ARDAHAN ŞEHRİ

KONU BAŞLIKLARI;

ARDAHAN TARİHİ

 

Ardahan İlinin tarihine ait en eski yazılı belge Çıldır Gölü’nün güneybatısındaki Taşköprü Köyü Kayalığına Urartu Kralı II. Serdur'un (M.Ö. 753-735) kazdırdığı fetih kitabesidir. Yörede ilk Türk yerleşimi M.Ö. 720 yılında Kıpçaklar’ın ataları olan Kimmerler'in bölgeye gelmesiyle başlamıştır. M.S. 628 yılında Hazar Türkleri’nin bir kolu ve Ardahan adının kaynağı olan Arda Türkleri yöreyi ele geçirmişlerdir. 1069 yılında Alparslan tarafından fethedilerek Selçuklu egemenliğine giren Ardahan 1551’de Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil olmuştur. Kura Nehri yukarı havzasında yer alan Ardahan, Göle, Hanak ve Çıldır bölgesi 93 Harbi olarak bilinen 1877 Türk-Rus Savaşı’na kadar Osmanlılar’ın “ARDAHAN SANCAĞI ”nı oluşturuyordu. O zamanki “Sancak” (Liva) deyimi, şimdiki “İl“ (Vilayet) karşılığında kullanılıyordu.

 

1828-1855 yıllarında Rus işgaline maruz kalan Ardahan, 1878 Berlin Antlaşmasıyla savaş tazminatı yerine Kars ve Batum’la “Elviye-i Selâse” ( üç il) Ruslar’a bırakılmıştır. Bu süre zarfında esaret altında yaşamak zorunda kalan Ardahan’da yer yer ayaklanmalar olmuş ise de bu ayaklanmalar kanlı bir şekilde bastırılmıştır. 1918 yılında imzalanan Brest-Litovsk Anlaşması ile Osmanlılar’a iade edilmiştir. Böylece Ardahan 40 yıllık Rus hakimiyeti son bulmuştur. Resmen “Elviye-i Selâse” denilen üç sancağın, 1918 Nisanındaki ilk kurtuluştan doğan sevinci altı aydan fazla sürmemiş; 30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Anlaşmasıyla ordumuzun çekilmesi sonucu Ermeni ve Gürcülerin işgaline uğramıştır. Bunun üzerine Ardahan, 5 Kasım 1918’de ilk Müdafaa-i Hukuk teşkilatımız olarak Kars’ta kurulan Milli Şura adlı geçici hükümete katılmış; altı ay süresince doğuda Ermenilerle, kuzeyde Gürcüler’le mücadele edilmiştir. Milli Şura Hükümetince Mondros Mütarekesi şartları reddedilmiş, I. Ardahan Kongresi (3-5 Ocak 1919) ve II. Ardahan kongresi (7-9 Ocak 1919) ile kurtuluşa giden yol açılmıştır. Ardahan, Kazım Karabekir Paşa ve Halit Paşa komutasındaki ordumuz tarafından 23 Şubat 1921’de düşman işgalinden kurtarılmıştır.

 

7 Temmuz 1921 tarihinde mutasarrıflık yapılan Ardahan 1926 yılında 877 sayılı kanunla ilçe yapılarak Kars iline bağlanmıştır. Halkın talebi ve SSCB’nin dağılmasıyla bölgede meydana gelen gelişmeler göz önüne alınarak 27.05.1992 tarih ve 3806 sayılı kanunla yeniden İl statüsüne kavuşmuştur.

NEREDE VE NASIL GİDİLİR?

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin kuzeydoğusunda yer alan Ardahan’ın matematik konumu 400 45’ 24” ve 410 36’ 13” Kuzey paralelleri ile 420 25’ 43” ve 430 29’ 17” Doğu meridyenleri arasında yer almaktadır. Kuzeyinde Gürcistan toprağı olan Acaristan Özerk Cumhuriyeti, doğusunda Gürcistan ve kısmen de Ermenistan, güneyinde ve güneydoğusunda Kars, güneybatısında Erzurum ve batısında Artvin illeri ile çevrilidir. İlin yüzölçümü 4.842 km2 olup nüfusu ise 133.756 kişidir. Ardahan ili nüfusunun %70’i kırsal alanda, %30’u ise şehirde yaşamakta ve km2’ye 28 kişi düşmektedir. Ardahan 66 yıl ilçe olarak Kars ili içerisinde yer aldı. 27 Mayıs 1992 tarih ve 3806 sayılı kanun ile tekrar, 1921’ deki gibi il haline getirildi. Göle, Hanak, Çıldır, Damal ve Posof ilçelerini de sınırı içerisine alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. ili olarak kurulmuştur. Ardahan ili Türkiye yüzölçümü içerisinde % 0,61’lik alana sahiptir.

Ardahan'a ulaşım yanlızca Kara yolu olmak üzere 1 türlüdür.

 

Ardahan Otogarı, Ardahan Otogarı’nda yerel otobüs firmaları 2 tanedir. Bütün büyük şehirlere sefer düzenleyen bu iki firmanın yanı sıra çevre illere ait otobüs firmaları da seferler düzenlemektedir. Ardahan-Posof, Ardahan-Göle, Ardahan-Şavşat ve Ardahan-Kars karayollarından Ardahan'a ulaşımı sağlamaktadırlar.

GEZİLMESİ GEREKEN YERLER (18 Yer Eklendi)

 

Aktaş Gölü

Dilekdere Kilisesi

Altaş Kalesi

H. Rasim Bey Konağı

Ardahan Kalesi

Harosman Mağaraları

Atatürk Silueti

Kalecik Kalesi

Kazan Kale

Kinzi Kalesi

Kura Nehri

Kurt Kale

Kırnav Kalesi

Ortakent Çermiği

Ramazan Tabyası

Savaşır Kalesi

Çıldır Gölü

Şeytan Kalesi

ARDAHAN'IN NELERİ MEŞHUR?

 

HEDİYELİK OLARAK GÖTÜRÜLEBİLECEKLER

Damal Bebeği; 

Hanak Balı;

Kaşar Peyniri; 

Tel Peyniri; 

Tereyağ; 

Damal Bebeği

Hanak Balı

Kaşar Peyniri

Tel Peyniri

Tereyağ

ARDAHAN MUTFAĞI

Hasuta; 

Helle Aşı;

Kaygana;

Keleçoş;

Kuymak;

Lalanga;

Peynir Eritme;

Pişi;

Sütlaç;

Un Helvası;

Elma Dolması;

Hasuta

Kuymak

Sütlaç

Helle Aşı

Lalanga

Un Helvası

Kaygana

Peynir Eritme

Keleçoş

Pişi

Elma Dolması

Hakkımızda          Kullanım Şartları          Gizlilik Sözleşmesi          Site Haritası          İletişim

  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube
  • Pinterest
  • Tumblr Social Icon
  • Instagram

Negeziyorum © Her Hakkı Saklıdır |2015|