyle aralık 1918 de önce İngilizler daha sonrada Fransızlar tarafından işgal edilir. Bölgedeki Ermeniler Fransızlarla birleşerek Kilislilere zor günler yaşatırlar. Tüm yurtta seferberliğin başlamasıyla Kilis'te kurulan Kilis Kuva-i Milliyesi düşmanlarla kahramanca çarpışarak 6 aralık 1921 de kendi kurtuluşunu kendi kazanır ve Gaziantep'e yardıma gider. ''

Kilis ili sırasıyla, Halep İmparatorluğu, Hititler, Asurlar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Selefkiler, Abbasiler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans),  Artukoğulları, Eyyübiler, Memlüklüler, Anadolu Selçukluları, Moğollar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Kilis'in tarihinin MÖ 3000 yılına kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Kent, tarih boyunca Süryaniler, Hititler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlıların egemenliğinde kalmıştır. 636 yılında Halife Ömer tarafından İslam devleti topraklarına katılmış ve Bizans'a karşı bir sınır karakolu niteliği taşımıştır. Geleneksel olarak önemli bir ziraî ticaret merkezi olan Kilis şehri, aynı zamanda ham maddesini tarımdan alan önemli bir sanayi merkezi durumundadır.  Pekmez, zeytinyağı, un, bulgur ve sabun şehrin başlıca ürünleridir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bolu ilimizde muhteşem manzaralara sahip Abant gölü, Çubuk gölü, Karamurat gölü, Seben gölü, Akkayalar traverterleri ve Yedi göller milli parkı önerebileceğimiz yerlerdir. Bunun yanında tarihi ve manevi değerlere sahip Akşemseddin Türbesi, Armutçular Konağı, Ceneviz Kalesi, Kaya Evleri, Keçi Kalesi, Zafer Kulesi, Çeltikdere Kilisesi gezebileceğiniz bazı turistik yerlerdir. Ayrıca Bolu tarihini daha iyi anlamak için Bolu Müzesi önerebileceğimiz en iyi yerdir. Bolu'da iklim koşulları diğer şehirlerimize göre daha soğuk olacağı için seyahat çantalarınızı hazırlarken bu koşulları da dikkat almanızda fayda vardır. Ayrıca gezilecek yerleri kendi aracınızla gezmek ve konaklama yapmak daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Konaklama yapacağınız yeri iyi bir araştırma ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Gezi noktaları açısından daha çok doğal manzaralar ve geçmiş tarihi yapıları ile sınırlı kalan bu şehir tavsiye edebileceğimiz bir yerdir.

LOGO PNG.png

KİLİS ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kilis ilimizde Merkez, Elbeyli, Musabeyli ve Polateli olmak üzere 4 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kilis otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-36 derece, en düşük sıcaklık 10-21 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kilis gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kilis'te hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel kara üzüm, kahvaltılık zahter, Menengiç kahvesi, Kilis zeytini, Kilis zeytinyağı, zeytinyağlı sabun, Kilis yorganı, yemeni gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Kilis'te yöresel yemek tatmak isterseniz, ekşili malhıta, firik pilavı, cennet çamuru, gerebiç, hayrat semseği, katmer, lebeniye, oruk, tava, kübbülmüşviyye gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 47  MARDİN 

Mardin_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

MARDİN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Çoğu kaynaklarda Mardin'in gerçek adı "Merdin" diye geçer. Zira halkın çoğu da bugün böyle demektedir. Bu ad "Kaleler" anlamına gelir. Şehirde bir çok kalenin varlığı, şehrin bu şekilde isimlendirilmesini sağlamıştır. Mardin'in kale kavramlarıyla adının bu kadar sık geçmesinin en önemli nedeni de birbirini koruyup kollayan doğal savunma ve gözetleme faaliyetlerini icra eden korunaklı yapıların varlığındandır.''

Mardin ili sırasıyla, Hititler, Midiller, Asurlar,  Urartular, Sityaniler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Slevkoslar, Roma İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Selçuklu Devleti, Moğollar, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Yavuz Sultan Selim'in emriyle 1516'da Mardin ve kalesini dokuz aydan fazla kuşatmış, çeşitli illerden gönderilen Osmanlı takviye kuvvetleri, Kürt Beyleri ile birleşerek kaleye saldırılar düzenlenmiştir. Bıyıklı Mehmet Paşa ve İdris-i Bitlisi 7 Nisan 1517'de Mısır'da bulunan Yavuz Sultan Selim'e kaleye girmiş olduklarının müjdesini vererek Osmanlı devletinin ilk halifesini çok sevindirmişlerdir. 1517 yılında Mardin ve yöresi Osmanlı topraklarına katılmış, Diyarbakır Beylerbeyliğine bağlanmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Çorum'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Çorum'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Gerdek Kaya Mezarı, Alacahöyük Ören Yeri, Alacahöyük Müzesi, Hattuşa Antik Kenti ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'dır. Buraları tamamladıktan sonra Boğazköy Müzesi'ne bir bakabilirsiniz. Buraları tamamlamanız neredeyse 1 gün sürüyor. Bir sonraki gün Çorum Müzesi, Çorum Kalesi, Çorum Saat Kulesini gezdikten sonra İskilip'e doğru ilerleyerek İskilip Kalesi, İskilip Kaya Mezarını gezebilirsiniz. Osmancık yolu üzerindeki Laçin İlçesinde bulunan Laçin Kaya Mezarlarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan Osmancık ilçesindeki Osmancık Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü'ne doğru yol alarak buraları da gezebilirsiniz. Gezinizin 3. gününde İncesu Kanyonu, Kybele Kabartması, Şapinuva Ören Yeri'ni gezdikden sonra gezi turunuz büyük bir kısmı tamamlanmış demektir.

LOGO PNG.png

MARDİN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Mardin ilimizde Artuklu, Dargeçit, Derik, Kızıltepe, Mazıdağı, Midyat, Nusaybin, Ömerli, Savur ve Yeşilli olarak 10 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Mardin otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 23-35 derece, en düşük sıcaklık 15-25 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Mardin gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Mardin'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel kokulu Mardin sabunları, bakır işlemeli ürünler, mavi badem şekeri, telkari gümüş işlemeler, Mardin leblebisi ve cevizli sucuk gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Mardin'de yöresel yemek tatmak isterseniz, kiliçe, incasiye, fikriye, kaburga dolması, accin, kibe, Mardin usulü dizme, ikbebet, maklube, irok, soğan kebabı, dobo, sembusek, alluciye, bello, haşu, kitel raha, lebeniye, un çorbası, zingil, harire tatlısı, kahiye tatlısı, sumak şerbeti, mırra gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 56  SİİRT 

Siirt_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

SİİRT: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Siirt, Milli Mücadele Dönemi’nde toprak ağalığı düzeninin ve aşiret ilişkilerinin egemen olduğu tipik bir kasabaydı. Siirt’in, Rus tehlikesini atlattıktan sonra, karşılaştığı diğer bir tehlike de İngiltere idi. İngilizlere ait bir birlik, halka gözdağı vermek amacıyla Siirt’e gelerek birkaç gün kaldıktan sonra geri çekilmişti. Siirt, bunun dışında yabancı güçlerin işgaline uğramamıştır.''

Siirt ili sırasıyla, Hititler, Samiler, Babiller, Asurlular, Hurri-Mitani, Urartular, Medler, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Selevkoslar, Roma İmparatorluğu, Sasaniler, Emeviler, Abbasiler, Amidler, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Moğollar, Celayirliler, Timur, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Siirt’te meydana gelen tek siyasal olay 1894 tarihinde Sason’da meydana gelen Ermeni ayaklanmasıdır. Rusya ve İran’daki Ermeni Komiteleri’nin de kışkırtması ile büyük bir isyan olayı ile karşılaşıldı. Bu durum karşısında Osmanlı Devleti sert tedbirler almak zorunda kaldı. Ermenilerin vergi vermemek ve hükümet memurlarına pasif direnişte bulunmak üzere, Ermenilerin başlattığı bu ayaklanmayı II. Abdülhamid’in görevlendirdiği VI. Ordu bastırmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Düzce'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Düzce'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Aydınpınar şelalesi, kentpark, Konuralp antik tiyatrosu, Konuralp müzesi ve Samandere şelalesidir. Buraları tamamladıktan sonra Akçakoca ilçesindeki, Aktaş Şelalesi, Ceneviz Kalesi, Cumayanı Mesire Alanı, Fakıllı Mağarası, Kurugöl Kanyonu'na bakabilirsiniz. Daha sonra Gölyaka ilçesinde bulunan, Efteni Gölü, Gölyaka Kültür Parkı, Güzeldere Şelalesi'ne uğrayabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Cumayeri ilçesindeki Harmankaya Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi ve Sarıkaya Mağarası da gezebileceğiniz doğa harikalarındandır. Düzce gezi yeri itibari ile doğal zenginliklere sahip birçok yeri barındırmaktadır.

LOGO PNG.png

SİİRT ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Siirt ilimizde Merkez, Baykan, Eruh, Kurtalan, Pervari, Şirvan ve Tillo olmak üzere 7 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Siirt otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 25-37 derece, en düşük sıcaklık 13-24 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Siirt gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Siirt'te hediyelik olarak götürebileceğiniz Siirt fıstığı, bittim sabunu, Pervari balı, zivzik narı, Siirt battaniyesi, jirkan kilimi, bıttım sabunu gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Siirt'te yöresel yemek tatmak isterseniz, büryan kebabı, perde pilavı, kitel köfte, mumbar, aside tatlısı, varakkaak, ismeket köfte, Arap dolması, bumbar, pırtike çorbası, gebole, rayoşu meketip, Siirt dolması gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                     

 63  ŞANLIURFA 

Şanlıurfa Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ŞANLIURFA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Tarihi 8.000 yıl öncesine dayanan Peygamberler diyarı Şanlıurfa, Hz. Adem ile Hz. Havva'nın bir dönem kaldığı rivayet edilen, Hz. Nuh tarafından kurulan 18 şehirden biri olan, Hz. İbrahim A.S.'ın doğduğu ve Nemrut tarafından ateşe atıldığı ve sonrasında balıklı gölün oluştuğu yer olan dini ve manevi değeri yüksek olan şehrimizdir. Son dönemlerde  yapılan en önemli keşiflerden olan Göbekli Tepe bu şehrimizdedir.''

Şanlıurfa ili sırasıyla, Sümerler, Babiller, Hititler, Asurlar, Medler,  Persler, Makedon Kralı İskender, Doğu Roma (Bizans), Abbasiler, 1086 yılında ise Türklerin hakimiyetine girmiştir. 1258 yılında Moğol İstilası ile şehir Moğallar'ın eline geçmiştir. Bölge daha sonra Memlükler himayesine girse de 1516'da Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1. Dünya savaşında İngilizlerin şehre girmesi ile anlaşma gereği şehir Fransızlar tarafından kuşatılmıştır. Said bey liderliğinde Fransızlara karşı 60 gün müdafaa gösteren şehir Fransız işgal birliklerinin müzakereyi kabul etmesi ile Türk askerlerinin himayesinde gece karanlığında Urfa'yı terk ederek Suruç'a gitmiştir. Urfalılar Fransızlarla yaptığı kahramanca savaş sonucunda Urfa'yı düşman istilasından kurtardılar ve ''Şanlı'' lakabını alarak ''Şanlıurfa'' şerefine nail oldular.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gezi programı yapmak isterseniz, ilk olarak Eyyübiye İlçesindeki, Balıklı Göl Platosu, Hz. Eyyüp Peygamber Makamı, Halepli Mozaik Müzesi, Kurtuluş Müzesi, Şanlıurfa Müzesi, Nemrut Tahtı ve Tarihi Kapalı Çarşı; Karaköprü İlçesindeki, Fırfırlı Cami, Mutfak Müzesi, Oyuncak Müzesi; Harran İlçesindeki, Bazda Mağaraları, Harran Kalesi, Harran Kültür Evleri ve Şuayp Antik Kenti; Haliliye İlçesi'ndeki Göbekli Tepe ve Hızmalı Köprüsü'nü gezebilirsiniz.  Özellikle şehir merkezindeki Balıklı Göl Platosu'na bir gününüzü ayırmanız gerekebilir. Plato içerisinde Balıklı göl, Hz. İbraim'in doğduğu Mevlüt Halil Mağarası, Ateşe Atıldığı Halil-ür Rahman Gölü, Ayn-ı Zeliha Gölü ile kale ve tarihi mekanları bir arada görebilirsiniz. Şehir merkezinden uzaklaşınca Haliliye İlçesi'ndeki Göbekli Tepe'yi de görmenizi tavsiye ederiz.

                                                                                                                                                                                   

LOGO PNG.png

ŞANLIURFA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Şanlıurfa ilimizde Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Eyyübiye, Halfeti, Haliliye, Harran, Hilvan, Karaköprü, Siverek, Suruç ve Viranşehir olmak üzere 13 ilçe vardır. Nüfus yoğunluğu Eyyübiye, Haliliye ve Karaköprü ilçelerinde toplanmaktadır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Şanlıurfa Gap havalimanı 2007 yılında hizmete girmiş olup şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Şanlıurfa otogarı mevcuttur. Ayrıca şehir içi ulaşım ise ilçe minübüsleri ile sağlanmaktadır.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21/47 derece, en düşük sıcaklık -12/+16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Şanlıurfa gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Şanlıurfa'da hediyelik eşyaları Tarihi Kapalı Çarşı yada şehir merkezinde birçok dükkanda bulabilirsiniz. Deri Ceket, İsot, İsot Reçeli, Urfa Fıstığı, Kurut, Nar Pekmezi, Mırra en genel olanlarıdır.

 • Şanlıurfa'da yöresel yemek tatmak isterseniz, herhangi bir restoran yada lokantada aradıklarınıza ulaşabilirsiniz.

 73  ŞIRNAK 

Şırnak Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ŞIRNAK: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Katip Çelebi'nin 17. yy.da yazdığı "Seyahatname" ve rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesinde Cizre, tufandan sonra ikinci kez Hz. Nuh (AS) ve oğulları tarafından inşa edilirken Cizre'nin kızgın sıcağından korunmak için, Şırnak yazlık ve yaylak olarak inşa edilmiştir. Şırnak, Nuh'un Gemisi kalıntılarının olduğu öne sürülen Cudi Dağı'nın Kuzeyinde Şehr-i Nuh adıyla kurulmuş, önceleri Şerneh, daha sonraki yıllarda ise Şırnak adını almıştır.''

Şırnak ili sırasıyla, Gutiler, Babiller, Medler, Asurlar, Persler, Sasaniler, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Moğollar ve Osmanlılar'ın hakimiyetine girmiştir. Gutiler döneminde ilk Cizre suru yapılmıştır. 1386'da Timur ve 1502'den itibaren Safevi hakimiyeti altında yaşayan Uludere, Kanuni Sultan Süleyman döneminde Osmanlı İmparatorluğuna bağlanarak bütün il beyleri gibi içişlerinde serbest bırakılır. Aşiret Beyleri kendi egemenlik haklarını korumak, Osmanlı toprak sisteminin dışında bir sistemle yönetilmek ve seferlere asker yollamak şartıyla İmparatorluğun egemenliğinde Cumhuriyete kadar kalmışlardır. Milli mücadele döneminde büyük başarılar gösteren Cizre'ye Fransızlar gelip şehri savaşsız teslim almak istemişlerse de, halkın direnişi ve silahlanmayı görerek işgalden vazgeçmişlerdir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gümüşhane'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Gümüşhane'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, İkizevler Kent Müzesi, İmera Manastırı, Kent Ormanı ve Kov Kalesi'dir. Daha sonra Kürtün ilçesinde bulunan Kabaktepe Şehitliği ve Örümcek Ormanlarını gezebilirsiniz. Torul ilçesinde bulunan meşhur Karaca Mağarası ve Limni Gölü'ne gidebilirsiniz. Ayrıca Kelkit ilçesindeki Sadak Antik Kenti, Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesi'ni de gezi güzergahınıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır. Gümüşhane engebeli arazileri ve zorlu doğa koşulları sebebiyle gezi noktalarına ulaşımda sorun yaşayabilirsiniz. Bazı noktalara binek aracınız ile gidebilir binek aracınızın erişemediği yerlerde tırmanma yaparak gezinize devam edebilirsiniz. Bu nedenle seyahat programınızı iyi planlamanız gerekmektedir.

LOGO PNG.png

ŞIRNAK ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Şırnak ilimizde Merkez, Beytüşşebap, Cizre, Güçlükonak, İdil, Silopi ve Uludere olmak üzere 7 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Şırnak otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-34 derece, en düşük sıcaklık 13-24 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Şırnak gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Şırnak'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Şırnak kilimi, ipek halılar gibi hediyelik ürünleri alabilirsiniz.

 • Şırnak'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, perde pilavı, suryaz, kutlık, serbidev, kipe, hekehaşandi, şımşipe, bırınzer, fıreydin, meyre, mahmılatık gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.