Doğu Anadolu Bölgesi

LOGO PNG.png
 

 04  AĞRI 

Ağrı Şehri.JPG
LOGO PNG.png

AĞRI: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Ağrı, Şehir adını il sınırları içerisinde bulunan Ağrı dağından almaktadır. M. Räsänen ağrı adının Eski Türkçe'de "yüksek" manasına gelen ağrı veya ağru kelimesinden geldiğini belirtmektedir. Ayrıca kelimenin Arapça'da "muhteşem" demek olan ağra ile ilgili olduğu da kaydedilmektedir. Tarihi eser yönünden hayli zengin olan Ağrı'da Urartular'dan kalma eserlerle bilhassa Doğubayazıt yakınlarındaki İshak Paşa Sarayı önemlidir. ''

Ağrı ili sırasıyla, Hititler, Hurriler, Urartular, Kimmerler, Medler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Ermeniler, Gürcüler, Arsaklılar, Artaksıyaslı Krallığı, Abbasiler, Doğu Roma (Bizans), Sökmenli Devleti, Ani Atabekleri, Cengizliler, İlhanlılar, Celaliler, Moğollar, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. I. Dünya Savaşı ile birlikte Ağrı yöresi yeniden Rus işgaline uğramışsa da 1917 Bolşevik ihtilali sonrasında bölge boşaltılmıştır, Fakat Mondros Mütarekesi'yle Osmanlı ordularının silah bırakması, Anadolu'nun bu bölgelerinde yeni olayların başlatılmasına fırsat vermiş, Kazım Karabekir Paşa'nın başarılı askeri harekatı sonunda Ermeniler Gümrü civarında perişan edilmişlerdir. 16 Mart 1921 Moskova ve 13 Ekim 1921 Kars antlaşmalarıyla da bugünkü Türk-Sovyet sınırı tespit edilmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Ağrı şehrimiz zorlu doğa koşulları ve sınırlı gezi noktaları olması itibari ile gezi deneyimi olarak sizi pek tatmin etmeyebilir. Bu nedenle çevre illerde olan gezileriniz için alternatif bir uğrak noktası olarak düşünülebilir. Bunun yanında zorlu doğa koşulları olması sebebiyle kendi aracınız ile seyahat etmeniz daha faydalı olacaktır. Gezi noktaları olarak tavsiye edebileceğimiz bir kaç noktadan birincisi Diyadin ilçesinde bulunan Meya Mağaraları'dır. Bunun yanında asıl gezi deneyimine sahip olacağınız Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Doğubeyazıt Kalesi, Keşişin Bahçesi, Meteor Çukuru, Nuh'un Gemisi Kalıntıları ve İshak Paşa Sarayı'dır. Bu noktaları gezdikten sonra civar şehirlere olan gezi programınıza başlayabilirsiniz. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Ağrı'da az miktarda olan bu eserlerin zorlu doğa koşullarından dolayı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle günübirlik gezi olarak belirli noktaları gezebilirsiniz.

LOGO PNG.png

AĞRI ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Ağrı ilimizde Merkez, Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak olmak üzere 8 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Ağrı Otogarı mevcuttur. İstanbul ve Ankara seferleri olmak üzere Ahmet-i Hani Havalimanı şehir merkezinin 8,5 km güneyinde bulunmaktadır.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 24-30 derece, en düşük sıcaklık 7-12 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ağrı gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Ağrı'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel beyaz bal, otlu peynir, halı ve kilim dokumaları gibi çeşitli hediyelik ürünleri satın alabilirsiniz.

 • Ağrı'da yöresel yemek tatmak isterseniz, abdigör köftesi, selekeli, haşıl, hengel, erişte, kuymak, kete, hasude, yalancı köfte, ayranaşı, halise, murtuğa gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 75  ARDAHAN 

Ardaha_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ARDAHAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Milli Şura Hükümetince Mondros Mütarekesi şartları reddedilmiş, I. Ardahan Kongresi (3-5 Ocak 1919) ve II. Ardahan kongresi (7-9 Ocak 1919) ile kurtuluşa giden yol açılmıştır. Ardahan, Kazım Karabekir Paşa ve Halit Paşa komutasındaki ordumuz tarafından 23 Şubat 1921’de düşman işgalinden kurtarılmıştır. 7 Temmuz 1921 tarihinde Kars iline bağlanmış, Halkın talebi ve SSCB’nin dağılmasıyla İl statüsüne kavuşmuştur.''

Ardahan ili sırasıyla, Kimmerler, Arda Türkleri, Selçuklular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1828-1855 yıllarında Rus işgaline maruz kalan Ardahan, 1878 Berlin Antlaşmasıyla savaş tazminatı yerine Kars ve Batum’la Ruslar’a bırakılmıştır. Esaret altında kalan Ardahan’da yer yer ayaklanmalar olmuş ise de bu ayaklanmalar kanlı bir şekilde bastırılmıştır. 1918 yılında imzalanan Brest-Litovsk Anlaşması ile Osmanlılar’a iade edilmiştir. Böylece Ardahan 40 yıllık Rus hakimiyeti son bulmuştur. 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşmasıyla ordumuzun çekilmesi sonucu Ermeni ve Gürcülerin işgaline uğramıştır. Bunun üzerine Ardahan, 5 Kasım 1918’de ilk Müdafaa-i Hukuk teşkilatımız olarak Kars’ta kurulan Milli Şura adlı geçici hükümete katılmış; 6 ay Ermenilerle, kuzeyde Gürcüler’le mücadele edilmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Artvin gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Zorlu doğa koşullarındaki birçok turizm noktasına ulaşmak için çaba göstermeniz gerekir. Sırasıyla Ardanuç Kalesi, Artvin Kalesi, Ferhatlı Kalesi'ne ulaşmak için çabalamanız gerekir. Bunun yanında doğal güzellikleri ile ilgili olarak Camili Gorgit Tabiat Parkı, Cehennem Deresi Kanyonu, Dilberdüzü Kamp Alanı, Karagöl Tabiat Parkı, Kent Ormanı, Maral Şelalesi, Mençuna Şelalesi, Yıldız Gölü görebilmenizi tavsiye edebileceğimiz turizm noktalarıdır. Tarihi geçmişine dayanan birçok kültürün kalıntılarına burada rastlamanız mümkün. Bunlardan Barhal Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Porta Manastırı, Tibeti Kilisesi, Rabat Kilisesi, İşhan Kilisesi görebileceğiniz tarihi kalıntılardır. Ayrıca şehir deneyimleriniz için Cam Teras, Hopa Müzesi, Yaşam Tarzı Müzesi'ni gezmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

ARDAHAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Ardahan ilimizde Merkez, Çıldır, Damal, Göle, Hanak ve Pasof olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Ardahan otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-25 derece, en düşük sıcaklık 4-9 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ardahan gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Ardahan'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Hanak Balı, kaşar peyniri, tel peyniri, tereyağ, Damal bebeği gibi hediyelik ürünleri alabilirsiniz.

 • Ardahan'da yöresel yemek tatmak isterseniz, hasuta, helle aşı, kaygana, keleçoş, kuymak, lalanga, peynir eritme, pişi, sütlaç, un helvası, elma dolması gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.                                                                                                                                                                                                                                                                  

 12  BİNGÖL 

Bingöl Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BİNGÖL: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Cumhuriyet tarihinden bu yana Bingöl il genelinde 6 ölümcül deprem yaşandı ve bu depremlerde toplam bin 538 vatandaş hayatını kaybetti. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde;    “Bir avcı, bir kuş vurmuş, oııu gölde temizlerken, kuş canlanmış ve göle dalıp kaybolmuş. Gölün ab-ı hayat kaynağı olduğu meydana çıkmıştır. Bu sır meydana çıkınca Allah’ın emriyle bin parçaya bölünmüş ve hangisinin ab-ı hayat kaynağı olduğu bilinmez olmuş.''

Bingöl ili sırasıyla, Mitaniler, Hititler, Urartular, Asurlular,  Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Selefidisler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğollar, Akkoyunlular, ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bingöl Osmanlılar için önemli bir yere sahipti. Birinci Cihan Harbi başlayınca Osmanlı Devleti de harbe girdi. 1915 yılında Ruslar taarruza geçerek Eleşkirt, Malazgirt ve Pasin’lere kadar ilerledi. 9 Eylül’de Kara-Baba Tepesini elde etmek isteyen Ruslar taarruza geçti. Demlek, Tümük Ovasındaki mevzilerimizi elde ederek Karababa’nın kuzeyine geldiler. Fakat 34. Alayın taarruzu ile Ruslar tamamen geri çekilmeye mecbur edildi. 7 Aralık 1917’de Rusya’da çıkan ihtilal üzerine Erzincan’da Ruslarla mütareke imza edilerek Ruslar doğu illerimizi terk ettiler.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bartın'ın en önemli turizm beldesi Amasra İlçesi'dir. Amasra'da gezebileceğiniz bir çok yer vardır. Bunlardan başlıcaları Amasra Feneri, Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Cenova Şatosu, Delikli Şili, Direkli Kaya, Gürcüoluk Mağarası, Kemerdere Köprüsü, Kuşkayası Yol Anıtı, Çekiciler Çarşısı'dır. Bunlardan sonra Batın Merkez İlçesi'nde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Güzelcehisar Lav Sütunları, Batın Kent Müzesi gezebileceğiniz önemli turizm noktalarıdır. Aynı zamanda Ulus'da bulunan Ulukaya Şelalesi, Kurucaşile'de bulunan Göldere Şelalesi de gezebileceğiniz diğer doğal harikalardır. Genel anlamda Bartın'a gelmek istediniz de ekibimiz olarak size tavsiyemiz Merkez'de bulunan gezi noktalarını görmeniz ve Amasra'da konaklayarak manzarası ve atmosferi ile harika olan bu turizm beldesini tadını çıkartarak gezmeniz. Bartın'da yapabileceğiniz geziler belirli noktalarda sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle Safranbolu'yu da görmenizi tavsiye ederiz.

LOGO PNG.png

BİNGÖL ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bingöl ilimizde Merkez, Adaklı, Genç, Karlıova, Kiğı, Solhan, Yayladere ve Yedisu olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Bingöl otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-35 derece, en düşük sıcaklık 8-19 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bingöl gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bingöl'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bingöl balı, dut pekmezi gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Bingöl'de yöresel yemek tatmak isterseniz, baklava, gömme, kabak tatlısı, kaburga dolması, kadayıf, kalbur hurması, keldoş, kuru dolma, mastuva, sorina pel, su böreği, tutmaç çorbası, içli köfte gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

 13  BİTLİS 

Bitlis_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

BİTLİS: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Bitlis İsmi, Makedonya Kralı Büyük İskender’in, şehirdeki kaleyi yaptırttığı komutanlarından Bedlis’ten gelmektedir. Tarihsel yapıların ağırlıkta olduğu bir vadi içinde kurulduğundan “ Vadideki Güzel Şehir” diye anılır.Bitlis, birinci dünya savaşıyla beraber Anadolu'da işgal edilen vilayetler içinde istiklaline kavuşan ilk şehirdir. Bu kurtuluş, milli mücadelenin ilk kıvılcımıdır.''

Bitlis ili sırasıyla, Urartular, Asurlar, Medler, Hititler, Persler, Makedona Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Moğollar, Harzemşahlar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı Devleti 1912 yılında başlayan Balkan Harbi'nden yenik çıkmıştı. Birçok toprak kaybının yanında çok sayıda asker ve malzeme kaybına uğramıştı. Balkan Harbi'nin yaraları sarılmadan Almanların oyunuyla I. Dünya Harbi'nin içine girilmiştir. Birçok cephede birden savaşmak zorunda kalan Türk milleti, çok canlara mal olmuş, çok acılar çekmiş olduğu bir Kafkas Cephesi yaşamıştır. 1 Ağustos 1916 tarihinde Mustafa Kemal tarafından taarruz emri verilmiş, 8 Ağustos 1916 tarihinde Bitlis sabah 05'de istiklaline kavuşmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bayburt'u gezmek için uzunca bir seyahatten sonra bir kaç günde gezebileceğiniz turizm noktalarına sahip şehrimizdir. Dağlık bir alana sahip olduğundan ve geçmişte yaşamış kültürel zenginliklere sahip olduğu için turizm açısından farklı kültürel tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Önerebileceğimiz gezilecek yerler, Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Buz Mağarası, Dede Korkut Kümbeti, Korgan Köprüsü, Sarıkayalar Şelaleleri, Çımağıl Mağarası, Şehit Osman Türbesi Bayburt Merkez ilçesinde gezebileceğiniz turizm noktalarıdır. Ayrıca, Aydıntepe ilçesinde Soğanlı Geçidi ve Yeraltı Şehri'ni de görmenizi tavsiye ederiz. Bayburt gezisi kısa sürecek olması sebebiyle Karadeniz Turu olarak gezi programınıza eklemeniz daha faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca konaklamalı bir seyahat yapmak isterseniz rezervasyonunuzu önceden ayarlamanız ve gezilecek yerler hakkında detaylı bir inceleme ile listenize almanız daha faydalı olacaktır.

LOGO PNG.png

BİTLİS ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bitlis ilimizde Merkez, Adilcevaz, Ahlat, Güroymak, Hizan, Mutki ve Tatvan olmak üzere 7 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bitlis otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 24-29 derece, en düşük sıcaklık 11-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bitlis gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bitlis'te hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bitlis balı, ceviz reçeli, ceviz, Ahlat bastonu, toprak ürünleri ve yçresel ayakkabılar gibi belirli ürünleri almanız mümkündür

 • Bitlis'te yöresel yemek tatmak isterseniz, büryan kebabı, ciğer taplaması, halise, has dolması, katıklı dolma, keledoş, çorti aşı ve içli köfte gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                            

 23  ELAZIĞ 

Elazığ Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ELAZIĞ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Elazığ, eski Harput 'un devamı niteliğindedir. 19.yüzyılın ikinci yarısında ve 20.yüzyılın başlarında Ermeniler arasında Protestanlığı yaymaya çalışan Amerikan Misyonerleri buraya yerleşmişler ve 1876'da bir de kolej açmışlardır. I. Dünya Savaşı sırasında şehrin ermeni nüfusu başka yerlere nakledilirken Müslümanların bir çoğu aşağıdaki Mamuretulaziz'e göçmüş, böylece Harput bir harabe şehir haline dönüşmüştür.''

Elazığ ili sırasıyla, Hitiler, Urartular, Medler, Persler, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans),  Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Harput, son olarak 1516’da Çaldıran Zaferi sonrası Yavuz Selim tarafından fethedilerek Osmanlı topraklarına katılmıştır. Harput, 1834 yılından itibaren ovada yer alan ve o zamanki adı ile Agavat Mezrası olan bugünkü Elazığ’a taşınmaya başlamıştır.  Dönemin valisi İzzet Paşa’nın teklifiyle “Mamurat-ül Aziz” ismini alan, ancak söylenmesi daha kolay olduğu için “Elaziz” olarak anılan şehir, 1937 yılında Atatürk tarafından 2. defa ziyaret ediliyor. İlk gelişi 2. Ordu Komutanı rütbesiyle 1916’da. Atatürk’ün 2. Ordu Karargahı’nda, silah arkadaşları ile Kurtuluş Savaşı'nı başlatma kararı aldığı, bir bakıma Kurtuluş Savaşı'nın fikren Elazığ’da doğmuş olduğu kabul ediliyor.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bolu ilimizde muhteşem manzaralara sahip Abant gölü, Çubuk gölü, Karamurat gölü, Seben gölü, Akkayalar traverterleri ve Yedi göller milli parkı önerebileceğimiz yerlerdir. Bunun yanında tarihi ve manevi değerlere sahip Akşemseddin Türbesi, Armutçular Konağı, Ceneviz Kalesi, Kaya Evleri, Keçi Kalesi, Zafer Kulesi, Çeltikdere Kilisesi gezebileceğiniz bazı turistik yerlerdir. Ayrıca Bolu tarihini daha iyi anlamak için Bolu Müzesi önerebileceğimiz en iyi yerdir. Bolu'da iklim koşulları diğer şehirlerimize göre daha soğuk olacağı için seyahat çantalarınızı hazırlarken bu koşulları da dikkat almanızda fayda vardır. Ayrıca gezilecek yerleri kendi aracınızla gezmek ve konaklama yapmak daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Konaklama yapacağınız yeri iyi bir araştırma ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Gezi noktaları açısından daha çok doğal manzaralar ve geçmiş tarihi yapıları ile sınırlı kalan bu şehir tavsiye edebileceğimiz bir yerdir.

LOGO PNG.png

ELAZIĞ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Elazığ ilimizde Merkez, Ağın, Alacakaya, Arıcak, Baskil, Karakoçan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice olmak üzere 11 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Elazığ otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-34 derece, en düşük sıcaklık 9-19 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Elazığ gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Elazığ'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Ağın leblebisi, kızılcık şerbeti, orcik şekeri, çedene kahvesi, çayda çıra heykeli gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Elazığ'da yöresel yemek tatmak isterseniz, ciğer tiridi, baklava, dolanger, erişte pilavı, etli tava, güveç, Harput köfte, künçülü gömme, lobik salatası, soğan dolması, yumurta salatası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 24  ERZİNCAN 

Erzincan_Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ERZİNCAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''I. Dünya Savaşı'nda Sarıkamış Savaşı'nın galibi General Nikolay Yudeniç komutasındaki Rus Kafkasya Ordusu 1915 yılında Anadolu'ya taaruza geçmiş ve Erzincan'a kadar ilerlemiştir. 11 Ocak 1918 de Rus askerleri bölgeden çekilmiş ancak Ermeni çeteleri bir çok katliama sebep olmuştur. Kazım Kara Bekir komutasındaki askeri birlikler 13 Şubat 1918 de Erzincan'ı 22 Şubat 1918 de Tercan'ı ermeni silahlı güçlerinden kurtarmışlardır.''

Erzincan ili sırasıyla, Urartular, Hititler, Medler, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, İlhanlılar, Eretna Devleti, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 11 Ağustos 1473 tarihinde, Fatih Sultan Mehmet ve 100 bin kişilik Osmanlı ordusu ile Uzun Hasan ve 70 bin kişilik Akkoyunlu ordusu arasında gerçekleşen Otlukbeli Savaşı'nda kazanan Osmanlılar bölge üzerinde tam bir hakimiyet kurmamışlar, bir süre yerel beylerin yönetiminde bırakılmış, 1514'de Yavuz Sultan Selim tarafından savaşsız bir şekilde Osmanlı devletine katılmıştır. Tarih öncesi çağlarda Urartu egemenliğinde olan bölge doğu-batı, güney-güneybatı yol güzergahlarında olması ve tarihi İpek Yolu’nun Erzincan’dan geçmesi sebebiyle tarih boyunca önemini korumuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Çorum'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Çorum'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Gerdek Kaya Mezarı, Alacahöyük Ören Yeri, Alacahöyük Müzesi, Hattuşa Antik Kenti ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'dır. Buraları tamamladıktan sonra Boğazköy Müzesi'ne bir bakabilirsiniz. Buraları tamamlamanız neredeyse 1 gün sürüyor. Bir sonraki gün Çorum Müzesi, Çorum Kalesi, Çorum Saat Kulesini gezdikten sonra İskilip'e doğru ilerleyerek İskilip Kalesi, İskilip Kaya Mezarını gezebilirsiniz. Osmancık yolu üzerindeki Laçin İlçesinde bulunan Laçin Kaya Mezarlarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan Osmancık ilçesindeki Osmancık Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü'ne doğru yol alarak buraları da gezebilirsiniz. Gezinizin 3. gününde İncesu Kanyonu, Kybele Kabartması, Şapinuva Ören Yeri'ni gezdikden sonra gezi turunuz büyük bir kısmı tamamlanmış demektir.

LOGO PNG.png

ERZİNCAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Erzincan ilimizde Merkez, Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan ve Üzümlü olmak üzere 9 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Binali Yıldırım otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-32 derece, en düşük sıcaklık 6-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Erzincan gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Erzincan'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Erzincan balı, fasülyesi, leblebisi, pekmezi, halısı, tulum peyniri, sakı elması ve bakır işlemeli ürünlerini alabilirsiniz.

 • Erzincan'da yöresel yemek tatmak isterseniz, civil fasulye mıhlası, gasefe, pestil, sigara böreği, sırın, zeytinyağlı patlıcan, erzincan çorbası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 25  ERZURUM 

Erzurum Şehri.JPG
LOGO PNG.png

ERZURUM: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Hititler'in sınır bölgesinde olan Erzurum'un pek çok savaşlara sahne olmasının sebebi tarihi göç ve istila yolları üzerinde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Türk İstiklal Harbi , Milli Mücadele, Milli Birlik ve Bağımsızlık Hareketinin temeli 23 Temmuz 1919 'da Erzurum 'da toplanan ve Erzurum Kongresi 'nde alınan kararları ile atılmıştır. İstiklal Harbi sürecinde Erzurum 'un tarihi yeri ve önemi çok büyüktür.''

Erzurum ili sırasıyla, Hurriler, Asurlar, Kimmerler, İskiter, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Moğollar, İlhanlılar, Eretnalılar, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Erzurum , 1828- 1829, 1878 ve 1916 'da üç defa Rus istilasına uğramıştır. Rusların çok büyük tahribatlar yaptığı bu istilalar geçici olmuştur. 1877-1878 'de Gazi Ahmet Muhtar Paşa, Ruslar'ı doğuda birkaç defa bozguna uğratmış, Rusların sürekli takviye almaları sonucu Ruslar'ın lehine gelişmiştir. Rus devrimi üzerine Ruslar, Erzurum'u terk ederken şehri Ermeni çetelerine teslim ettiler. Ermeniler burada çok katliam yapmıştır. Nihayet Türk Ordusu 15'inci Kolordu Komutanı Kazım Karabekir, Erzurum 'da Ermeni çetelerine galip geldi ve Erzurum'u Ermeni işgalinden kurtardı.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Düzce'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Düzce'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Aydınpınar şelalesi, kentpark, Konuralp antik tiyatrosu, Konuralp müzesi ve Samandere şelalesidir. Buraları tamamladıktan sonra Akçakoca ilçesindeki, Aktaş Şelalesi, Ceneviz Kalesi, Cumayanı Mesire Alanı, Fakıllı Mağarası, Kurugöl Kanyonu'na bakabilirsiniz. Daha sonra Gölyaka ilçesinde bulunan, Efteni Gölü, Gölyaka Kültür Parkı, Güzeldere Şelalesi'ne uğrayabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Cumayeri ilçesindeki Harmankaya Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi ve Sarıkaya Mağarası da gezebileceğiniz doğa harikalarındandır. Düzce gezi yeri itibari ile doğal zenginliklere sahip birçok yeri barındırmaktadır.

LOGO PNG.png

ERZURUM ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Erzurum ilimizde Aşkale, Aziziye, Çat, Hınıs, Horasan, İspir, Karayazı, Karaçoban, Köprüköy, Narman, Palandöken, Olur, Oltu, Pazaryolu, Pasinler, Şenkaya, Tekman, Tortum, Uzundere ve Yakutiye olmak üzere 20 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Erzurum otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-27 derece, en düşük sıcaklık 6-11 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Erzurum gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Erzurum'da hediyelik olarak götürebileceğiniz ispir fasulyesi, oltu taşı tespih, ehram kumaşından ürünler, kıtlama şekeri, yöresel takılar gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Erzurum'da yöresel yemek tatmak isterseniz, ayranaşı, cağ kebabı, kadayıf dolması, su böreği, tatar böreği, ispir fasulyesi, şalgam dolması, lalanga, çiriş yemeği gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                  

 30  HAKKARİ 

Hakkari Şehri.JPG
LOGO PNG.png

HAKKARİ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Bugün Hakkâri olarak tanınan şehrin eski adı Çölemerik’tir. Hakkâri adı, 639 yılında ilk Müslüman Arap akınları yöreye ulaştığı sırada bu bölge için kullanılan Hakariyye’den (Hakkariyye) kaynaklanır. Bir bölge adı olarak Hakkâri, Van gölünün güney kıyıları yakınından başlayarak günümüzde Türkiye sınırları dışında kalan dağlık kesimleri de içine alan çok engebeli bir yöreyi, Çölemerik ise buranın merkezi olan kasabayı niteler.''

Hakkari ili sırasıyla, Sümerler, Akadlar, Urartular,  Asurlar, Medler, Babiller, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Silveskoslar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Moğollar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. II.Abdulhamid, Doğu Anadolu'da otorite sağlamak, yeni bir toplumsal ve siyasal yapı oluşturmak, Ermeniler'in çalışmalarına engel olurken Ermeniler ile Müslüman halk arasındaki dengeyi koruyabilmek için, doğudaki aşiretlerle iyi ilişkiler geliştirmenin zorunlu olduğuna inanıyordu. Hamidiye Alayları, II. Abdulhamid'in amaçladığı, Doğu Anadolu'nun bütünlüğünü sağlamamış, I.Dünya Savaşı ve Milli Mücadele yıllarında bölgenin savunmasına katkıda bulunmuştur. Hamidiye Alayları'na tanınan bazı ayrıcalıklar pek çok aşiretin alaylara katılmasına neden olmuştur.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Giresun'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Giresun'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Giresun Adası'nı gezmenizdir. Merkez ilçede bulunan, Çocuk Kütüphanesi, Giresun Kalesi, Giresun Müzesi, Meryem Ana Kaya Tapınağı gezilmesi gerekenler arasındadır. Daha sonra Bulancak ilçesinde bulunan Acısu Kaya Kilisesi'ni görebilirsiniz. Yağlıdere ilçesinde bulunan Ağa Köprüsü görülmesini tavsiye edebileceğimiz yerler arasındadır. Şebinkarahisar ilçesindeki Atatürk Evi, Meryem Ana Manastırı, Şebinkarahisar Kalesi'ni de görebilirsiniz. Espiye ilçesinde bulunan Andoz Kalesi de tavsiye edebileceğimiz eski medeniyet kalıntılarındandır. Tirebolu ilçesinde bulunan Bedrama Kalesi ve Tirebolu Kalesi Giresun geziniz için daha fazla anlam katacak yerler arasındadır. Gezi noktaları arasında mesafe olması sebebiyle binek aracınız ile gezmenizi öneririz.

LOGO PNG.png

HAKKARİ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Hakkari ilimizde Merkez, Çukurca, Şemdinli, Yüksekova ve Derecik olmak üzere 5 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Hakkari otogarı mevcuttur.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 26-31 derece, en düşük sıcaklık 14-18 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Hakkari gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Hakkari'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel karakovan balı, kök boyası halıları gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Hakkari'de yöresel yemek tatmak isterseniz, aside tatlısı, cembeli tatlısı, doğaba, gulul, hekerun, keledoş, keşkek, kiris, lalaped, parmak kebabı, sengeser, tandır ekmeği gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

 76  IĞDIR 

Iğdır Şehri.JPG
LOGO PNG.png

IĞDIR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''1914 yılında I. Dünya Savaşı başladığında Enver Paşa'nın 100.000 kişilik bir orduyla yola çıksa da Sarıkamış Faciası sebebiyle herhangi bir ilerleme kaydedilememiştir. Ermenistan, 17 Kasım 1920'de Kâzım Karabekir'in öne sürdüğü barış şartlarını kabul etmiş ve bunun üzerine 22 Kasım 1920'de Gümrü'de barış gör&u