Doğu Anadolu Bölgesi

 

 04  AĞRI 

AĞRI: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Ağrı, Şehir adını il sınırları içerisinde bulunan Ağrı dağından almaktadır. M. Räsänen ağrı adının Eski Türkçe'de "yüksek" manasına gelen ağrı veya ağru kelimesinden geldiğini belirtmektedir. Ayrıca kelimenin Arapça'da "muhteşem" demek olan ağra ile ilgili olduğu da kaydedilmektedir. Tarihi eser yönünden hayli zengin olan Ağrı'da Urartular'dan kalma eserlerle bilhassa Doğubayazıt yakınlarındaki İshak Paşa Sarayı önemlidir. ''

Ağrı ili sırasıyla, Hititler, Hurriler, Urartular, Kimmerler, Medler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Ermeniler, Gürcüler, Arsaklılar, Artaksıyaslı Krallığı, Abbasiler, Doğu Roma (Bizans), Sökmenli Devleti, Ani Atabekleri, Cengizliler, İlhanlılar, Celaliler, Moğollar, Karakoyunlular, Akkoyunlular ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. I. Dünya Savaşı ile birlikte Ağrı yöresi yeniden Rus işgaline uğramışsa da 1917 Bolşevik ihtilali sonrasında bölge boşaltılmıştır, Fakat Mondros Mütarekesi'yle Osmanlı ordularının silah bırakması, Anadolu'nun bu bölgelerinde yeni olayların başlatılmasına fırsat vermiş, Kazım Karabekir Paşa'nın başarılı askeri harekatı sonunda Ermeniler Gümrü civarında perişan edilmişlerdir. 16 Mart 1921 Moskova ve 13 Ekim 1921 Kars antlaşmalarıyla da bugünkü Türk-Sovyet sınırı tespit edilmiştir.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Ağrı şehrimiz zorlu doğa koşulları ve sınırlı gezi noktaları olması itibari ile gezi deneyimi olarak sizi pek tatmin etmeyebilir. Bu nedenle çevre illerde olan gezileriniz için alternatif bir uğrak noktası olarak düşünülebilir. Bunun yanında zorlu doğa koşulları olması sebebiyle kendi aracınız ile seyahat etmeniz daha faydalı olacaktır. Gezi noktaları olarak tavsiye edebileceğimiz bir kaç noktadan birincisi Diyadin ilçesinde bulunan Meya Mağaraları'dır. Bunun yanında asıl gezi deneyimine sahip olacağınız Doğubeyazıt ilçesinde bulunan Doğubeyazıt Kalesi, Keşişin Bahçesi, Meteor Çukuru, Nuh'un Gemisi Kalıntıları ve İshak Paşa Sarayı'dır. Bu noktaları gezdikten sonra civar şehirlere olan gezi programınıza başlayabilirsiniz. Çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Ağrı'da az miktarda olan bu eserlerin zorlu doğa koşullarından dolayı olduğu bir gerçektir. Bu nedenle günübirlik gezi olarak belirli noktaları gezebilirsiniz.

AĞRI ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Ağrı ilimizde Merkez, Diyadin, Doğubayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak olmak üzere 8 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Ağrı Otogarı mevcuttur. İstanbul ve Ankara seferleri olmak üzere Ahmet-i Hani Havalimanı şehir merkezinin 8,5 km güneyinde bulunmaktadır.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 24-30 derece, en düşük sıcaklık 7-12 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ağrı gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Ağrı'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel beyaz bal, otlu peynir, halı ve kilim dokumaları gibi çeşitli hediyelik ürünleri satın alabilirsiniz.

 • Ağrı'da yöresel yemek tatmak isterseniz, abdigör köftesi, selekeli, haşıl, hengel, erişte, kuymak, kete, hasude, yalancı köfte, ayranaşı, halise, murtuğa gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 75  ARDAHAN 

ARDAHAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Artvin'de coğrafi yapısının elverişsiz olması sebebiyle önemli arkeolojik çalışmalar yapılamamıştır. Eski adı Çoruh olan bu ilimiz Osmanlı-Rus harplerinde çok sayıda şehit vermiştir. Yörenin en önemli özelliklerinden biri doğal ürünlere sahip olmasıdır. Doğal güzellikleri ile saklı bir cennet olan Artvin zorlu doğa koşulları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır.''

Artvin ili sırasıyla, Hurriler, Hititler, Urartular, İskitler,  Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, İlhanlılar, ve Osmanlı Devleti'nin himayesine geçmiştir. 1828 Osmanlı-Rus harbi sonucu imzalanan Edirne Antlaşması ile Ahıska Osmanlı Devleti'nin elinden çıkmıştır. Yine 1877-78 yılları arasında  Osmanlı-Rus Harbi (93 Harbi)'nde 800 den fazla şehit veren Osmanlı Devleti barış teklifinde bulunmak zorunda kaldı. İmzalanan 29 Maddelik Ayastefanos Antlaşması'ndaki tazminatı ödeyemeyen Osmanlı Devleti, Kars, Ardahan ve Batum'u Rusya'ya tazminat karşılığı vermek zorunda kalmıştır. Birçok antlaşma yapılmasına rağmen Mondoros Ateşkes Antlaşması ile sınırlarına geri çekilen Osmanlı Devleti'nden sonra Kars Antlaşması ile Kars, Ardahan Türkiye'de Batum ise Gürcistan'da kalmıştır.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Artvin gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Zorlu doğa koşullarındaki birçok turizm noktasına ulaşmak için çaba göstermeniz gerekir. Sırasıyla Ardanuç Kalesi, Artvin Kalesi, Ferhatlı Kalesi'ne ulaşmak için çabalamanız gerekir. Bunun yanında doğal güzellikleri ile ilgili olarak Camili Gorgit Tabiat Parkı, Cehennem Deresi Kanyonu, Dilberdüzü Kamp Alanı, Karagöl Tabiat Parkı, Kent Ormanı, Maral Şelalesi, Mençuna Şelalesi, Yıldız Gölü görebilmenizi tavsiye edebileceğimiz turizm noktalarıdır. Tarihi geçmişine dayanan birçok kültürün kalıntılarına burada rastlamanız mümkün. Bunlardan Barhal Kilisesi, Dolishane Kilisesi, Porta Manastırı, Tibeti Kilisesi, Rabat Kilisesi, İşhan Kilisesi görebileceğiniz tarihi kalıntılardır. Ayrıca şehir deneyimleriniz için Cam Teras, Hopa Müzesi, Yaşam Tarzı Müzesi'ni gezmenizi tavsiye ederiz.

ARDAHAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Artvin ilimizde Merkez, Ardanuç, Arhavi, Borçka, Hopa, Kemalpaşa, Murgul, Şavşat ve Yusufeli olmak üzere 9 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Artvin otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-26 derece, en düşük sıcaklık 11-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Artvin gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Artvin'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Anzer Balı, dut pekmezi, kara hurma, pestil-köme, tereyağ, çam sakızı, çay, zeytin,  gibi hediyeliklerini alabilirsiniz. Ayrıca, folklorik bebekler, ahşap eşyalar, yöresel kilimler, taş bebekler de hediyelik eşya olarak alabileceğiniz alternatifler arasındadır.

 • Artvin'de yöresel yemek tatmak isterseniz, hamsi buğlama, hamsili ekmek, kara lahana sarması, laz böreği, Artvin pidesi, cağ kebabı, silor, turşulu pilav, katmer, kaymaklı börek, hinkal, kabaklı pilav gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 12  BİNGÖL 

BİNGÖL: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Homeros İlyada adlı eserinde bu yörede Paflagonyalılar’ın oturduğunu yazar ve bunların Parthenios çayı çevresindeki ünlü saraylarından bahseder. Bartın ırmağı çevresinde bulunduğu belirtilen bu sarayların bugünkü Bartın’ın yerinde mi, yoksa ona yakın Amasra veya yine bu ırmak çevresindeki başka bir yerde mi olduğunu tesbit etmek şimdilik mümkün görünmemektedir.''

Bartın ili sırasıyla, Gaskalar, Hititler, Frigler, Fenikeliler,  Kimmerler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Candaroğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bartın Irmağının antik çağdaki adı olan PartheniosYunan mitolojisinde,Tanrıların Babası Okeanos’ un çocukları olan yüzlerce tanrıdan birisi ve “Sular Tanrısı “ dır. ”Sular İlahı veya Muhteşem Akan Su “anlamlarına gelir. Romalılar devrinde Bartın Çayına Parthenius deniliyordu. Çayın kıyısında kurulan şehre ise Parthenia adı verildi.  Bu isim zamanla Bartın’a dönüşmüştür. Şehirden geçen Bartın Çayı'ndan denize gemiyle gidilebilir. Türkiye'de deniz trafiğine uygun tek deredir.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bartın'ın en önemli turizm beldesi Amasra İlçesi'dir. Amasra'da gezebileceğiniz bir çok yer vardır. Bunlardan başlıcaları Amasra Feneri, Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Cenova Şatosu, Delikli Şili, Direkli Kaya, Gürcüoluk Mağarası, Kemerdere Köprüsü, Kuşkayası Yol Anıtı, Çekiciler Çarşısı'dır. Bunlardan sonra Batın Merkez İlçesi'nde bulunan Güzelcehisar Kalesi, Güzelcehisar Lav Sütunları, Batın Kent Müzesi gezebileceğiniz önemli turizm noktalarıdır. Aynı zamanda Ulus'da bulunan Ulukaya Şelalesi, Kurucaşile'de bulunan Göldere Şelalesi de gezebileceğiniz diğer doğal harikalardır. Genel anlamda Bartın'a gelmek istediniz de ekibimiz olarak size tavsiyemiz Merkez'de bulunan gezi noktalarını görmeniz ve Amasra'da konaklayarak manzarası ve atmosferi ile harika olan bu turizm beldesini tadını çıkartarak gezmeniz. Bartın'da yapabileceğiniz geziler belirli noktalarda sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle Safranbolu'yu da görmenizi tavsiye ederiz.

BİNGÖL ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bartın ilimizde Merkez, Amasra, Kurucaşile, Ulus, 4 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bartın otogarı mevcuttur. Uzay mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 22-28 derece, en düşük sıcaklık 10-16 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bartın gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bartın'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel el dokumaları, gemi maketi ve tel kırma gibi  eserlerini hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

 • Bartın'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Amasra salatası, kabak burması, pirinçli mantı, pum pum çorbası, yumurtalı isbut gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

 13  BİTLİS 

BİTLİS: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Bayburt, Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde Yusufeli ile Şebinkarahisar arasında ki dağlık hat boyunca uzanan bölge; Urartu'nun Baş Tanrı'sı olan Khalt'ın izinden gidenlerin yurdu anlamına Haldiya olarak tarih boyunca adlandırılmıştır. eri geçmişin karanlık çağlarına ışık tutmaktadır. Darül Celal adı ile anılan ve iktisadi bakımdan canlılık kazanan şehir aynı zamanda bir kültür merkezi konumundaydı.''

Bayburt ili sırasıyla, Azziler, Hayasalar, Hattiler, Hititler, Urartular, İskitler, Pontos, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Saltuklu Beyliği, Danişmentliler, Selçuklular, Eretnaoğulları, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Şehir 1828-1829 Osmanlı-Rus savaşı esnasında Rus birliklerinin işgaline uğradı. 1878 ve 1916'da Ruslar tarafından yeniden işgal edilen Bayburt bu işgaller sırasında önemli oranda tahrip edildi. Marko Polo, Moğolistan seferi sırasında Bayburt'tan geçerek bölgede zengin gümüş madeni yataklarının bulunduğunu belirtmiştir. 1927'ye kadar Erzurum'a bağlı olan Bayburt bu tarihte Gümüşhane'ye bağlandı. 1989 yılında ise il statüsüne kavuşmuştur.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bayburt'u gezmek için uzunca bir seyahatten sonra bir kaç günde gezebileceğiniz turizm noktalarına sahip şehrimizdir. Dağlık bir alana sahip olduğundan ve geçmişte yaşamış kültürel zenginliklere sahip olduğu için turizm açısından farklı kültürel tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Önerebileceğimiz gezilecek yerler, Baksı Müzesi, Bayburt Kalesi, Buz Mağarası, Dede Korkut Kümbeti, Korgan Köprüsü, Sarıkayalar Şelaleleri, Çımağıl Mağarası, Şehit Osman Türbesi Bayburt Merkez ilçesinde gezebileceğiniz turizm noktalarıdır. Ayrıca, Aydıntepe ilçesinde Soğanlı Geçidi ve Yeraltı Şehri'ni de görmenizi tavsiye ederiz. Bayburt gezisi kısa sürecek olması sebebiyle Karadeniz Turu olarak gezi programınıza eklemeniz daha faydalı olacağı görüşündeyiz. Ayrıca konaklamalı bir seyahat yapmak isterseniz rezervasyonunuzu önceden ayarlamanız ve gezilecek yerler hakkında detaylı bir inceleme ile listenize almanız daha faydalı olacaktır.

BİTLİS ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bayburt ilimizde Merkez, Aydıntepe ve Demirözü olmak üzere 3 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bayburt otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Ağustos ayları arasında; en yüksek sıcaklık 23-27 derece, en düşük sıcaklık 8-11 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bayburt gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bayburt'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Bayburt balı, erham ürünleri, kuşburnu çayı ve kuşburnu reçeli gibi belirli ürünleri almanız mümkündür

 • Bayburt'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, kara lahana çorbası, galacoş yemeği, kara pancar, kesme çorbası, lor dolması, tatlı çorbası, tel helvası, yalancı dolması gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.                                     

 23  ELAZIĞ 

ELAZIĞ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Mondros Mütarekesi’nin yürürlüğe girmesi ve İzmir’in işgal edilmesinin ardından Bolu yöresinde ilk Müdafa-i Hukuk Cemiyeti Gerede’de örgütlendi. Bolu 1. Dünya Savaşı’nda ve sonrasında düşman işgaline uğramadı fakat maddi zarar gördü. Zengin doğal güzellikleri ve zorlu iklim koşulları sebebiyle Anadolu'dan Avrupa'ya açılan bir kapı olan şehir turizm noktaları açısından yeterli bir konumdadır.''

Bolu ili sırasıyla, Bebrikler, Bitinya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans),  Anadolu Selçukluları, İlhanlılar ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bolu Osman Gazi döneminde (1299-1324) Konur Alp tarafından Osmanlı topraklarına katıldı ve sancak merkezi yapıldı. 1324-1692 yılları arasında Bolu'yu sırasıyla yöneten sancak beyleri Konur Alp, Gündüz Alp, I. Süleyman (Kanuni) ve Zor Mustafa Paşa'dır.  Roma döneminde Bithynium olarak anılan kente İmparator Claudius’un hüküm sürdüğü yıllarda Claudiopolis adı verildi. Bir piskoposluk merkezi olan ve Bizans döneminde Polis denen kenti, 11. yüzyılda yöreye gelmeye başlayan Türkmenler Bolu olarak adlandırdılar. Batı Anadolu ağzı kullanılmaktadır.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Bolu ilimizde muhteşem manzaralara sahip Abant gölü, Çubuk gölü, Karamurat gölü, Seben gölü, Akkayalar traverterleri ve Yedi göller milli parkı önerebileceğimiz yerlerdir. Bunun yanında tarihi ve manevi değerlere sahip Akşemseddin Türbesi, Armutçular Konağı, Ceneviz Kalesi, Kaya Evleri, Keçi Kalesi, Zafer Kulesi, Çeltikdere Kilisesi gezebileceğiniz bazı turistik yerlerdir. Ayrıca Bolu tarihini daha iyi anlamak için Bolu Müzesi önerebileceğimiz en iyi yerdir. Bolu'da iklim koşulları diğer şehirlerimize göre daha soğuk olacağı için seyahat çantalarınızı hazırlarken bu koşulları da dikkat almanızda fayda vardır. Ayrıca gezilecek yerleri kendi aracınızla gezmek ve konaklama yapmak daha iyi bir tatil yapmanızı sağlayacaktır. Konaklama yapacağınız yeri iyi bir araştırma ile daha keyifli hale getirebilirsiniz. Gezi noktaları açısından daha çok doğal manzaralar ve geçmiş tarihi yapıları ile sınırlı kalan bu şehir tavsiye edebileceğimiz bir yerdir.

ELAZIĞ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Bolu ilimizde Merkez, Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağa olmak üzere 9 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Bolu otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 10-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Bolu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Bolu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel keş peyniri, mengen peyniri, Bolu patatesi, saray helvası, Bolu çikolatası, şakşak helvasıdır.

 • Bolu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bakla çorbası, cincile çorbası, düğün çorbası, kabak hoşafı, kabak tatlısı, kara kabak tatlısı, kaşık sapı, patates çorbası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 24  ERZİNCAN 

ERZİNCAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Çorum, M.Ö. 5000'li yıllara dayanan dünyanın en eski yerleşim yerlerindendir. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan şehir, bıraktığı kalıntılarla gezi severlere unutulmaz anılar bırakmaktadır. Son dönemlerde gün yüzüne çıkan Alacahöyük ve Hattuşaş Antik Kentleri geçmişin karanlık çağlarına ışık tutmaktadır. Gezi rotanızı Çorum'a çevirdiğinizde gitmeniz gereken belli noktalar olsa da gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir çok eser olabilir.''

Çorum ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Kimmerler,  Medler, Persler, Galatlar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Danişmendler, Moğallar, Ertena, Kadı Burhanettin ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Yontma taş devri ve cilalı taş devrinde de burada insanların yerleşim halinde olduğu bilinmektedir. M.Ö. 5000 li yıllara dayanan taş aletlerinin varlığı buranın çok eski bir medeniyete ait olduğunun önemini vurgulamaktadır. 1. Dünya Savaşı'nda Çorum'da karışıklıklar meydana gelmiş O dönemde Ankara'ya bağlı olan bu sancak Çorum halkının milli mücadeleye olan bağlılığı sayesinde bölgede çıkan isyanları bastırmasıyla kurtulmuştur. Çorum en çok şehit veren ve İstiklal Madalyası ile onurlandırılan illerimizdendir.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Çorum'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Çorum'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Gerdek Kaya Mezarı, Alacahöyük Ören Yeri, Alacahöyük Müzesi, Hattuşa Antik Kenti ve Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı'dır. Buraları tamamladıktan sonra Boğazköy Müzesi'ne bir bakabilirsiniz. Buraları tamamlamanız neredeyse 1 gün sürüyor. Bir sonraki gün Çorum Müzesi, Çorum Kalesi, Çorum Saat Kulesini gezdikten sonra İskilip'e doğru ilerleyerek İskilip Kalesi, İskilip Kaya Mezarını gezebilirsiniz. Osmancık yolu üzerindeki Laçin İlçesinde bulunan Laçin Kaya Mezarlarına da uğramanızı tavsiye ederiz. Buradan Osmancık ilçesindeki Osmancık Kalesi ve Koyunbaba Köprüsü'ne doğru yol alarak buraları da gezebilirsiniz. Gezinizin 3. gününde İncesu Kanyonu, Kybele Kabartması, Şapinuva Ören Yeri'ni gezdikden sonra gezi turunuz büyük bir kısmı tamamlanmış demektir.

ERZİNCAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Çorum ilimizde Merkez, Boğazkale, Dodurga, İskilip, Osmancık, Kargı, Sungurlu, Ortaköy, Oğuzlar, Uğurludağ, Laçin, Mecitözü, Alaca ve Bayat olmak üzere 14 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Çorum otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 5-13 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Çorum gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Çorum'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel leblebi çeşitleri, süs eşyaları, kargı tulumu ve taş oymacılığı eserlerini alabilirsiniz.

 • Çorum'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Çorum mantısı, Çorum baklavası, İskilip dolması, madımak gibi yemekleri tercih edebilirsiniz. Şehir merkezinde bulmanız mümkündür.

 25  ERZURUM 

ERZURUM: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Düzce, Osmanlı İmparatorluğu döneminde donanmanın kereste gereksinimini karşılamada önemli bir rol oynamıştır. Roma devrinde şehir Latin kültürünün tesiri altında kaldı adıda ''Prusias ad Hypium'' olarak değişti. Roma devrinde şehirde Hıristiyanlık hakimiyeti hüküm sürdü. Ayrıca İstanbul'u Sivas ve Erzurum'a bağlayan yolun üzerinde olması Düzce'nin önemini arttırmıştır.''

Düzce ili sırasıyla, Bithanya Devleti, Pontuslar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), OsmanGazi'nin emriyle Konuralp Bey, Sungur Bey ve Gündüz Bey tarafından feth edilerek Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Abdüllaziz ve Abdülmecit döneminde Kafkasya'dan Doğu Karadeniz'den Doğu Anadolu'dan ve Rumeli'den gelen göçmenler Düzce'nin nüfusunun artmasında ve şehrin büyümesinde önemli rol oynamışlardır.  1944 yılındaki Düzce Depremi, 1957 yılındaki Abant Depremi, 1967 yılındaki Adapazarı Depremi ve 17 Ağustos Körfez Depremlerinden büyük ölçüde etkilenen illerimiz arasındadır. 12 Kasım Düzce Depremi ise şehri yerle bir etmiştir. Deprem yaralarının daha kolay ve hızlı sarılabilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu kararınca Düzce “Türkiye’nin 81. ili” olmuştur.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Düzce'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Düzce'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Aydınpınar şelalesi, kentpark, Konuralp antik tiyatrosu, Konuralp müzesi ve Samandere şelalesidir. Buraları tamamladıktan sonra Akçakoca ilçesindeki, Aktaş Şelalesi, Ceneviz Kalesi, Cumayanı Mesire Alanı, Fakıllı Mağarası, Kurugöl Kanyonu'na bakabilirsiniz. Daha sonra Gölyaka ilçesinde bulunan, Efteni Gölü, Gölyaka Kültür Parkı, Güzeldere Şelalesi'ne uğrayabilir, manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Cumayeri ilçesindeki Harmankaya Şelalesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Ayrıca Yığılca ilçesindeki Saklıkent Şelalesi ve Sarıkaya Mağarası da gezebileceğiniz doğa harikalarındandır. Düzce gezi yeri itibari ile doğal zenginliklere sahip birçok yeri barındırmaktadır.

ERZURUM ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Düzce ilimizde Merkez, Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Yeni Düzce otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-29 derece, en düşük sıcaklık 10-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Düzce gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Düzce'de hediyelik olarak götürebileceğiniz fındık, çimen kolonyası, tütün kolonyası, Konuralp hatıra eşyaları gibi Düzce şehrimize özel ürünleri alabilirsiniz.

 • Düzce'de yöresel yemek tatmak isterseniz, hamsili börek, hamsi pilavı, isli balığı, buğulama, Çerkez tavuğu, mamalika, boşnak böreği, bazlama, Melengücceği tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                  

 30  HAKKARİ 

HAKKARİ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Evliya Çelebi’nin (1611-1682) Seyahatnamesinde; Giresun, İstanbul Kostantin’inin yapısıdır. Sonra Akkoyunlu Hükümdarı Uzun Hasan’ın eline geçmiş ise de, yine Ceneviz Frengi istilâ etmiştir. Sonra Fatih zamanında muhasip Mahmut Paşa eliyle zapt olunmuştur. Fatih, kale fethedilirken Mahmut Paşa’ya “Bu gece kale altına Giresun!” diye ferman edince kaleye metrise girip fethettiğinden adına “Giresun”denilmiştir. 17. iklim enlemindedir.''

Giresun ili sırasıyla, Eski Anadolu Kavimleri, Talipler, Tiberenler,  Mosinekler, Miletoslular, Kimmerler, İskitler, Pontos Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Moğollar ve Fatih Sultan Mehmed'in 1461'de Trabzon'u Fethi ile Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Giresun Adası'nda yaşadığı ileri sürülen Amazonlar'ın menşei İskitler'e dayandırılmıştır. Anadolu’da yaşayan her Türk insanının katıldığı İstiklal Savaşının Giresun için de önemli ve özel bir yeri ve kahramanlık yönü vardır. 19 Eylül 1924 Cuma günü Hamidiye Vapuruyla Giresun’u ziyaret eden Ulu Önder Atatürk “Afyonkarahisar’da, Dumlupınar’da sizin Uşaklar da vardı” cümlesiyle Giresun’u Milli Mücadele tarihine mal etmiştir. Başında Gazi (Topal) Osman Ağa’nın bulunduğu birlik düşman karşısında çetin savaşlar vermiş, Ruslar tarafından işgali önlemiştir.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Giresun'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Giresun'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Giresun Adası'nı gezmenizdir. Merkez ilçede bulunan, Çocuk Kütüphanesi, Giresun Kalesi, Giresun Müzesi, Meryem Ana Kaya Tapınağı gezilmesi gerekenler arasındadır. Daha sonra Bulancak ilçesinde bulunan Acısu Kaya Kilisesi'ni görebilirsiniz. Yağlıdere ilçesinde bulunan Ağa Köprüsü görülmesini tavsiye edebileceğimiz yerler arasındadır. Şebinkarahisar ilçesindeki Atatürk Evi, Meryem Ana Manastırı, Şebinkarahisar Kalesi'ni de görebilirsiniz. Espiye ilçesinde bulunan Andoz Kalesi de tavsiye edebileceğimiz eski medeniyet kalıntılarındandır. Tirebolu ilçesinde bulunan Bedrama Kalesi ve Tirebolu Kalesi Giresun geziniz için daha fazla anlam katacak yerler arasındadır. Gezi noktaları arasında mesafe olması sebebiyle binek aracınız ile gezmenizi öneririz.

HAKKARİ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Giresun ilimizde Merkez, Piraziz, Bulancak, Keşap, Espiye, Tirebolu, Görele ve Eynesil olmak üzere 8 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Giresun otogarı mevcuttur. Ordu'nun Gülyalı ilçesinde Giresun-Ordu Havalimanı bulunmaktadır.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 19-27 derece, en düşük sıcaklık 13-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Giresun gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Giresun'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel fındık, çay, Giresun balı, pekmez, pestil, tamzara dokuması, anahtarlık, magnet ve el ürünleri eserlerini alabilirsiniz.

 • Giresun'da yöresel yemek tatmak isterseniz, karalahana çorbası, tel kadayıf, Görele pidesi, darı un helvası, ısırgan çorbası, Mendek çorbası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

 76  IĞDIR 

IĞDIR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmanlı İmparatorluğu'nun darphanesi haline gelen Gümüşhane, imparatorluk hazinesinin altıda birini karşılamaktaydı. Yöreyi gezen Katip Çelebi'nin "Önemli ve Canlı" olarak tanıttığı, Evliya Çelebi'nin "Burada olan gümüş başka hiç bir diyarda yoktur." cümlesiyle bize aktardığı Gümüşhane 19.yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde tükenmiş, çıkarmaya değecek miktarda gümüş yatağı kalmadığından şehir geri plana düşmeye başlamıştır.''

Gümüşhane ili sırasıyla, Persler, Makedon Kralı Büyük İskender, Pontus Krallığı,  Karadeniz illeri gibi Gümüşhane de Pontus Kralı Büyük Mithridates'in yanında Roma İmparatorluğu'na karşı cephe almıştır. Mithridates'in oğlu Pharnakes'in Zela'da Jül Sezar'a kaybetmesiyle, o devirde tüm Roma'yı korkutan Karadeniz kabilelerini yenmesiyle gururlanan Sezar dünyaca ünlü "Geldim, gördüm, yendim..." sözlerini söylemiş ve neticede bölgede Roma hakimiyeti başlamıştır, daha sonra Doğu Roma (Bizans) ve Fatih Sultan Mehmed'in 1461'de Trabzon'u Feth etmesinden sonra 1473'de Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Bizans İmparatorluğu'nun 1071'de Selçuklular'a kaybetmesinin ardından Anadolu'da Bizans otoritesi zayıflamış Trabzon ve Gümüşhane çevresi, Gümüşhane kökenli aileler tarafından yönetilmiştir.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Gümüşhane'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Gümüşhane'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, İkizevler Kent Müzesi, İmera Manastırı, Kent Ormanı ve Kov Kalesi'dir. Daha sonra Kürtün ilçesinde bulunan Kabaktepe Şehitliği ve Örümcek Ormanlarını gezebilirsiniz. Torul ilçesinde bulunan meşhur Karaca Mağarası ve Limni Gölü'ne gidebilirsiniz. Ayrıca Kelkit ilçesindeki Sadak Antik Kenti, Şiran ilçesindeki Tomara Şelalesi'ni de gezi güzergahınıza ekleyebileceğiniz yerler arasındadır. Gümüşhane engebeli arazileri ve zorlu doğa koşulları sebebiyle gezi noktalarına ulaşımda sorun yaşayabilirsiniz. Bazı noktalara binek aracınız ile gidebilir binek aracınızın erişemediği yerlerde tırmanma yaparak gezinize devam edebilirsiniz. Bu nedenle seyahat programınızı iyi planlamanız gerekmektedir.

IĞDIR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Gümüşhane ilimizde Merkez, Kelkit, Köse, Şiran, Kürtün ve Torul olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Gümüşhane otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-29 derece, en düşük sıcaklık 8-14 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Gümüşhane gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Gümüşhane'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel pestil, köme, sultan ballısı, dut pekmezi, marmelat, zilli kilim, ipek halılar ve gümüş objeler eserlerini alabilirsiniz.

 • Gümüşhane'de yöresel yemek tatmak isterseniz, gendime pilavı, evelik dolması, borani, kartol yahnisi, Kürtün pidesi, erişte tatlısı, fasülye bulgurlusu, kete gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 36  KARS 

KARS: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Karabük'ün Ovacık ve Eskipazar ilçelerinde yapılan arkeolojik yüzey araştırmalarına bakılacak olursa, Karabük ve çevresinin en eski yerleşmesi Eskipazar İlçesindeki “Yazıboy” köyüdür. Burada bulunan bir höyüğün, ilk Tunç Devri (MÖ 2500) olarak yerleşmeye konu olması, İl sınırları içinde Eskipazar'ın önemini artırmaktadır. Ayrıca bölgede Atatürk tarafından temelleri atılan Karabük Demir Çelik Fabrikası ile şehrin önemi artmıştır.''

Karabük ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Helenistik Krallıklar, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Eskipazar'da Tamışlar Köyü'ne adını veren Tamış, Bizans'ın emrinde bir Oğuz Beyi olup, saptamalara göre, Malazgirt Savaşı'nda Selçuklu ordusuna karşı savaşırken, giysilerde kullanılan renk ve dil benzerliklerinden dolayı kısa zamanda saf değiştirmiş, Selçukluların tarafına geçmiştir. Fatih Sultan Mehmet, 15. yüzyılın ikinci yarısında Amasra'yı fethedince, kentte bulunan Cenevizlileri İstanbul'a gönderirken, Eflani'de yaşayan Kıpçakları da Amasra kentine sürmüştür. Bugün Amasra'da özellikle ağaç işlemeciliğinde çok ünlü olan bu insanlar, Kıpçak Türklerinin torunlarıdır. Eflani-Bartın arası ve Amasra bu açıdan önemli araştırma malzemesi sunmaktadır.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Karabük'ü birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Karabük'e geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan Bulak Mencilis Mağarası'nı görmenizdir. Eskipazar ilçesinde bulunan Hadrianapolis Antik Kenti ve Çitdere Tabiat Parkı'na uğrayabilir, Yenice ilçesindeki Şeker Kanyonu'na göz atabilirsiniz. Karabük'ün turizm merkezi olan Safranbolu ilçesi'nde konaklama yaparak, burada bulunan Alt-Üst Konak, Hıdırlık Tepesi, Kent Tarihi Müzesi, Mümtazlar Gezi Evi, Safranbolu Evleri, Safranbolu Kalesi, Seyir Terası, Sipahioğlu Konağı, Yemeniciler Çarşısı'nı gezebilirsiniz. Gezi noktalarının büyük yoğunluğu Safranbolu ilçesinde olması sebebiyle burada eski konaklarda kalarak gezinizi tarihi yaşayarak geçirebilirsiniz. Ayrıca kendi binek aracınız ile gezi yapmanız ulaşım kolaylığı olarak size daha avantaj sağlayacaktır. Ancak eski Safranbolu trafik yoğunluğuna müsait olmayan bir ilçemizdir.

KARS ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Karabük ilimizde Merkez, Eflani, Eskipazar, Ovacık, Safranbolu ve Yenice olmak üzere 6 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Karabük otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-33 derece, en düşük sıcaklık 6-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Karabük gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Karabük'te hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin safran lokumu, safran, ahşap hediyelik eşyalar, geleneksel safranbolu ev maketleri ve yemeni işlemeli hediyelik eşyaları eserlerini alabilirsiniz.

 • Karabük'te yöresel yemek tatmak isterseniz, uzun fasulye, peruhi, mısır çorbası, ev makarnası, karamancar, çullu börek, Safranbolu bükmesi, zerde, Safranbolu baklavası ve bandırma gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                              

 44  MALATYA 

MALATYA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Kastamonu’ya uğrayan ünlü gezgin İbn Batuta,"Kastamonu (Anadolu'daki) şehirlerin en büyük ve en güzellerindendir. Hiçbir ülkede fiyatları bu şehirden daha ucuz bir yer görmedim." şeklindeki açıklamalarıyla şehrin büyüklüğüne ve hayat şartlarının elverişliliğine ışık tutmuştur. Komnenler'in kalesi anlamında olan “Kastra Komneni” Türkmenlerin hakimiyetiyle (“Kastamoni”, "Kastamonu") bugünki adını almıştır.''

Kastamonu ili sırasıyla, Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Makedonya Kralı Büyük İskender, Pontus Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar, Candaroğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı devletinin kuruluş sürecinde Bizans'a karşı düzenlenen seferlerde Kastamonu'da yerleşik Türkler, Osmanlı Beyliğine destek vermişlerdir.  Moğol istilası önünde Türkistan ve İran’dan kaçan Türklerin, ikinci büyük göç dalgasından da en fazla etkilenen şehirlerin başında Kastamonu gelmiş ve İç Anadolu’da Moğollara karşı tutunamayan birçok Türk boyu Kastamonu’ya sığınmıştır. Kurtuluş Savaşı'nda cepheye en çok asker gönderen ildir. Türk egemenliğine geçtikten sonra hiç düşman istilasına uğramamış olan Kastamonu, Çanakkale ve İstiklâl savaşında en fazla şehit veren illerimizden biridir.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Kastamonu'yu birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Kastamonu'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Merkez ilçede bulunan, Arkeoloji Müzesi, El Sanatları Çarşısı, Ev Kaya Mezarları, Hologram Müzesi, İsmail Bey Külliyesi, Kastamonu Kalesi, Kent Tarihi Müzesi, Liva Paşa Konağı, Nasrullah Külliyesi, Şapka Müzesi ve Yakupağa Külliyesi'ni gezebilirsiniz. Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu, Kuyluca Mağarası, Loç Vadisi, Rıfat Ilgaz Müzesi gezebileceğiniz yerler arasındadır. Azdavay ilçesindeki Çatak Kanyonu ve Küre ilçesindeki Evsizlerdere Kanyonu, Pınarbaşı ilçesindeki Valla ve Horma Kanyonu ile Ilıca Şelalesi da görülebilecek doğal güzellikler arasındadır. İnebolu ilçesindeki Geriş Tepesi, Türk Ocağı ve Şerife Bacı Anıtı görülmesi gereken yerler arasındadır. Son olarak Taşköprü ilçesinde bulunan Pompeipolis Antik Kenti de tavsiye edebileceğiniz yerler arasındadır.

MALATYA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kastamonu ilimizde Merkez, Abana, Ağlı, Araç, Azdavay, Bozkurt, Cide, Çatalzeytin, Daday, Devrekani, Doğanyurt, Hanönü, İhsangazi, İnebolu, Küre, Pınarbaşı, Seydiler, Şenpazar, Taşköprü ve Tosya olmak üzere 20 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kastamonu otogarı mevcuttur. Havalimanı olarak Uzunyazı havalimanı hizmet vermektedir.

 • Mayıs-Eylül ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-28 derece, en düşük sıcaklık 8-12 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kastamonu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kastamonu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin pastırma, Siyez bulguru, Taşköprü sarımsağı, çekme helva, Kastamonu simidi, sarı yazma, Evrenye bıçağı, pınar bebek ve Tosya çakısı eserlerini alabilirsiniz.

 • Kastamonu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, ala pilav, banduma, biryan, Ecevit çorbası, ekşili pilav, etli ekmek, köle hamuru, oğmaç çorbası, paça, simit tiridi ve cırık tatlısı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 49  MUŞ 

MUŞ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yusuf Has Hacib’in “Kutadgu Bilig” adlı ünlü eserinde Ordu isminin manası, şehir, saray, başşehir, sahil şehri olarak geçer. Bu duruma göre, Hacı Emir Beyi İbrahim’in oğlu Bayram Bey tarafından kurulan Eskipazar’ın o günkü adı şöyledir: “Bölük-i Niyabet-i Ordu bi, ism-i Alevi (Sülale)” dir.  Kaşgarlı Mahmud’un yazdığı çok tanınmış olan “Divan-ı Lügat’it-Türk” adlı büyük eserde, Ordu, bir yere yerleşmek, Hakan’ın yurdu gibi anlamlara gelmekteydi.''

Ordu ili sırasıyla, Kimmerler,  Miletliler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Pontus Devleti, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Oğuz Beylikleri ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Ordu'da, temmuz gecesinde Pavli isimli fırıncı kadayıf dökerken, kıvılcımlar birden bire fırının çatısını tutuşturur. Derken, yangın başka binalara da sıçrar. Gece başlayan yangın söndürülemez. Çünkü Belediye’nin itfaiye teşkilatı yoktur. Üstelik yapıların çok büyük kısmı, hartama çatılı ve ahşap malzemelidir. O gece başlayan talihsiz yangın, ertesi günü öğleye kadar devam etmiş, ne kadar ahşap bina varsa hepsi yanıp kül olmuştur. 1939 senesinde meydana gelen Erzincan depremi de Ordu’yu ikinci kez büyük yıkıma uğratmıştır. Şehrin merkezinde bulunan birçok önemli eser yıkılarak ortadan kalkmıştır.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Ordu'yu birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Ordu'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan Ordu Müzesi'ni görmenizdir. Daha sonra Ünye ilçesinde bulunan Asarkaya Milli Parkı, Çifte Hamam, Kadılar Yokuşu, Ünye Kalesi ve Yaşayan Miras Müzesi'ni görebilirsiniz. Fatsa ilçesinde bulunan Boloman Kalesi ve Gaga Gölü gezilebilecek yerler arasındadır. Çamaş ilçesindeki Çamaş Kanyonu, Gürgentepe ilçesindeki Dikenlice Kaya Mezarı, İkizce İlçesindeki Gençağa Kalesi, Gölköy ilçesindeki Gölköy Kalesi, Ulubey ilçesindeki Ohtamış Şelalesi, Perşembe ilçesindeki Yason Burnu'nu görebilirsiniz. Son olarak Altınordu ilçesinde bulunan Boztepe'de teleferiğe binebilir hemen yanındaki Ters Ev'i gezebilir ve Kurul Kalesi'ni görebilirsiniz. Ordu engebeli arazi olması sebebiyle bazı noktalara ulaşımı yürüyerek sağlayabilirsiniz.

MUŞ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Ordu ilimizde Akkuş, Altınordu, Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Fatsa, Gölköy, Gülyalı, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz, Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye olmak üzere 19 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Ordu otogarı mevcuttur. Havalimanı olarak Ordu'nun Gülyalı ilçesinde Ordu-Giresun havalimanı hizmet vermektedir.

 • Haziran-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-27 derece, en düşük sıcaklık 13-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Ordu gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Ordu'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Porçini mantarı, palaz fındığı, cevizli helva, kestane balı, kivi, Tirebolu çayı, Akkuş fasulyesi, kilim, yazma, baston, ahşap heykel ve biblo gibi hediyelik eşyaları alabilirsiniz.

 • Ordu'da yöresel yemek tatmak isterseniz, taze bezelye kayganası, fasulye diblesi, fırın fasulyesi, pazı mücveri, Ordu yağlısı, hamsi köftesi, yufka böreği, zetiyani, Gürcü kavurması, kabak tatlısı ve un helvası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 62  TUNCELİ 

TUNCELİ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Atatürk'ün Rize'yi ziyareti "Atatürk'ün Sonbahar Seyahatleri" adlı kitapta şöyle anlatılmaktadır: Atatürk 17 Eylül 1924'te Hamidiye Kravüzörü ile Rize'ye gelmiştir. Vali, kumandanlar ve halk motor ve kayıklarla karşılamaya çıktılar, halk karşılama için her türlü hazırlıkları yapmışlardı. Silah sesleri ve alkışlarla büyük misafir selamlandı. Çeşitli heyetler, karaya ayak basmış bulunan Reisi Cumhuru büyük bir coşkunlukla karşılamışlardır.''

Rize ili geçmişi çok belirgin olmasa da bilinen geçmişiyle sırasıyla, Romalılar, Doğu Roma (Bizans), Selçuklular, Danişmendler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Trabzon Rumları, 1456 yılından itibaren Osmanlı devletine vergi vermeye başlamış, 1461 yılında Trabzon'u feth eden Fatih Sultan Mehmet 1470 yılında Ali Paşa ismindeki Komutan tarafından Rize ve çevresi Türk egemenliği altına alınmıştır. Yavuz Selim devrinde Trabzon'un doğusundaki dirliklerden bazıları ünlü Oğuz boyu Çepniler'in elinde idi. Çepniler karada ve denizde yiğitçe mücadele vererek oralarda kalabalık topluluklar halinde yurt tutmuşlardır. Bilhassa Rize şehri ve bölgesinde Çepniler yoğun bir şekilde yerleşmişlerdir. Rize şehri ve bölgesinde sadece Türkçe konuşulmasının sebebi bu yoğun Çepni yerleşmesidir.

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Rize'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Rize'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan Atatürk Evi Müzesi, Çaykur Çay Müzesi, Rize Kalesi, Rize Müzesi'ni gezebilirsiniz. Daha sonra Çamlıhemşin ilçesinde bulunan Ayder Yaylası'na çıkabilir, Büyük Deniz Gölü'nü görebilir, Çat Vadisi,  Gelin Şelalesi, Mikron Köprüsü, Şenyuva Köprüsü ve Zile Kalesi'ne gidebilirsiniz. Pazar ilçesindeki Ciha Kalesi, Kız Kalesi ve Gülbahar Hatun Camii'ne gidebilirsiniz. Ayrıca Ardeşen ilçesindeki Çifte Göller'i görmenizi de tavsiye ederiz. Son olarak İyidere ilçesindeki Pileki Mağarası'da doğal görünümü ile görülmeye değer turizm noktaları arasında yerini almaktadır. Rize geziniz için konaklama yaparak programınızı hazırlamanız ve kendi binek aracınız ile gezmeniz seyahatiniz için daha kolay bir hale dönüşecektir.

TUNCELİ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Rize ilimizde Merkez, Ardeşen, Çamlıhemşin, Çayeli, Derepazarı, Fındıklı, Güneysu, Hemşin, İkizdere, İyidere, Kalkandere ve Pazar olmak üzere 12 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Rize otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Haziran-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-26 derece, en düşük sıcaklık 13-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Rize gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Rize'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Rize çayı, Anzer balı, Ayder kalkovan balı, Rize bezi feretiko, hasır iskemle, hasır örme eşyalar, peştamal, keşan, çay kolonyası ve fındık gibi ürünleri alabilirsiniz.

 • Rize'de yöresel yemek tatmak isterseniz, muhlama, etli kuru fasülye, Rize kavurması, saç kavurma, Rize pidesi, pepeçura, laz böreği, sütlaç, pekmezli kabak tatlısı, enişte lokumu, mısır ekmeği ve hamsi çığırtası gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 65  VAN 

VAN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Samsun, eski dönemlerde bir ticaret limanı olarak kullanılsada, değişik millet ve medeniyetlerin uğradığı liman şehri olma özelliğini her zaman korumuştur. Günümüzde Milli Mücadele Dönemi'nin ateşlendiği şehir olan Samsun, son dönemlerde kısa zamanda gelişmiş büyükşehirler arasına girmiştir. Bu harika kıyı şehrinin turizm noktalarına adım atarken büyük bir deneyime ulaşacaksınız.''

Samsun ili sırasıyla, Hititler, Miletliler, Kimmerler, Frikyalılar, Persler, Büyük İskender, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Moğallar, Candaroğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Amisos ismi Miletliler tarafından Samsun limanını ticari bir koloni olarak kullanmak amacı ile verilmiştir. Selçuklu Dönemi'nde aralarında 2-3 km mesafe bulunan 2 ayrı Samsun bulunuyordu. Günümüz Samsun'un bulunduğu yerde ''Müslüman Samsun'', diğer yerde ise çoğunluğu gayrimüslimlerden oluşmuş cenevizlerin ticaret sitesi olan ''Gavur Samsun'' ya da '' Kara Samsun'' bulunmaktaydı. Milli Mücadele dönemi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkması ile başlamıştır.  

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Samsun geniş bir alana sahip olduğu için merkez, doğu, batı, güney olarak gezi programı yapmanızda fayda vardır. Merkez (Atakum-İlkadım-Canik İlçeleri) olarak, Akalan Şelaleleri, Amazon Köyü, Amisos Tepesi, Atatürk Anıtı, Bandırma Vapuru, Cerrahi Aletler Müzesi, Çakırlar Korusu, Etnografya Müzesi, Gazi Müzesi, Hayvanat Bahçesi, İlkadım Anıtı, Kent Müzesi, Kuvayi Milliye Müzesi, Oyuncak Müzesi, Panorama 1919, Saat Kulesi, Sevgi Gölü, Teleferik ve Yabancılar Pazarını size önerebiliriz. Batı'da (Bafra-Alaçam İlçeleri)  Bafra Müzesi, Tütün Müzesi, İkiztepe Höyüğü, Kuş Cenneti, Mübadele Müzesi, Güneyde (Kavak-Asarcık-Ladik-Havza İlçeleri) Akdağ Kayak Merkezi, Havza Atatürk Evi, Ladik Eğitim Müzesi, Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Kaledoruğu Höyüğü, Taşhan ve Vezirköprü Kanyonunu, Doğuda (Tekkeköy-Çarşamba) ise Arkeoloji Vadisi Müzesi, Kabaceviz Şelaleleri ve Tekkeköy Mağaralarını ziyaret edebilirsiniz.

VAN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Samsun ilimizde Atakum, İlkadım, Canik, Tekkeköy, Çarşamba, Terme, Salıpazarı, Ayvacık, Ondokuz Mayıs, Bafra, Alaçam, Yakakent, Kavak, Asarcık, Ladik, Havza ve Vezirköprü olmak üzere 17 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu veya tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezinden uzak Samsun otogarı mevcuttur. Havalimanı'da Çarşamba İlçesinde bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımda Atakum-Tekkeköy arası raylı sistem hattı mevcuttur.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 19-27 derece, en düşük sıcaklık 12-20 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Samsun gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesi ve yağışların artması ile Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Samsun'da hediyelik olarak götürebileceğiniz gezi yaptığınız yerlerde vardır.

 • Samsun'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Bafra Pidesi, Terme Pidesi, Balkaymak Dondurması, Kaz Tiriti, Çakallı Menemeni, Çınarlık Pidesi gibi lezzetleri tatmanız mümkündür.