Akdeniz Bölgesi

LOGO PNG.png
 

 01  ADANA 

Adana Kapak.JPG
LOGO PNG.png

ADANA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Adana, ilk çağlardan günümüze kadar yerleşim alanı olarak tercih edilmiş bir şehirdir. Hititlerin himayesi altında olan Kizzuwatna Krallığı MÖ 1335 yıllarında Adana'yı yönetmiştir. Hitit imparatorluğu'nun MÖ 1191-1189 yılları arasında çökmesiyle, MÖ 9.Yüzyılda Asurlar, MÖ 6. Yüzyılda Persler, MÖ 333'de Büyük İskender, Selevkoslar, Kilikya Ermeni Krallığı bu bölgede yaşamışlardır.''

MS 395 yılında Roma İmparatorluğu'nun çöküşüyle Adana Bizans İmparatorluğu'nun egemenliği altına girmişti. Bu dönemde hükümdar Julianus ile büyük köprüler, yollar, hükümet binaları, sulama kanalları ve fidanlıklar inşaa edilerek şehir gelişmeye başlamış ve ticari bir şehir haline gelmişti. Kilikyalılar döneminde Yumurtalık ve Kozan şehir yönetiminin merkeziydi. Yakın Çağ'da Araplar, Bizanslılar, Selçukluların himayesi altına giren şehir Malazgirt Savaşı, 1. Haçlı Seferi savaşları ile birçok kez el değiştirmiştir. En son yapılan barış antlaşmasıyla şehir Memlüklere bırakılmıştır. Bu sayede Türkler Adana'ya yerleşmeye başlamışlardır. Şehir Ramazanoğulları Beyliği'nden sonra Yavuz Sultan Selim zamanında Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. 1998'de 6.2 büyüklüğündeki Ceyan Depremi'nde toplam 145 kişi hayatını kaybetmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Adana'yı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Adana'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Evi, Bebekli Kilise, Gön Hanı,  Karacaoğlan Müzesi, Kazancılar Çarşısı, Mehmet Baltacı Müzesi, Merkez Park, Milli Mensucat Müzesi, Sinema Müzesi, Tepebağ Höyüğü Seyhan ilçesinden bulunduğundan buraları iyi bir programla bir günde gezebilirsiniz. Ceyhan ilçesinde, Misis Antik Kenti ve Yılanlı Kale turizm noktalarına ulaşabilirsiniz. Kozan ilçesinde bulunan Anavarza Antik Kenti'ni ziyaret edebilirsiniz. Yumurtalık ilçesinde Lagünü Milli Parkı ve Ayas Antik Kentine uğrayabilirsiniz. Yüreğir ilçesinde Misis Mozaik Müzesi ve Taş Köprü, Aladağ ilçesinde Küp Şelaleleri, Tufanbeyli ilçesinde Şar Antik Kenti, Çukurova ilçesinde Çobandede Parkı ve Karaisalı ilçesindeki meşhur Varda Köprüsüne gezi programı yapabilirsiniz.

LOGO PNG.png

ADANA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Adana ilimizde Aladağ, Ceyhan, Çukurova, Feke, İmamoğlu, Karaisalı, Karataş, Kozan, Pozantı, Saimbeyli, Sarıçam, Seyhan, Tufanbeyli, Yumurtalık ve Yüreğir olmak üzere 15 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu yada tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Adana Otogarı mevcuttur. Havayolu ile ulaşım için Adana Şakir Paşa Havalimanı bulunmaktadır. Ayrıca Mersin, Doğu ve Güneydoğu illeri, Eskişehir, Kayseri, Ankara ve İstanbul ulaşımınız için Tren yolunu tercih edebilirsiniz.

 • Mart-Kasım ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-34 derece, en düşük sıcaklık 8-23 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Adana gezileriniz için uygun zamanlardır. 

 • Adana'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Kartepe Kilimleri, Demir-Bakır İşleri, Narenciye (Portakal, Mandalina vb.), Şalgam Suyu, Meşhur Adana Karpuzu, Hint İnciri gibi ürünlerini alabilirsiniz.

 • Adana'da yöresel yemek tatmak isterseniz,  Adana Kebap, Fındık Lahmacun, İçli Köfte, Adana Böreği, Çiğ Köfte, Humus, Şırdan, Bici Bici Tatlısı, Turunç Tatlısı, Karsambaç gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 07  ANTALYA 

Antalya Kapak.JPG
LOGO PNG.png

ANTALYA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Antalya M.S. 4-6 yüzyıllarında denizcilik ve ticaretin önem kaybettiği Antalya'da, Bizanslılar zamanında tarım ve ziraat alanlarında yapılan büyük atılımlarla tekrar kalkınmış, Doğu Roma Bizans İmparatorluğunun başkenti olarak eski sınırlarını da aşan ünlü bir şehir haline dönüşmüştür. Günümüzde tarihi birçok kalıntıları bulunan, antik kentleri ile ünlü olan şehrimiz her yıl birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.''

Antalya şehri, M.S. 395 yılında Roma imparatorluğunun doğu ve batı olarak ikiye ayrılmasıyla Doğu Roma Bizans egemenliği altında kalmıştır.  M.S. 12. ve 13. yüzyıllarda Selçuklu Türklerinin yoğun bir şekilde yerleşimine sahne olan Manavgat ve Teke yöresinde 13. yüzyılın sonunda Anadolu da Türk Beylikleri dönemi başlayınca, Antalya ve Isparta bölgeleri Hamitoğulları Beyliğinin eline geçmiştir. M.S. 15. yüzyılın ilk yarısında bölgeyi elinde bulunduran Karamanoğulları Beyliğinden Mehmet Bey, Osmanlıların buraları almak için sefere hazırlandıklarını öğrenince, Alanya ve Manavgat'ı Mısır'a 500 dinara satmıştır. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet'in Karamanoğulları Beyliği'ni ortadan kaldırılmasıyla Manavgat, Alanya ile birlikte Osmanlı Egemenliği altına girmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Antalya gezi programı açısından iyi planlanması gereken bir ilimizdir. Alanya ilçesinde, Alanya Kalesi, Alara Kalesi, Alanya Müzesi, Aşıklar Mağarası, Atatürk Evi Müzesi, Damlataş Mağarası, Dim Mağarası, Hamaksia Antik Kenti, İotape Antik Kenti, Kızıl Kule, Sapadere Kanyonu, Syedra Antik Kenti başlıca gezilebilecek yerler arasındadır. Muratpaşa ilçesinde, Antalya Müzesi, Atatürk Evi Müzesi, Hadrian Kapısı, Karaalioğlu Parkı, Karatay Medresesi, Oyuncak Müzesi, Soba Müzesi ve Yivli Minare bulunmaktadır. Döşemealtı ilçesinde Ariassos Antik Kenti, Güver Uçurumu, Hayvanat Bahçesi, Kent Ormanı, Kocain Mağarası ve Termessos Antik Kenti yer almaktadır. Serik ilçesinde Aspendos Antik Kenti, Kemer ilçesinde Paris Batığı, Korkuteli ilçesinde Saklıkent Kayak Merkezi, Kumluca ilçesinde Gelidonya Feneri sayabileceğimiz yerler arasındadır.

LOGO PNG.png

ANTALYA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Antalya ilimizde Akseki, Aksu, Alanya, Demre, Döşemealtı, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradi, Kaş, Kemer, Kepez, Konyaaltı, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Muratpaşa ve Serik olmak üzere 19 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu, hızlı tren, deniz yolu ve tramvay ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Antalya şehir otogarı mevcuttur. 

 • Nisan-Kasım ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-34 derece, en düşük sıcaklık 11-23 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Antalya gezileriniz için uygun zamanlardır. 

 • Antalya'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel magnet, döşemealtı halıları, reçel, lokum, turşu, bal, pekmez, tahin,  gibi hediyeliklerini alabilirsiniz. 

 • Antalya'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Antalya piyazı, enginarlı girit kebabı, laba dolması, hülüklü çorba, biberli frigya dolması, cive, Alanya bohçası, Gökçesu pilavı, şilofta, sedik aşı,  bergamot reçeli, arap kadayıfı, finike usulü muz tatlısı, Toros salatası, hibeş, kabak çiçeği dolması gibi yemeklerini tatmanızı tavsiye ederiz.

 15  BURDUR 

Burdur Kapak.JPG
LOGO PNG.png

BURDUR: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmanlı Devleti 1914’de 1. Dünya Savaşına katılınca bütün yurtta seferberlik ilan edilmiş ve aynı yıl Burdur’da şiddetli bir deprem olmuş, yaklaşık 4000 kişi ölmüş ve şehrin önemli dini yapıları bu depremde yıkılmıştır. Her iki felaket birleşmiş ve Burdurlular birkaç yıl bu kötü şartlar altında yaşamışlardır. 1920 yılında müstakil mutasarrıflık olan Burdur, doğrudan hükümet merkezi olan İstanbul’a bağlanmıştır.''

Burdur ili sırasıyla, Frigler, Lidyalılar, Persler, Büyük İskender, Selefkoslular, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, Hamitoğulları Beyliği ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Eski Yunan mitolojisine göre kovulan Ulis Antalya yakınlarına düştüğünde Kutup yıldızına bakarak kuzey doğuya doğru ilerlemeye başlar, bir göle yanaştığında Ezostas (Burada dur!) diye bir ses duyar. Selçuklular'ın burayı Feth etmesi ile köylülerden buranın adını Ezostas (Burada dur) olarak öğrenirler ve  zamanla buraya ''Burdur'' demeye başlarlar.  1.Dünya Savaşının yenilgi ile neticelenmesinden sonra İtalyanlar Antalya’ya asker çıkardılar. Burdur’a gelerek merkez komutanlığı kurdular. Burdur düşmanın yurttan atılmasından sonra kurulan yeni Türkiye Cumhuriyetinde 1923 yılında İl olarak yerini almıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Burdur'u birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Burdur'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Burdur Müzesi, Çelikbaşlar Evi, Doğa Tarihi Müzesi, Dörtayak Türbesi, Hacılar Höyüğü, İnsuyu Mağarası, Koca Oda, Kuruçay Höyüğü, Mısırlılar Evi, Piribaşlar Evi, Pirkulzade Müzesi, Rum Kilisesi, Saat Kulesi ve Taş Oda'dır. Ayrıca Bucak ilçesinde bulunan İncir Kervansarayı, Kremna Antik Kenti, Sefer Yiğit Mağarası, Sığla Ormanı ve Susuz Kervansarayı önerebileceğimiz turizm noktalarındandır. Bunun yanında Gölhisar ilçesinde Kibyra Antik Kenti, Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti görebileceğiniz tarihi yerler arasındadır. Gezi noktaları sınırlı olan bu şehrimizi durak noktası olarak belirleyip Akdeniz bölgesinde diğer şehirlerimize de göz atmanızı tavsiye ederiz. Genel anlamda kendi halinde olan bu şehirde gezilebilecek iyi bir rota ile günlük gezi yapılabilir.

LOGO PNG.png

BURDUR ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Burdur ilimizde Merkez, Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova olmak üzere 11 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Burdur otogarı mevcuttur. Uzay mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-32 derece, en düşük sıcaklık 10-17 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Burdur gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Burdur'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel, burdur bisküvisi, alaca dokumaları, kabak kemane ve sipsi gibi  eserlerini hediyelik eşya dükkanlarında bulabilirsiniz.

 • Burdur'da yöresel yemek tatmak isterseniz, Burdur şişi, Burdur muhallebisi, Gölhisar kavurması, Göynek sarması, demir tatlısı, erikli et, etli aş gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 31  HATAY 

Hatay Kapak.JPG
LOGO PNG.png

HATAY: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katılan şehir, ilk çağlardan günümüze kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Gezilecek yerler açısından zengin bir kültüre sahip olan şehir bir kıyı bölgesi olması itibari ile seyahat severlere ayrı bir tat katmaktadır. Ayrıca gastronomi alanında yöreye özel birbirinden güzel lezzetleri barındıran Hatay bir kültür diyarıdır.''

Hatay ili sırasıyla, Akad Beyliği, Yamhad Krallığı, Hititler, Mısırlılar, Urartular, Asurlar, Persler, Roma İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Tolunoğulları, Ihşitler, Selçuklular, Hamdanoğulları, Doğu Roma (Bizans) ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Fransa'nın Suriye'ye bağımsızlık tanıması için yapılan çalışmalar üzerine Türk Hükümeti'nin müdahalesi ile bağımsız Hatay Devleti kurulmuş aynı gün Hatay Meclisi yasama çalışmalarına başlamıştır. 1 yıl sonra bu meclis Hatay'ın Türkiye'ye katılması kararını alınca 5 Temmuz 1938 Günü Türk Ordusu'nun Hatay'a girmesiyle Hatay Türkiye sınırlarına dahil olmuştur. Hatay Devlet Meclisi 23 Temmuz 1939 tarihinde Türkiye'ye iltihak kararı almıştır. 23 Haziran 1939'da "Hatay" adıyla bir Türkiye'ye katılmıştır.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Hatay'ı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Hatay'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Antakya ilçesinde bulunan, Antakya Kalesi, Arkeoloji Müzesi, Cehennem Kayıkçısı, Darbısak Kalesi, St. Pierre Kilisesi, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ve Uzun Çarşı'dır. Ayrıca Dörtyol ilçesinde bulunan, Cin Kulesi, Değirmenli Şelale, Kinet Höyüğü, Payas Kalesi, Sokullu Kervansarayı gezilebilecek yerler arasındadır. Bunun yanında Samandağ ilçesindeki, Aziz Simeon Manastırı, Beşikli Mağarası, Musa Ağacı, Titus Tüneli, İskenderun ilçesindeki Baharatçılar Çarşısı, Meryem Ana Havuzu, Belen ilçesindeki Bakras Kalesi, Reyhanlı ilçesindeki Kızlar Sarayı, Altınözü ilçesindeki Koz Kalesi de gezilmeye değer turizm noktaları arasındadır. Genel olarak kendine has kültüre sahip olan şehir misafirlerine iyi anılar bırakmaktadır.

LOGO PNG.png

HATAY ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Hatay ilimizde Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payas, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağı olmak üzere 15 ilçe vardır. 

 • Şehir ulaşımı, karayolu, hava yolu ve tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Hatay otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Kasım ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-32 derece, en düşük sıcaklık 10-24 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Hatay gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Hatay'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel nar ekşisi, tuzlu yoğurt, zeytinyağı, defne sabunu ve birbirinden çeşitli baharatlar gibi belirli ürünleri almanız mümkündür

 • Hatay'da yöresel yemek tatmak isterseniz, babagunnuş salatası, cevizli biber, humus, kabak tatlısı, katıklı ekmek, kömbe, künefe, sac oruğu ve sürk gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.               

 32  ISPARTA 

Isparta Kapak.JPG
LOGO PNG.png

ISPARTA: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Yunanlıların İzmir`e ayak bastığı sırada Isparta halkı galeyana gelmiş, sadrazamlığa telgraf göndererek; "Biz namusumuz ile yaşayacağız, namusumuz ile öleceğiz. Türk milleti zilletle yaşayamaz. Bu kadar hakir bir millete katlanarak yaşamak isteyen bir Türk ve Müslüman düşünülemez. Biz daha ölmedik. Büyük hakanımıza şanlı tarihimizin son kurbanı olacağız. Gayret borcumuz, ya İzmir ya ölümdür. Vatan için ölmeye amadeyiz?'' demişlerdir.''

Isparta ili sırasıyla, Hititler, Arzavalar, Persler, Lidyalılar, Frigler, Büyük İskender, Doğu Roma (Bizans),  Anadolu Selçukluları, Hamitoğulları ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. Malazgirt Savaşı’ndan sonra hızla Anadolu’ya yayılan Selçuklular, Batı Anadolu’yu ele geçirmek için Bizans ile birçok savaş yapmıştır. II. Kılıç Arslan zamanında (1156-1192) yoğunlaşan Bizans-Selçuklu savaşlarının en önemlisi olan Miryokefalon Savaşı, 1176 yılında Isparta topraklarında olmuştur. Büyük İskender kral olduktan sonra Mora yarımadasında yaşamakta olan Ispartalılarla, Atina Yunanlıları, Anadolu'nun Batısına göç etmeye başladılar. Mora Yarımadası Ispartalılarından büyükçe bir topluluk geldi; Isparta Kenti'ne yerleşti. Kente de kendi ülkelerinin ISPARTA adını verdiler.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Isparta'yı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Isparta'ya geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan Halı ve Kilim Müzesi, Davraz Kayak Merkezi ile Isparta Müzesi'dir. Daha sonra Yalvaç ilçesinde bulunan Antiochela Antik Kenti, Men Tapınağı ve Yalvaç Müzesi gezebileceğiniz yerler arasındadır. Ayrıca Sütçüler ilçesinde bulunan Adada Antik Kenti, Aksu ilçesinde bulunan Zindan Mağarası, Atabey ilçesinde bulunan Ertokuş Medresesi, Yenişarbademli ilçesinde bulunan Pınargözü Mağarası, Uluborlu ilçesinde bulunan Uluborlu Müzesi, Çandır ilçesinde bulunan Yazılı Kanyon Milli Parkı, Eğirdir ilçesinde bulunan Ayestefanos Kilisesi, Dündar Bey Medresesi, Eğirdir Kalesi, İnönü Mağarası'da gezilebilecek turizm noktaları arasındadır. Gezi noktaları açısından daha çok doğal manzaralar ve geçmiş tarihi yapıları ile sınırlı kalan bu şehir tavsiye edebileceğimiz bir yerdir.

LOGO PNG.png

ISPARTA ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Isparta ilimizde Merkez, Aksu, Atabey, Eğirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Şarkikaraağaç, Uluborlu, Yalvaç ve Yenişarbademli olmak üzere 13 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve havayolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Isparta otogarı mevcuttur. Havalimanı ile yolculuk etmek isterseniz Süleyman Demirel Havalimanını kullanabilirsiniz.

 • Mayıs-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 20-30 derece, en düşük sıcaklık 8-15 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Isparta gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Isparta'da hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin gül kremi, gül lokumu, gül suyu, gül yağı, Isparta halısı ve minyatür halı dokuma tezgahlarını alabilirsiniz.

 • Isparta'da yöresel yemek tatmak isterseniz, bakla borani, banak, hamursuz, kabune, yufka ekmeği, sazan dolması, şalgam aşı, fırın kebabı gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 46  KAHRAMANMARAŞ 

Maraş_Kapak.JPG
LOGO PNG.png

KAHRAMANMARAŞ: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Anadolu’da çok eski devirlerde kurulmuş şehirlerden biri olan Maraş'ta Hititli generali “Maraj” bugünkü Maraş’ın yakınında kurduğu şehre kendi ismini vermiştir. Tarihte “Aslanlar Şehri” olarak bahsedilen Kahramanmaraş, dışardan hiçbir askeri yardım almadan düşman işgaline direnip kurtulduğu için 5 Nisan 1925’te TBMM, Kahramanmaraş’a “Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası” vermiştir.''

Kahramanmaraş ili sırasıyla, Hititler, Asurlular, Medler, Persler, Makedonya Kralı İskender, Selevkoslar, Kapadokya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Selçuklu Devleti, İlhanlılar, Memlüklüler ve Osmanlı Devleti'nin hakimiyeti altına girmiştir. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra, Anadolu Fâtihi ve Türkiye Selçukluları Devletinin kurucusu Birinci Süleymân Şah başkumandanlığındaki Selçuklu ordusu, Maraş’ı fethetti. Birinci Haçlı Seferinde Maraş ve civârı tekrar elden çıktı. 1097’de Gedefroy de Bovillon kumandasındaki Haçlı ordusu bölgeyi işgal ettikten sonra Maraş’ı piskoposluk merkezi yaptılar. 1100 Haziranında Antakya Prensi Bohemond Malatya’yı işgal için yürürken Maraş Ovasında Danişmendoğlu Gümüş Tigin’e yenildi ve esir düştü. Gümüş Tigin’in bu zaferinden sonra Maraş, Türklerin eline geçti.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Kahramanmaraş'ı birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Kahramanmaraş'a geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Arkeoloji Müzesi, Kahramanmaraş Kalesi, Kahramanmaraş Müzesi, Kapalı Çarşı, Kapıçam Tabiat Parkı, Kurtuluş Anıtı ve Savruk Mağarasıdır. Pazarcık ilçesinde bulunan Bulut Deliği Mağarası, Onikişubat ilçesinde bulunan Çokran Şelalesi, Direkli Mağara, Döngel Mağarası, Etnografya Müzesi, Minyatür Kurtuluş Müzesi, Panorama Müzesi, Dulkadiroğlu ilçesinde bulunan Dedeoğlu Konağı, Deli Gönüller Konağı, Kocabaş Konağı ve Tematik Mutfak Müzesi, Yenişehir ilçesinde bulunan Deniz Müzesi, Afşin ilçesinde bulunan Eshab-ı Kehf Külliyesi, Hurman Kalesi, Göksun ilçesinde bulunan Gümüşkaya Mağarası gezi yapılabilecek turizm noktaları arasındadır.

LOGO PNG.png

KAHRAMANMARAŞ ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Kahramanmaraş ilimizde Afşin, Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Ekinözü, Elbistan, Göksun, Nurhak, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu olmak üzere 11 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu, havayolu ve tren yolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Kahramanmaraş otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Ekim ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-36 derece, en düşük sıcaklık 10-22 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Kahramanmaraş gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Kahramanmaraş'ta hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel Maraş dondurması, Maraş biberi, fıstık ezmesi, Maraş sucuğu, Maraş tarhanası Maraş çöreği, sim sırma, dövme bakır ve ceviz oymacılığı eserlerini alabilirsiniz.

 • Kahramanmaraş'ta yöresel yemek tatmak isterseniz, acem pilavı, cevizli kırma tatlısı, hapisa, helise, Maraş dolması, Maraş mantısı, mumbar dolması, çullama ve incir ilendisi gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.

 33  MERSİN 

Mersin Kapak.JPG
LOGO PNG.png

MERSİN: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Amerika İç Savaşı sırasında, bölgenin sıkıntısı nedeniyle yüksek talebi karşılamak için pamuk önemli bir ticaret malı haline geldi. Demiryolu ile getirilen pamuk deniz yoluyla ihraç edildi. 1866 yılında Mersin genişletildi ve şehir önemli bir ticaret merkezi haline getirildi. 1918 yılında, Sevr Antlaşması ile uyum içinde Fransız ve İngiliz askerleri tarafından işgal edildi. 1920 yılında Mustafa Kemal Atatürk ordusu tarafından kurtarıldı.''

Mersin ili sırasıyla, Hurri, Luvi, Arzava, Kizzuvatna, Hititler, Asurlular, Babiller,  Roma İmparatorluğu, Doğu Roma (Bizans), Araplar, Tolunoğulları, Ermeni Krallığı, Memlükler, Ramazanoğulları ve Osmanlıların hakimiyeti altına girmiştir. Tabiplerin piri Lokman Hekim Tarsus'ta yaşamıştır. Aynı zamanda yılanların padişahı Şahmeran ile ilgili rivayet de şöyledir: Şahmeran yörenin kralının kızına aşık olur, cadının bir tanesi prensesin hamama geleceğini ve görmek isterse onu hamamda bir odaya gizlice alacağını söyler. Şahmeran her ne kadar biraz şüphelense de aşk gözünü karartır ve gider. Orada katledilir. Tarsus'ta halen ayakta olan eski hamamın göbek taşındaki kızıllığın şahmeranın kanı olduğuna inanılır. Mersin-Adana karayolu üzerinde cam, soda, gübre, tekstil, meyve suyu gibi sektörlerde faaliyet gösteren birçok önemli fabrika da bulunuyor.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Mersin'i birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Mersin'e geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Silifke ilçede bulunan, Amphora Müzesi, Aya Tekla Kilisesi, Boğsak Adası, Cambazlı Kilisesi, Cennet-Cehennem Mağaraları, Elauissa Sebasta Antik Kenti, Helenistik Kule, Kanlıdivane Harabeleri, Mezgit Kalesi, Olba Antik Kenti, Narlıkuyu Mozaik Müzesi, Silifke Kalesi, Silifke Müzesi, Taşucu Atatürk Evi, Tekirambarı Sarnıcı, Tokmar Kalesi, Uzuncaburç Kalıntıları ve Zeus Tapınağı'dır. Ayrıca Erdemli ilçesinde bulunan Adam Kayalar, Kız Kalesi, Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı, Dağpazarı Kilisesi, Karacaoğlan Heykeli, Tarsus ilçesinde bulunan Donuktaş Mabedi, Kırkkaşık Bedesteni, Kleopatra Kapısı, Roma Yolu, Yenişehir ilçesinde bulunan Yeni Arkeoloji Müzesi ve daha farklı ilçelerde buluan birçok zengin turizm gezi noktalarına ulaşabilirsiniz.

LOGO PNG.png

MERSİN ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Mersin ilimizde Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir olmak üzere 13 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Mersin otogarı mevcuttur. Uzak mesafeleri gezmek isterseniz kendi aracınızla gelmenizi tavsiye ederiz.

 • Nisan-Kasım ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-31 derece, en düşük sıcaklık 11-24 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Mersin gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Mersin'de hediyelik olarak götürebileceğiniz muz lifinden yapılmış hediyelik eşyalar, mezitli bezi dokumaları, deri atölyesi ürünleri gibi özel ürünleri alabilirsiniz.

 • Mersin'de yöresel yemek tatmak isterseniz, Mersin tantuni, Tarsus lahmacunu, Tarsus kebabı, Mersin sıkması, batırık, kaynar, atom, ciğer gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.                                                                                                                                                                                                                                  

 80  OSMANİYE 

Osmaniye Kapak.JPG
LOGO PNG.png

OSMANİYE: ŞEHRE GENEL BİR BAKIŞ

''Osmaniye'nin Haraz bölgesine yerleşen aşiretin geçim kaynağı hayvancılıktı. Yayla ile kışla arasında sürekli hareket eden aşiret Haraz'ı kışla, Nur Dağları'nı da yayla olarak kullanmaya başladı.1517 yılında Toprakkale'nin doğusunda İpek Yolunun da içinden geçtiği yerde önemli bir ticaret merkezi ortaya çıktı. Fakuşağı, Dereobası, Karacalar ve Erzin’i de içerisine alan bu bölgeye KINIK adı verildi.''

Özellikle ilk çağlarda geçimlerini korsanlıkla sağlayan kavimler Nur Dağları üzerine yerleşmişlerdir. İsos Limanına gelen ve Akdeniz de seyreden ticaret gemilerini soyan korsanlar Nur Dağlarında barınmışlardır. 1071 Malazgirt zaferiyle Anadolu'nun kapıları Türklere açıldı. (1082-1083) tarihlerinde Kutalmışoğlu Süleyman Şah'ın komutanı Afşin Bey komutasında Anadolu’da fetih hareketleri başladı. Çukurova’ya kadar gelen Türkmen aşiretlerinden Ulaşlı Aşireti Nur Dağları'nın bulunduğu bölgeleri kendileri için yaşamaya en uygun bölge olduğunu görerek buraya yerleştiler. Osmanlı Devletinin Duraklama döneminde Anadolu'da çıkan Celali İsyanları Nurlarda yaşayan Ulaşlı aşiretini de etkiledi. Osmanlı Devleti iç güvenliği ve siyasi istikrarı sağlamak amacıyla Derviş Paşayı Çukurova'da mecburi iskanı uygulamak üzere görevlendirmiştir.

LOGO PNG.png

TAVSİYE EDEBİLECEĞİMİZ TURİZM NOKTALARI

Osmaniye'yi birkaç günde gezmeniz mümkündür. Ancak günübirlik gezilerde belli bölgeleri gezebilirsiniz. Bu nedenle konaklamalı seyahatler daha iyidir. Osmaniye'ye geldiğinizde ilk olarak önerebileceğimiz Merkez ilçede bulunan, Hemite Kalesi, Karaçay Şelalesi ve Kent Müzesi'dir. Ayrıca Kadirli ilçesinde bulunan Aslantaş Açık Hava Müzesi, Şarlak Şelalesi gezilmesi gereken yerler arasındadır. Osmaniye bilindiği üzere yeni il olmuştur, gezi yerleri açısından sınırlı bir turizm bölgesine sahip olması sebebiyle civar illerde bulunan seyahatleriniz ile gezi programı yapabilirsiniz. Örnek olarak Adana ili zengin kültürel özellikleri ve turizm noktaları sebebiyle tercih edebileceğiniz bir şehirdir. Daha detaylı bir gezi yapmak isterseniz Akdeniz turu olarak bir gezi programı yapabilirsiniz ve çevre illerde bulunan turizm noktalarına iyi bir program ile erişebilirsiniz.

                                                       

LOGO PNG.png

OSMANİYE ŞEHİR GEZİNİZ İÇİN FAYDALI BİLGİLER

 • Osmaniye ilimizde Merkez, Bahçe, Düziçi, Hasanbeyli, Kadirli, Sumbas ve Toprakkale olmak üzere 7 ilçe vardır.

 • Şehir ulaşımı, karayolu ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Toplu taşıma ile ulaşım sağlamak isterseniz şehir merkezine yakın Osmaniye otogarı mevcuttur.

 • Nisan-Kasım ayları arasında; en yüksek sıcaklık 21-33 derece, en düşük sıcaklık 8-22 derece olarak etkisini göstermektedir. Turizm şartları açısından bu aylar Osmaniye gezileriniz için uygun zamanlardır. Diğer aylarda hava sıcaklığının düşmesiyle Turist sayısındaki artış da düşmektedir.

 • Osmaniye'de hediyelik olarak götürebileceğiniz yörenin özel kök boyalı Kartepe kilimi, yer fıstığı, bayram kömbesi, Osmaniye şalgamı ve Osmaniye simidini, fıstıklı şeker alabilirsiniz.

 • Osmaniye'de yöresel yemek tatmak isterseniz, etli kömbe, bazlama, tutmaç çorbası, lahana sarması, içli köfte, mahluta çorbası, tırşık, ekşili köfte, kaburga dolması, nar ekşisi şerbeti gibi yemekleri tercih edebilirsiniz.