ELAZIĞ ŞEHRİ

KONU BAŞLIKLARI;

ELAZIĞ TARİHİ

 

Doğu Anadolu Bölgesini batıya bağlayan yolların kavşak noktasında bulunmaktadır. İl Sınırları içindeki en önemli akarsu Fırat ve kollarıdır. 86 Km2 yüzölçümü olan Hazar Gölü, İl merkezine 30 Km. mesafededir. İlimiz Keban, Karakaya, Kralkızı ve Özlüce gibi baraj gölleri ile çevrilidir. Geçmişte karasal iklimin hüküm sürdüğü Elazığ, yapılan ve yapılmakta olan barajların etkisi ile ılıman bir iklime geçiş yapmıştır. Elazığ kent merkezinin geçmişi yeni olmakla birlikte yerleşim olarak bölgenin tarihi oldukça eskidir. Bu nedenle Elazığ'ın tarihinin, devamı durumunda olduğu Harput'un tarihi ile birlikte ele alınması gerekir.

 

Harput ve yöresi, Anadolu'nun en eski yerleşme birimlerinden biridir. Nitekim, Fırat Irmağı'nın çizdiği büyük yay içinde, sulak ve verimli bir ova üzerinde bulunması, doğal kaya sığınakları, kara ve su hayvanlarının bolluğu nedeniyle yöre, Paleolotik (Yontma Taş Devri M.Ö. 10.000) dönemden beri, yerleşme alanıdır. Elazığ ve yöresinin yazılı tarihinin Hitit tabletlerindeki bilgilerle aydınlatıldığı görülmektedir. M.Ö. 2000'lerde yörenin İşuva adıyla anıldığı belirlenmiştir. M.Ö. 12. 7. yüzyıllar arasında yöreye merkezi Van (Tuşpa) olan Urartular hakim olmuştur.Urartu dönemi ile ilgili olarak, Harput Kalesi başta olmak üzere, Altınova Norşuntepe'de ortaya çıkarılan Urartu yerleşmesi, Palu Kalesi, Karakoçan (Bağın) ve İzoli (Kuşsarayı)'ndaki çivi yazılı kitabeler yöredeki Urartu hakimiyetini açıkça ortaya koymuştur. Daha sonra bölgede Medler, Persler, Romalılar, Bizanslılar ve Arapların değişik dönemlerde egemen oldukları görülmektedir.

 

Büyük Selçuklu hakimiyetinin Anadolu'ya kayması ile Harput'un Türk Yurdu olmasında en önemli savaşın Malazgirt Meydan Muharebesi olduğuna şüphe yoktur. 1085 yılında Çubuk Bey tarafından fethedilen Harput'ta Çubukoğulları Beyliği kurulmuştur. Türkler tarafından alınmasına kadar sadece müstahkem bir kale hüviyetinde kalan Harput, Türklerle beraber büyüyen bir şehir haline gelmiştir.Çubukoğulları Beyliği'nin ömrü uzun sürmemiş, 1110 yılında Artuklu Belek Behram Harput ve yöresini ele geçirerek Artukoğulları dönemini başlatmıştır. Belek Gazi, Haçlı seferlerine karşı büyük mücadeleler vermiştir. Artuklu hanedanına, 1234 yılında I. Alaaddin Keykubad tarafından son verilmiş, Harput bu tarihten itibaren Türkiye Selçuklu Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir.

 

Kösedağ Savaşı'ndan sonra Harput, 1243'te İlhanlılar tarafından zaptedilmiş, 1363'te Dulkadiroğullarının, 1465'te Akkoyunluların ve nihayet Çaldıran Savaşı'ndan sonra 1516 yılında Osmanlıların eline geçmiştir. Coğrafi konumu itibariyle tarihin hemen her döneminde önemli bir yerleşim merkezi olan Harput, 1834'te doğu eyaletlerini ıslah etmek üzere görevlendirilen Reşid Mehmed Paşa, ovada yer alan Agavat Mezrası'nı merkez haline getirince, Elazığ Vilayeti'nin merkezi buraya taşınmıştır. Yeni kurulan şehir önceleri eyalet ve bilahare vilayet merkezi olmuş, bir ara Diyarbakır Vilayeti'ne bağlı bir sancak haline gelmiştir. 1875'te müstakil mutasarrıflık, 1879'da tekrar vilayet olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu'nun son yıllarında Malatya ve Dersim sancakları da buraya bağlanmış, 1921'de bu iki sancak Elazığ'dan ayrılmıştır.

 

NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

Elazığ ili Doğu Anadolu Bölgesinin güneybatısında, Yukarı Fırat Bölümünde yer almaktadır. Yüzölçümü 8.455 Km2 si kara, 826 Km2 si baraj ve doğal göl alanları olmak üzere toplam 9.281 Km2 dir.Denizden yüksekliği 1.067 metre olan Elazığ, yeryüzü şekilleri açısından topraklarını dağlık alanlar, platolar ve ovalar oluşturmaktadır. Türkiye topraklarının % 0,12'sini meydana getiren il sahası, 40º 21' ile 38º 30' doğu boylamları, 38º 17' ile 39º 11' kuzey enlemleri arasında kalmaktadır.

Elazığ'a ulaşım yanlızca Kara yolu, Havayolu ve Demiryolu olmak üzere 3 türlüdür.

 

Elazığ Otogarı, Elazığ’ın Merkez ilçesinde Sanayi Mahallesi’nde bulunan terminalin halkı mutsuz eden yanı bulunduğu konum nedeniyle kötü hava şartlarında ulaşımın bir miktar zor olması ve eski yapısı nedeniyle giriş çıkışlarda kolaylık sağlamamasıdır. Bunun farkında olan yetkililer 2013’ün başlarında yeni bir şehirlerarası otobüs terminali için çalışmalara başlamışlardır.

 

Elazığ Havalimanı, Elazığ Havalimanı kent merkezine 12 km uzaklıkta Elazığ- Diyarbakı karayolu üzerinde yer almaktadır. Havalimanı 1938 yılında 09/27 yönünde 1320 m uzunluğunda yedek (emergency) ve 13/31 yönünde 1360 m uzunluğunda ana pist olarak inşasına başlanmış ve 1940 ile 1942 yıllarında tamamlanmıştır. Elazığ Havalimanı 1940 yılında askeri amaçlar için hizmete başlamış ve 1960 yılında sivil kullanıma açılmıştır.

 

Elazığ Tren Garı, Elazığ Merkez'de Cahit Dalokay Bulvarı, Akpınar Mahallesinde bulunmaktadır.

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER (28 Yer Eklendi)

 

Ahi Musa Mescidi

Arkeoloji Müzesi

Alacalı Camii

Arap Baba Mescidi

Ağa Camii

Cimşit Bey Hamamı

Belek Gazi Anıtı

Demirkapı Han

Beyzade Efendi Türbesi

Ekinözü Çeşmesi

Buzluk Mağarası

Esadiye Camii

Ahmet Baba Türbesi

Hazar Gölü Plajı

Golan Kaplıcaları

Hazar Gölü

Harput Kalesi

Hilalkent Camii

Hazar B. Kayak Merkezi

Hoca Hasan Hamamı

Kapalı Çarşı

Sori Şelalesi

Kömürhan Köprüsü

Yusuf Ziya Paşa Camii

Mansur Baba Türbesi

Çırçır Şelalesi

Meryem Ana Kilisesi

Üç Lüleli Çeşme

 

ELAZIĞ'IN NELERİ MEŞHUR?

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

Ağın Leblebisi; 

Kızılcık Şerbeti;

Orcik Şekeri;

Çayda Çıra Heykeli;

Çedene Kahvesi;

Ağın Leblebisi

Kızılcık Şerbeti

Orcik Şekeri

Çayda Çıra Heykeli

Çedene Kahvesi

ELAZIĞ MUTFAĞI

Baklava; 

Ciğer Tiridi;

Dolanger;

Erişte Pilavı;

Etli Tava;

Güveç;

Harput Köfte;

Künçülü Gömme;

Lobik Salatası;

Soğan Dolması;

Tavuk İşkene;

Yumurta Salatası;

Baklava

Etli Tava

Lobik Salatası

Ciğer Tiridi

Güveç

Soğan Dolması

Dolanger

Harput Köfte

Tavuk İşkene

Erişte Pilavı

Künçülü Gömme

Yumurta Salatası

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|